Sobota

13. července 2024

Nyní

19°

Zítra

20°

Svátek má

Na horských kolech mě přitahuje naprostá volnost a kreativita

26. 2. 2021

page.Name
Už jako malý kluk propadl Michal Maroši kouzlu terénního kola, které s postupem času vyměnil za horské kolo. Na svém kontě má velké množství mezinárodních úspěchů a je považován za jednu z nejdůležitějších postav globální MTB (mountain bike) scény. Dnes už závodí jen zřídka a spíš se věnuje organizování závodů a návrhu designu tratí. Ve Špindlerově Mlýně například pořádá populární sjezd Chinese Downhill. V rozhovoru pro Vrchlabinky Michal Maroši vzpomíná na své cyklistické začátky a vypočítává, proč dal přednost adrenalinu horských kol před závoděním na silnici.

Pamatujete si na své první kolo, které jste jako malý kluk dostal? Co to bylo například za značku? Předpokládám, že jste jezdil i na BMX, protože jiné kolo na mimosilniční ježdění tehdy ani nebylo…
Byl to právě BMX Velamos Sobotín a dlouho jsem u něj zůstal. Až když se dostavily výsledky ze závodů a otevřela se závora do zahraničí, přišel čas na změnu.

Kdo vás ke kolům přivedl? Váš otec, kamarádi nebo jste to zkrátka okoukal ve svém okolí?
Se sousedem kamarádem jsme si k tomu našli cestu sami. Otec jezdil motokros, byl můj vzor a BMX kolo bylo jediné, co se tomu podobalo. Samozřejmě se to vše dělo za podpory rodičů.

Nicméně proč jste se stejně nerozhodl například pro silniční cyklistiku? Záliba z dětství se přece jen dá ještě změnit. Třeba jste dnes mohl jezdit Tour de France nebo Vueltu?
V tréninku na Světové poháry ve sjezdu byla silnička nedílnou součástí a pro sjezdaře mučidlo. Nikdy jsem v tom nenašel uspokojení, není to můj šálek kávy, a navíc se tomu věnuje jiná sorta lidí. Teď jsem za to rád, když vidím, co se děje na silnicích a kolik kamarádů na to doplatilo.

Co je na sportu, který děláte, pro vás nejdůležitější a co vás na něm přitahuje?
Naprostá volnost a kreativita. Rovněž objevování nových koutů země a poznání sebe sama. Přijde mi, že za krátký čas si užijete mnohem víc prostoru a vjemů než při jiném pohybu. Neznečišťujete tím životní prostředí a děláte něco sami pro sebe, a navíc ten pohyb je naprosto přirozenej.

Má i nějaké negativní stránky?
Není to úplně nejlevnější koníček, a když se jde do extrému, tak to není nejbezpečnější sport. Taky na tom vzniká závislost!

Jak moc velkým faktorem je strach? Stačí jeden pád a můžete se dost ošklivě zranit…
Strach je nepřítel a může se stát zábranou v dalším vývoji či posunu. Záleží na každém individuálně, jaký k tomu zaujme postoj a co mu mozek dovolí.

V květnu vám bude 43 let. Závodíte ještě, nebo se ježděním na kole už jen bavíte?
Pokud pořádám závod, tak ho rovněž jedu. Jinak už nemám ambice stát na stupních vítězů. Raději ten čas věnuji mladým nadějným riderům nebo rodině.

Jakých největších úspěchů jste ve své kariéře dosáhl?
Mistr Evropy (dual slalom), vítěz světového poháru (fourcross) a třetí na mistrovství světa (BMX).

V jednom rozhovoru jsem se dočetl, že váš syn zdatně pokračuje ve vašich stopách. Vedl jste ho k tomu odmala, nebo přišel za vámi sám?
Byl vždy součástí toho, co dělám, takže přihlížel a jednoho dne se spustil. Nikdo na něj netlačil a netlačí. Nemyslím si ale, že by se vrhl po hlavě do závodů, i když má 5 let BMX kariéry za sebou včetně titulu mistra České republiky.

O vás je známo, že organizujete řadu akcí. Jaké jsou ty nejznámější?
Red Bull Feel the Wheel, Chinese Downhill nebo Špindl End of Season.

Taky jste dělal akci pro Evu Samkovou v Herlíkovicích, o co šlo?
Eva je má kolegyně z Red Bullu. Na její počest a přání jsme udělali obdobu snowboardcrossu v menším měřítku pro kamarády. Byla to pěkná show a třeba se někdy dočkáme pokračování.

Ve Špindlerově Mlýně organizujete masový závod Chinese Downhill. Co vás k němu inspirovalo?
Je to dvacet let stará myšlenka. Oprášil jsem již zapomenutou událost, která měla velký úspěch, a stále to přetrvává. Jde o nejadrenalinovější akci na poli MTB u nás a pro spoustu lidí životní challenge.

Pojede se i letos, nebo se kvůli koronaviru neuskuteční?
Vzhledem k tomu, jaká jsou nastavená vládní opatření a jak často se mění, tak si to nemohu dovolit konstatovat. Ale všichni doufáme.

Hypotetická otázka: Čemu byste se věnoval, kdybyste nezávodil a netočil se okolo kol?
Muzice, umění – fotografie – film, snowboardingu, skateboardingu, motocrossu, vaření anebo modelingu.

Říká se a píše se o vás, že jste jednou z nejdůležitějších postav globální MTB scény. Co pro vás toto označení znamená?
Znamená to, že vás lidé poznávají a oslovují, aniž byste je sám znal. Samozřejmě jsem rád, že jsem se zasloužil o zásadní momenty na naší scéně a zanechám tak stopu budoucím generacím.

Co byste vzkázal malým klukům a jejich rodičům, kteří zvažují, že by se věnovali tomuto adrenalinovému druhu cyklistiky?
Ať děláte cokoliv, tak hlavně, ať je to od srdíčka. BMX a SK8 je skvělej základ do dalších aktivit, tak neváhejte. Nový perfektní skatepark od Mystic constructions, Pumptrack od party okolo Petra Fiedlera nebo kopce v okolí jsou prostředky k nezaplacení. A rodičům bych vzkázal jen jedno, ať netlačí na pilu, nebo se z toho vytratí radost.

Bio box (42)
Michal Maroši
Narodil se 29. května 1978 v Benátkách nad Jizerou. Před dvaceti lety dělal BMX exhibici na náměstí ve Vrchlabí, v roce 1998 vyhrál titul mistra Evropy v dual slalomu na horských kolech ve Špindlerově Mlýně. Byl vůbec prvním Čechem, který dostal pozvánku na kultovní akci Red Bull Rampage i na zimní X-Games, závodil na Siemens Mobile Snow King rychlostí 100 kilometrů v hodině po ledové sjezdovce a dvakrát se na svém kole dostal i do kilometrové hloubky v rámci Red Bull Race Down to the Middle of the Earth. Také zkusil bungee jumping na kole. Kromě závodění se věnuje i designu tratí a parků. Chodí nakupovat vinylové desky do Leoptic Music Shopu, poslouchá hudební kapelu The Atavists, je fanouškem Botta caffe restaurantu a miluje pivo Medvěd.

Jiří Štefek
jiri@vrchlabinky.cz
Foto: Archiv Michala Marošiho