Neděle

14. dubna 2024

Nyní

10°

Zítra

Svátek má

Při tréninku pomáhají GPS vesty, dron i diagnostické přístroje

12. 10. 2021

page.Name
Září bylo prvním testovacím měsícem Regionální fotbalové akademie v Hradci Králové (RFA). Na jejím spuštění se podílelo vedení Královéhradeckého kraje, města Hradec Králové a Fotbalová asociace České republiky (FAČR). Projekt je zaměřen na rozvoj fotbalových talentů ve věkových kategoriích 14 a 15 let.

První Regionální fotbalová akademie se na svět dostala v roce 2015 a ta hradecká je už desátou v České republice. Z hlediska školní docházky se zaměřuje na žáky 7., 8. a 9. tříd. „O akademii je velký zájem. V tuto chvíli jsme si nechali dvě volná místa, kdyby se v kraji objevil šikovný kluk, aby měl možnost se v akademii rozvíjet. Maximálně můžeme mít 50 dětí ve dvou kategoriích,“ říká hradecký trenér kategorie U14 Martin Štěpán.

Projekt je provázán se Základní školou Sever, kde žáci absolvují povinnou školní docházku. Sever je už spoustu let zázemím, kde se vychovávají nové fotbalové naděje. „Místo pro fungování akademie si těžko dovedu představit lepší. Ne snad pro prostory, které nabízí, ale hlavně pro to, jací lidé tam pracují. Všem na ZŠ Sever patří velké uznání za jejich přístup, protože bez nich by v Hradci Králové žádná akademie nebyla,“ vychvaluje Štěpán. Na povinnou školní docházku klade projekt velký důraz, protože profesionálním fotbalistou se bohužel nestane každý, a tak FAČR dohlíží na to, aby žáci plnili školní povinnosti poctivě. Mimo jiné využívá akademie i sportovní zázemí klubu FC Hradec Králové.

Hráči mají připraveno šest hodin pohybové aktivity týdně. Jedná se o rozšířenou tělesnou výchovu v rámci školní výuky. Zaměřena je především na rozšíření pohybových dovedností a posílení svalů, které jsou často při fotbale jednostranně zatěžovány. Pohybová gramotnost je ovlivňována zařazením kompenzačních cvičení, plavání nebo třeba gymnastiky. Akademie se věnuje i skupinovému tréninku, který je při fotbale velmi zásadní. Pohybové aktivity jsou vždy pod dohledem hlavního trenéra, učitele tělesné výchovy a fyzioterapeuta, kteří spolu spolupracují. „Momentálně máme sedm trenérů. Od sezóny 2022/2023 nás bude deset. Akademii máme pro první rok zatím jen v kategorii U14, proto je i méně trenérů,‘‘ vysvětluje Martin Štěpán.

RFA se od klasických fotbalových tréninků liší především přístupem k hráčům. „Rozdíl je v režimu a profesionalismu. O kluky je postaráno během celého dne. K dispozici je mnoho trenérů, včetně fyzioterapeuta a kondičního trenéra. Důraz je kladený i na stravu, takže zdaleka nejde jen o fotbal. A v tom je ten zásadní rozdíl,“ tvrdí Štěpán a dodává, že kluci mají servis od rána až do večera.

Čas, kdy se o kluky starají, je podmíněn tím, jestli jsou na internátě, nebo jezdí odpoledne domů. K dispozici má akademie i vybavení, které při tréninku velmi pomáhá. „Vyzdvihl bych pár věcí, které v našem prostředí ještě nejsou úplně typické. Jsou to GPS vesty, dron na natáčení tréninků nebo fotobuňky na měření rychlosti.“ Akademie využívá i aplikaci XPS network, která pomáhá při tvorbě tréninkových plánů. Tu používají trenéři, hráči a fyzioterapeuti, aby mohli naplánovat co nejefektivnější průběh tréninků. Software umožňuje vytvářet tréninková cvičení, plány, měřit výsledky hráčů a sdílet znalosti všech, kteří systém využívají.

Regionální fotbalová akademie se zaměřuje nejen na studijní výsledky a fyzické výkony, ale i na stravování svých hráčů. Realizační týmy mají k dispozici diagnostické přístroje InBody, které slouží k měření tělesného složení. Hráči trénují několikrát denně, a proto by jejich strava měla být vyvážená a pestrá. Do jídelníčků je jim zařazován dostatek bílkovin, sacharidů, tuků a potřebných vitamínů.

Cílem akademie je nastavení konkurenceschopnosti hráčů v daných věkových kategoriích, a to na mezinárodní úrovni. Fotbalová asociace ČR chce mít v budoucnu zastoupení ve všech krajích. „Akademie je důležitá pro celý Královéhradecký kraj. Naším cílem je pomoci klubům v okolí zlepšit své podmínky pro práci s dětmi, aby jich co nejvíce mělo nejlepší možné podmínky pro rozvoj,“ říká Martin Štěpán. Vybraným hráčům z celého kraje má akademie dopomoci například k získání profesionálních kontraktů anebo k prosazení se v juniorských reprezentačních výběrech.

Co říkají na akademii...

Richard Jukl, generální manažer FC HK
Regionální fotbalová akademie je pro celý Královéhradecký kraj obrovským přínosem z hlediska výchovy mládeže. Pomáhá všem klubům
v regionu zvýšit úroveň mládežnické kopané a zároveň připravuje možné adepty na vrcholovou kopanou. Hráči mají nastavené špičkové
podmínky jak na tréninky, tak na stravování, fyzioterapii a v neposlední řadě i zdravotnické zabezpečení. Zařadili jsme se tím mezi kraje
s nejlepší výchovou mládeže. Je to ocenění dlouhodobé práce ve výchově mladých talentů.

Milan Přibyl, místopředseda představenstva FC HK
Regionální akademii pod záštitou FAČR považuji za obrovský přínos. Umožní nám ještě kvalitnější práci s mládeží, která je dlouhodobě pro náš klub velmi důležitá. Mládežnická mužstva hrají důstojnou roli v soutěžích ve všech věkových kategoriích. Ti nejlepší dostávají velmi brzy šanci v týmu dospělých. Máme mnoho mládežnických reprezentantů. Málokterý tým má ve svém prvoligovém kádru takový počet svých odchovanců. Regionální akademie nám díky finanční podpoře a sdílení metodiky umožní ještě zvýšit kvalitu trenérů a celého realizačního týmu, jejich další rozvoj, fyzioterapii, rehabilitaci a lékařskou péči. Zlepší se také materiální vybavení. Jsme moc rádi, že se nám podařilo Regionální akademii do Hradce Králové získat. Už před pěti lety jsme byli blízko, ale tehdy to nedopadlo. Teď můžeme naplno využít její potenciál. Akademie by měla dávat příležitost nejtalentovanějším mladým fotbalistům nejen z celých východních Čech a ve spojení s vybudováním nové arény je lákat do Hradce Králové, aby neodcházeli do jiných klubů mimo region.


Tereza Karanská
tereza@salonkyhk.cz
Foto: archiv FC HK