Středa

24. července 2024

Nyní

14°

Zítra

11°

Svátek má

Kreuziger, Vakoč, Hirt a spol. Hvězdy míří na Krakonošův cyklomaraton

19. 6. 2020

page.Name
Říká se, že všechno zlé je k něčemu dobré. A tak paradoxně díky koronavirové pandemie je startovka sedmého ročníku Krakonošova cyklomaratonu nabitá tolika elitními českými závodníky, že je docela reálné, že v takové sestavě se tady už nikdy nesejdou. A tudíž zítřejší závod, který startuje v 10 hodin z pěší zóny v Trutnově a jeho dlouhá trať měří 134 km, by si neměl nechat ujít žádný fanoušek cyklistiky.

Nejúspěšnější český cyklista všech dob Roman Kreuziger, Petr Vakoč, Jan Hirt, Josef Černý, úřadující mistr republiky František Sisr, dvojnásobný vítěz Krakonošova cyklomaratonu Michael Kukrle, bratři Adam a Jakub Ťoupalíkové, bratři Mathias a Karel Vackové, Jan Bárta, Vojtěch Sedláček, Daniel Turek, David Andrle, ale i elitní cyklokrosař Michael Boroš a slovenský cyklokrosařský šampión Matej Ulík… A ten výčet jmen by mohl ještě pokračovat.

„Myslím, že z těch nejlepších bude chybět pouze Zdeněk Štybar, který je na týmovém soustředění v Belgii a nestihne se vrátit,“ oznámil ředitel závodu Jan Slavíček. Ten přitom se svými kolegy ještě před pár týdny vůbec netušil, zda závod bude. A dnes? Krakonošův cyklomaraton vítá národní elitu silničkářů. „To, že se závod pojede a proběhne v původním termínu, je už teď ta největší výhra,“ zdůraznil jeho šéf.

V Opočně se ve stejném termínu mělo konat mistrovství republiky, ale šampionát byl přeložený, a tak trutnovští pořadatelé za své odhodlání a vyčkávání dostali nečekaný bonus v podobě účasti nejlepších jezdců. „Myslím, že tím obsazením, které tu bude, to můžeme i za mistrovství republiky považovat,“ usmál se Jan Slavíček. Skupina eliťáků by měla čítat asi 50 až 60 závodníků. Kompletní týmy vysílají do boje královéhradecký Elkov Kasper, pardubický Topforex Lapierre a Favorit Brno.


Elkov Kasper.

Ve startovní listině nakonec najdeme díky otevření hranic i několik zahraničních závodníků - třináct Slováků, třináct Poláků, čtyři Němce, dva Francouze, jednoho Itala a jedno Ukrajince. Celkem se na start postaví 500 cyklistů, což je počet, který povoluje vládní nařízení. „Stále ještě žijeme v době, kdy jsme omezeni koronavirou pandemií, takže musíme dodržovat veškerá nařízení ohledně hromadných akcí, včetně třeba odstupu diváků od závodníků, dezinfekce a dalších věcí,“ pronesl Slavíček.

Nicméně i přes veškerá opatření byli pořadatelé rozhodnuti do toho jít a závod udělat i pro omezený počet účastníků. „Nechtěli jsme přerušit tradici, byla by to škoda,“ podotkl Slavíček s tím, že variantu přesunout cyklomaraton na podzim by prý ohrožovala velká nejistota. Hlad jezdců po závodě byl velký teď. Když pořadatelé 3. června (po umožnění navýšení kapacity z 300 na 500 účastníků) spustili rozšíření registrace, tak už po deseti minutách hlásili, že je „vyprodáno“.

„Věděli jsme, že se nedostane na všechny, a proto připravujeme další akce pro závodníky, kteří letos startovat nebudou. A věřím tomu, že příští rok už závod bude bez jakéhokoliv omezení a dostane se na všechny,“ nechal se slyšet Jan Slavíček.

Jednou ze zamýšlených akcí je letní Krakonošův cyklomaraton 2020 Individual Race. Půjde o závod, v němž si po registraci jeho účastníci mohou sami od 1. července do 31. srpna zajet letošní dlouhou trať. Výsledky se budou měřit přes Stravu, podle které pak pořadatelé vytvoří pořadí závodníků. Každý účastník získá stejný upomínkový předmět - multifunkční šátek, který obdrží sobotní závodníci. „Bude to pro ně i takové srovnání, jak by to eventuelně jeli, kdyby startovali. I když je pravda, že jestli pojedou sami, tak mají podmínky ztížené,“ uvedl Slavíček. Prázdninový „race“ bere i jako pozvánku pro lidi vyzkoušet si trať a vrátit se sem příští rok.


Obhajovat prvenství z loňského ročníku bude Michael Kukrle z Elkov Kasper, který zvítězil i v prvním ročníku.

Přehled vítězů

2019
172 km - Michael Kukrle 4:46:55
125 km - Jiří Šorm 3:21:52

2018
149 km - Vojtěch Jonáš 4:02:49
102 km - Pavel Bittner 2:34:51

2017
145 km - Jiří Polnický 3:55:08
98 km - Tomáš Dudek 2:38:22

2016
140 km - Peeter Pruus 3:50:16
93 km - Michal Schuran 2:33:12

2015
140 km - Václav Nežerka 4:02:07
93 km - Tomasz Lukawski 2:28:50

2014
131 km - Michael Kukrle 3:35:06

Když se podíváme na tratě sedmého ročníku Krakonošova cyklomaratonu, tak oproti loňsku jsou obě podstatně zkrácené - přesně o 38 kilometrů. Krátká varianta měří 87 kilometrů (převýšení 1100 metrů) a dlouhá trasa 134 kilometrů (převýšení 2270 metrů). Navíc závodníci letos pojedou jen po českém území. Díky tomu ale do itineráře závodu přibyl nový kopec. Na Pomezky se bude stoupat z Horního Maršova přes Albeřice kolem Lysečinské boudy a přes Malou Úpu.

„Podle mě je to velké zpestření. Moc se mi ten kopec líbí a bude to hodně těžká dvojkombinace,“ poukázal ředitel závodu. Z Pomezek totiž jezdci z dlouhé trati zamíří do Pece pod Sněžkou a odtud je čeká již legendární „mordor“ k Pražské boudě. „To si myslím, že budou klíčové úseky, kde se bude rozhodovat o vítězích,“ řekl Jan Slavíček. Ten je rád, že pořadatelům KRNAP vychází vstříc a umožnil závod přes tato území.

Další prudké výšlapy si pak dají cyklisté ještě na Strážné a Hoffmanovy boudy. Dohromady na těchto čtyřech kopcích opět pojedou o body do souboje o puntíkatý dres pro nejlepšího vrchaře.

Skvělým vrchařem je devětadvacetiletý třebíčský rodák Jan Hirt a jeho jméno vyslovil ředitel závodu Jan Slavíček, když si měl tipnout celkového vítěze sedmého ročníku. „Ta trať je pro něj ušitá. Hodně kopcovitý. Myslím si, že může dokázat setřást i tu přesilu závodníků z Hradce, kteří tady budou v kompletním složení. Na rovinatém terénu by to asi vypadalo jinak, ale tady je ten profil hodně náročný, že týmová spolupráce nebude až tak důležitá,“ naznačil.

Zároveň se také velmi těší na srovnání eliťáků s hobíky, jaký mezi nimi bude rozdíl. Vzhledem k letošní vyšší účasti profesionálů pro ně pořadatelé zřídili vlastní kategorii Elita s tím, že do závodu se tito jezdci vydají s pětiminutovým handicapem. Takže start bude vypadat tak, že v 10 hodin vyrazí na trať všichni ostatní účastníci dlouhé trasy. O pět minut později přijdou na řadu jezdci z krátké trati, ale ještě před nimi ve vlně vystřelí na „stíhací“ jízdu eliťáci z dlouhé.

„Jsem zvědavý, za jak dlouho ti nejlepší závodníci z elitní kategorie dojedou špičku hobby závodníků,“ usmál se Jan Slavíček. Odhaduje to, že by se skupiny mohly spojit někde u Maršova a ve stoupání na Pomezky už by si to měla mezi sebou rozdat absolutní špice. A dál je také zvědavý, co opravdu na krkonošskou trať řeknou profíci. „Není to extrémní trasa, co se týká délky, ale je to pořád z kopce do kopce. Je to hodně spravedlivý,“ uzavřel ředitel Krakonošova cyklomaratonu.

Michal Bogáň
michal@trutnovinky.cz
Foto: Miloš Šálek, Kateřina Svobodová