Neděle

23. června 2024

Nyní

12°

Zítra

12°

Svátek má

Kolorado klub Vrchlabí aneb Ti, co mají kolo rádi

19. 6. 2021

page.Name
Kopcovitý a členitý terén v okolí Vrchlabí je jako stvořený pro jízdu na horském kole. Přestože jde o fyzicky náročný sport, nabízí těm, kteří mu „propadli“, adrenalin, svobodu, originální životní styl a možnost poznání sebe sama. Tyto hodnoty už přijímají za své i téměř čtyři desítky dětí, které se pravidelně zdokonalují v jízdě na horském kole pod hlavičkou bikerského spolku KOLORADO KLUB Vrchlabí.

Tento klub byl ve Vrchlabí založen již před třemi lety a v jeho čele stojí trojice nadšenců Petr Fiedler, Libor Kouřil a Jana Čechová. Cestu pod jejich křídla hledá stále více malých bikerů a bikerek. „Cítíme tady nebývalý zájem ze strany dětí o jízdu na kole, který je navíc umocněn tím, že pro děti do deseti let tu neexistuje žádné obdobné organizované vyžití,“ říká Jana Čechová.

KOLORADO KLUB je zapsaným spolkem, který funguje na bázi občanského sdružení. Fungují v něm tedy pravidla a povinnosti jako v běžných zájmových kroužcích. Středobodem činnosti klubu jsou pravidelné dvouhodinové tréninky, které se konají každý týden od dubna do června a po prázdninách v září a říjnu. „V úterý jezdíme s dětmi ve věku od pěti do deseti let a ve čtvrtek pak s těmi staršími, řekněme tak od deseti do patnácti let,“ vypočítává Petr Fiedler. „Malé děti učíme od úplných začátků správnou techniku jízdy na kole, jak na něm mají stát a jak brzdit nebo základy zatáčení. Nejvíce s nimi jezdíme na pumptrack na Kačák, ale i do Vejsplach či na Lágr,“ říká Libor Kouřil. „S těmi staršímu už pak jezdíme na Jankův kopec, vyjedeme na Strážné a pak s nimi sjíždíme vybranou cestou dolů nebo navštěvujeme bikeparky,“ doplňuje ho Fiedler.

V současné době oba hlavní instruktoři, kteří mají pro svoji činnost speciální trenérské licence a při výuce čerpají z detailně propracovaných metodických skript, společně s Janou Čechovou takto pečují o zhruba 35 svých svěřenců. Kurzovné na celou sezonu činí 4900 korun, což odpovídá zhruba dvěma stovkám za každý trénink. V jeho rámci děti dostávají svačinu, sušenku či ovoce.

Na prázdniny pak vedení klubu plánuje speciální několikadenní kempy na bázi příměstských táborů. „Chtěli bychom s dětmi na hory nebo do blízkých bikeparků. Uvidíme, co nám hygienické podmínky a covid dovolí. Ale rádi bychom, protože cítíme, že zájem tu je,“ říkají všichni společně.

A jaké předpoklady musí mít ti, kteří chtějí takto jezdit po krajině či po kopcích? „Stačí, aby měli fungující kolo v dobrém stavu. To znamená, že musí brzdit a řadit,“ říká Fiedler. „Je to především o chuti toho dítěte jezdit na kole. Není to o tom, že si nejdřív musí pořídit dobré či drahé kolo a teprve potom začne jezdit,“ doplňuje ho Libor Kouřil.

Vzhledem k povaze sportu je zcela nezbytné, že všichni musí používat bezpečnostní pomůcky, jako jsou helmy, rukavice, chrániče kolen či loktů. U větších dětí to pak jsou integrální přilby či chrániče páteře. Samozřejmostí je, že děti musí být adekvátně pojištěné. Veškerou zodpovědnost za hladký chod spolku a zdraví svěřenců nese klub a jeho instruktoři, děti však jezdí na vlastní zodpovědnost. „Snažíme se jim vše vysvětlit a ukázat, jak se to správně dělá. Nikoho do ničeho nenutíme. V žádném případě nepustíme děti do něčeho, co je nad jejich síly. A chceme, aby tato pravidla a své možnosti respektovaly i jinde. Nejhorší totiž potom je, že my je něco učíme a oni pak přijdou domů a za barákem se vybourají, protože se třeba předvádějí a podobně,“ říká Fiedler.

Zájemci o členství v klubu mohou navštívit web koloradoklub.cz nebo facebookový profil, kde jsou fotky či videa z jednotlivých tréninků a další informace.

Jiří Štefek
jiri@vrchlabinky.cz
Foto: Archiv Kolorado klub Vrchlabi