Pondělí

24. června 2024

Nyní

22°

Zítra

22°

Svátek má

Krakonošův cyklomaraton se stejnými trasami, fanzónou a masážemi

12. 6. 2024

page.Name
Byť silniční, tak v horách. Krakonošův cyklomaraton je výzva pro hodně cyklistů. Loňský jubilejní desátý ročník přilákal na start 635 závodníků a podobnou účast očekávají pořadatelé i letos. Silniční cyklistický závod přes hřebeny Krkonoš a česko-polské pohraničí, který startuje a končí na pěší zóně v Trutnově, se pojede v sobotu 15. června.

Účastníci závodu si tradičně mohou vybrat ze dvou tras. Na té kratší urazí 89 kilometrů. Delší varianta, kde jezdce čeká i vyhlášený krpál z Pece pod Sněžkou na Pražskou boudu, měří 136 kilometrů. Trasy se oproti loňsku nemění. „Vždycky  vycházíme z uzavírek silnic a letos je to úplně stejné jako loni,“ říká ředitel závodu Jan Slavíček. Stavba kanalizace nepustí cyklisty přes Babí, a proto se do Žacléře, kde je první rychlostní prémie, dostanou přes Zlatou Olešnici, Křenov a Prkenný Důl.

Poté přes Královec přejedou do Lubawky, kde si zaspurtují o druhou rychlostní prémii, a po polském území budou stoupat k první vrchařské prémii na Pomezky. Po sjezdu do Temného Dolu se závodníci rozdělí. Ti, co jedou kratší trasu, zatočí na Trutnov. Ti, co si naloží větší kilometráž, vyrazí na Pec pod Sněžkou, kde je čeká další rychlostní prémie. „Letošní novinkou je, že na autobusáku u pošty budeme mít fanzónu, kde bude hrát kapela, a pro diváky budeme mít připravené soutěže o drobné ceny i občerstvení,“ prozrazuje Jan Slavíček. „Zveme všechny lidi, kteří chtějí podpořit závodníky, a nejenom ty první, ale i poslední, kteří budou potřebovat povzbudit před nejtěžším stoupáním na Pražskou boudu. Zkoušíme to letos poprvé. Chceme i v obcích, kudy projíždí závod, opravdu udělat závodní atmosféru,“ dodává.

Vítězové závodu

  • 2014 Michael Kukrle (TJ Favorit Brno)
  • 2015 Václav Nežerka (Lawi – Author Team)
  • 2016 Peter Pruus (Rietmu – Delfin)
  • 2017 Jiří Polnický (Kasper – Swix Team)
  • 2018 Vojtěch Jonáš (Lawi Stars – Giant)
  • 2019 Michael Kukrle (Elkov Autor Cycling Team)
  • 2020 Adam Ťoupalík (Elkov Kasper Czech Cycling Team)
  • 2021 Matěj Ulík (Expres CZ – Tuto Team Kolín)
  • 2022 Jan Bárta (Elkov Kasper Czech Cycling Team)
  • 2023 Petr Fiala (Xello cycling Team)

Na Pražské boudě ti nejrychlejší získají odměnu za vrchařskou prémii první kategorie. Trasa potom dál pokračuje sjezdem do Dolního Dvora, následuje výjezd na Strážné, sjezd do Lánova a stoupání na Hoffmanky, kde je poslední vrchařská prémie. Závěr je přes Hrádeček do Trutnova. Před rokem zvítězil Petr Fiala z Xello cycling teamu, který na cílové pásce porazil žacléřského Šimona Vaníčka. „Závodníci z elitní kategorie potvrzují účast na poslední chvíli, ale je to poslední závod před mistrovstvím republiky a také v loňském roce se ukázalo, že závodníci, kteří se tady umístili na stupních vítězů, velmi dobře zajeli mistrovství republiky. Takže předpokládám, že i letos to vezme jako přípravu na mistrák poměrně dost lidí,“ říká Jan Slavíček.

Sám je letos zvědavý, jaká bude účast, protože ve stejném termínu se koná v Praze známý závod L'Etape. „Loni se jel tento závod o týden dříve, pro letošek pořadatelé museli změnit termín. Ale jsme s nimi ve spojení, takže je to naposledy, co dochází k této kolizi. Domluvili jsme se na spolupráci, příští rok bude náš závod o týden dříve. Plánujeme i nějaké společné akce,“ vysvětluje Slavíček, kterému účast na letošním ročníku přislíbil jeden z nejlepších českých týmů Elkov Kasper. „Budou tady ve velmi silné sestavě, přijet by mělo deset závodníků,“ dodává na adresu družstva, které podporuje trutnovský podnikatel Rudolf Kasper.

Firma Kasper je také generálním partnerem Krakonošova cyklomaratonu a letošní závod se stal součástí doprovodného programu k výstavě Jízda v Centru současného umění EPO1. V trutnovské galerii bude v pátek navečer od 18 do 20.30 hodin zřízena kancelář závodu, kde si závodníci budou moci vyzvednout startovní číslo a při této příležitosti nahlédnout do výstavních prostor, které zaplnila umělecká díla s cyklistickou tematikou. Na místě proběhne i beseda s Petrem Benčíkem. Naopak po závodě si pořadatelé ve spolupráci se zdravotnickou školou v cíli připravili pro cyklisty novinku v podobě masáží. „K dispozici budeme mít osm masérů, kteří se budou střídat u čtyř lehátek od 12 do 17 hodin,“ přibližuje ředitel závodu s tím, že odměna masérům bude dobrovolná na rozhodnutí závodníků.

Nedílnou součástí Krakonošova cyklomaratonu jsou také dětské závody, které se konají na pěší zóně. „Máme to zaměřené hlavně na děti z Trutnova a okolí. Nejde vůbec o to, že by to měly být nějaké trénované děti. Chceme, aby dorazily všechny děti ve věku do 12 let, které doma mají kolo, odrážedlo a přilbu, a vyzkoušely si, jaké je to postavit se na start závodu a zažít si tu atmosféru,“ vysvětluje Jan Slavíček. Dětské závody jsou součástí doprovodného programu pro děti, který zajišťuje agentura VOSA. „Byl bych rád, kdyby Trutnováci přišli se svými dětmi. Nemusí vlastně ani závodit, bude tady pro ně připravená zábava na celé dopoledne,“ uzavírá Jan Slavíček. Start dětských závodů je v 11 hodin, tedy hodinu poté, co odstartují účastníci hlavního závodu.

Michal Bogáň
michal@trutnovinky.cz
Foto: Miloš Šálek