Čtvrtek

13. června 2024

Nyní

Zítra

Svátek má

Závod, který baví i bolí. V sobotu se pojede Krakonošův cyklomaraton

16. 6. 2023

page.Name
Třetí červnová sobota bývá v cyklistické sezóně vyhrazená jednomu z největších a nejhezčích cyklomaratonů v republice. Každoročně přijíždí do česko-polského pohraničí 700 až 800 závodníků, mezi nimi i profesionálové s účastí na Tour de France či Giro d'Italia, aby se popasovali s náročnou horskou tratí Krakonošova cyklomaratonu. Start a cíl je v Trutnově.

Cyklisté znovu šlápnou do pedálů už zítra. Většinu startovního pole budou opět tvořit amatéři. „Hlavní cílová skupina jsou pro nás hobby cyklisté. Jde nám především o to, aby si užili perfektně profesionálně zajištěnou akci. Jsem moc rád, že pro spoustu z nich se stal závod pevným bodem v jejich kalendáři,“ hlásí ředitel závodu Jan Slavíček před startem jubilejního desátého ročníku.

„Strašně rychle to uteklo. Vzpomínám si na to jako dnes, když za mnou přišel Tomáš Hendrych, jestli bychom neudělali závod pro Svazek obcí Východní Krkonoše. Říkali jsme si tehdy, že když přijde 150 lidí, bude to fajn,“ usmívá se.

Cyklisté se opět mohou rozhodnout, jestli otestují svou výkonnost na dlouhé trase (136 km), či zvolí kratší variantu (91 km). V porovnání s loňským ročníkem se trať zase trošičku změní. „Trasa vlastně není nikdy totožná, protože každý rok nám do jejich plánování zasáhnou opravy komunikací,“ říká Jan Slavíček.

Letos je pro účastníky kratší verze přívětivou zprávou, že se trasa vrací k variantě pouze s jedním velkým stoupáním, jež bude z polské strany na Pomezky. „Velká novinka je ta, že nikdy v životě silnice z Polska na Pomezky nebyla v lepším stavu, než teď. Závodníky tam při stoupání čeká úplně nový luxusní asfalt,“ přibližuje Slavíček.

Kopec absolvují všichni závodníci. Po sjezdu z Pomezek se tratě dělí. Ti, co jedou kratší závod, se obrací směrem zpět do Trutnova. A ti, co se rozhodli pro náročnější, kdy už je potřeba mít něco najeto, odbočí do Pece pod Sněžkou a postupně zdolají ještě tři stoupání na legendární Pražskou, Strážné a Hoffmanky, kde ti nejlepší bojují i o vrchařské prémie.

Letos se ale bude také spurtovat o dvě nové rychlostní. Jedna bude před městským úřadem v Peci a ta druhá je závěrečná asi 300 metrů před cílem před vjezdem do pivovaru. „Věřím, že díky tomu bude závod ještě atraktivnější,“ říká Jan Slavíček.

Součástí jedné z největších sportovních akcí v kraji jsou také dětské závody, které probíhají v prostoru startu a cíle na pěší zóně v Trutnově od 11 hodin.

Michal Bogáň
michal@trutnovinky.cz
Foto: Miloš Šálek