Úterý

18. června 2024

Nyní

24°

Zítra

24°

Svátek má

Krakonošův cyklomaraton vyhrál Matěj Ulík, do trháku se dostal na Pomezkách

19. 6. 2021

Krakonošův cyklomaraton vyhrál Matěj Ulík, do trháku se dostal na Pomezkách 69 snímků
Slovenský mistr v cyklokrosu Matěj Ulík ovládl 8. ročník Krakonošova cyklomaratonu. Sobotní závod dlouhý 142 kilometrů proměnil v sólo jízdu. Zhruba od 60. kilometru jel v samostatném úniku a náskok neustále navyšoval. Do cíle dorazil o téměř šest a půl minuty před druhým Jakubem Kučerou.

Na start hlavního závodu se postavilo přes 320 sportovců. Na rozdíl od loňska ale chyběli nejlepší čeští a slovenští cyklisté, protože startovali na souběžně pořádném mistrovství republiky. Atraktivitě maratonu to ale nevadilo.

Z Trutnova vyrazili ke Stachelbergu a do Žacléře, pak se otočili a přes Horní Maršov vystoupali k Pomezním Boudám. Pak zamířili do Pece pod Sněžkou, kolem Husovy boudy pokračovali k Dolnímu Dvoru a Strážnému. Odtud jeli přes Janské Lázně, Mladé Buky a Vlčice zpět do Trutnova.

Klíčový samostatný únik zahájil Matěj Ulík před stoupáním na Pomezní Boudy. „Když jsem měl někde u Pražské boudy asi tři minuty náskok, byl to pro mě první impuls, že bych mohl vyhrát,“ přiznal v cíli závodu.

Za parného počasí se v pelotonu nenašel nikdo, kdo by ho dokázal stíhat. „U Hrádečku mi hlásili šest minut náskoku, tam jsem si říkal, že když mě nepotká defekt nebo technický problém, že už to dojedu v klidu, na pohodu,“ řekl.

Výsledky - hlavní závod na 142 km:
1. Ulík - čas 3:57:51,6 hod., 2. Kučera - ztráta 6:28,6 min, 3. Hula (všichni Expres CZ Tufo Team Kolín) - 6:28,8 min.

Závod na 95 km:
1. Kollert (Xeelo Cycling Team) - čas 2:34:48.6 hod., 2. Kowalski (Bike Center Ataksport Świdnica) - ztráta 34.3 sec, 3. Elbadri (Dukla) - 49,3 sec.

Pavel Cajthaml
pavel@trutnovinky.cz
Foto: Miloš Šálek