Sobota

13. července 2024

Nyní

19°

Zítra

20°

Svátek má

Poprvé v Trutnově. Mentálně postižení z celé republiky závodili v atletice

22. 8. 2023

page.Name
Necelá stovka handicapovaných sportovců z 23 týmů z celé republiky si o víkendu v Trutnově poměřila své dovednosti v atletických disciplínách. Národní závody v atletice, která pořádala organizace Speciální olympiáda Česká republika ve spolupráci s trutnovským oddílem, jsou největší atletickou akcí pro mentálně postižené sportovce v naší republice.

V Trutnově se tato akce v celorepublikovém měřítku konala poprvé v historii. V minulých letech se Národní závody konaly v Olomouci nebo v Brně. „Akci předcházela velká příprava. Závody se prakticky začaly připravovat loni v listopadu, kdy proběhly první schůzky s místním atletickým klubem a panem Musilem. A teď těch posledních čtrnáct dní bylo opravdu hektických, ale nakonec všechno proběhlo tak, jak mělo,“ uvedl ředitel organizačního výboru závodu Jaromír Rejmont, který pracuje ve Stacionáři mezi mosty Trutnov.

Tým sportovců z místního stacionáře byl jedním ze dvou domácích družstev na oválu. Ten druhý na městský stadion vyslala Speciální škola Trutnov. Soutěžilo se v běhu od 50 do 800 metrů, hodu minioštěpem a kriketovým míčkem, ve skoku dalekém a vrhu koulí. Závodní program vyvrcholil v neděli po poledni štafetami. Mezi účastníky se objevili i medailisté z nedávno skončených Světových her Speciální olympiády, které se konaly v Berlíně.

„Výkony sportovců jsou velmi rozmanité. Od výkonů, které jsou srovnatelné se sportovci, kteří nemají handicap až po to, kdy dokončení závodu je úspěch,“ poukázal Rejmont. „Jelikož mentální postižení má velmi široké spektrum projevů, tak systém závodu je takový, že jsou závodníci rozděleni do výkonnostních skupin, aby spolu závodili sportovci se stejnou výkonností,“ doplnil ředitel závodu. Kompletní přehled výsledků najdete ZDE.

Výpravy, které přijely z dálky (Plzeň, Brno, Praha, Vejprty, Tanvald…), byly ubytované v Hotelu Patria, kde v sobotu večer proběhla také diskotéka. „Parket byl plný od první do poslední písničky,“ usmál se Jaromír Rejmont.

Michal Bogáň
michal@trutnovinky.cz
Foto a video: Miloš Šálek