Pátek

14. června 2024

Nyní

13°

Zítra

15°

Svátek má

Česká rekordmanka v maratonu Vrabcová Nývltová ukončila kariéru

20. 2. 2023

page.Name
Atletka, bývalá běžkyně na lyžích a rodačka z Trutnova Eva Vrabcová Nývltová ukončila ve 37 letech sportovní kariéru. Účastnice pěti olympijských her a držitelka českého rekordu v maratonu to oznámila na dnešní tiskové konferenci. Nově plánuje pracovat v projektu Czech RunCzech Racing team a pomáhat s tréninkem jiným běžcům.

VrabcováNývltová se zúčastnila zimních her v Turíně 2006, Vancouveru 2010 a Soči 2014, kde pátým místem v závodě na 30 kilometrů volně zaznamenala nejlepší výsledek. Před sedmi lety skončila na letní olympiádě v Riu de Janeiro šestadvacátá v maratonu a v roce 2018 získala ve stejné disciplíně bronz na mistrovství Evropy, kde stanovila český rekord časem 2:26:31.

"Je spousta věcí, na které budu vzpomínat. Když jsem jako malá prohlásila při sledování her v roce 1992, že také pojedu na olympiádu, nenapadlo mě, že se mi to povede více než jednou. Byť to stálo strašně moc úsilí, mám do jisté míry zničené zdraví a nebyla jsem na maturitním plese, tak všechny ty zážitky za to stály," řekla Vrabcová Nývltová.

Za vrcholné události v lyžařské kariéře označila olympiádu v Soči, účast na Tour de Ski nebo mistrovství světa ve Falunu. "Nejraději ale vzpomínám na tu atletickou část, ať je to debut na Pražském maratonu, půlmaratonu, maraton v New Yorku nebo český rekord na mistrovství Evropy. Těch zážitků bych z atletiky mohla jmenovat spoustu a většina z nich byla právě díky RunCzechu," uvedla Vrabcová Nývltová.

Po narození dcery Adély v dubnu 2020 se kvalifikovala i na předloňskou olympiádu v Tokiu. Kvůli potížím s pravou kyčlí a stehenním svalem tam ale maraton nedokončila. Zdravotní potíže s kyčlemi byly i jedním z důvodů pro ukončení kariéry.

"Těch věcí byla spousta. Ať už zdraví, vztahy, které na podzim nebyly ideální. Pak přišla nabídka od Carla (Capalba, šéfa RunCzechu, pořadatele Pražského maratonu), které si moc vážím. Myslím, že jsem odešla v pravou chvíli," podotkla Vrabcová Nývltová, která na podzim skončila v Olymp centru sportu ministerstva vnitra

"Mám dál možnost trénovat a posílat tréninkový plán pro ty, kteří jsou registrovaní na Pražský maraton. Kdo má zájem, tak jednou týdně s ním chodím trénovat do Stromovky," líčila.

Poděkovala všem, kteří jí během sportovní kariéry pomáhali. Vyzdvihla především rodinu s manželem Martinem a dcerou Adélkou. "Těch lidí je strašně moc a kdybych je měla všechny jmenovat, byli bychom tu hodně dlouho," řekla a neubránila se i slzám.

Nyní by ráda pomáhala běžcům v RunCzech Racing Teamu. V něm jsou například Jiří Homoláč, Patrik Vebr, Damián Vích, Martin Zajíc nebo Julia Anna Lilly Bell. "Doufám, že moje ovečky budou mít dobré výsledky a moje budoucnost bude mít s nimi jasné trvání. Ráda bych, aby se zlepšovali a abych jim poskytla dobrý servis. Pokud někomu pomohu, aby se dostali tam, kam já anebo ještě dál, tak mě to bude naplňovat," dodala Vrabcová Nývltová.

(ČTK)
Ilustrační foto: OlfinCar