Pondělí

24. června 2024

Nyní

18°

Zítra

19°

Svátek má

Fotbal v kraji vyznamenal své osobnosti. Cenu získalo i Vrchlabí

16. 4. 2022

Fotbal v kraji vyznamenal své osobnosti. Cenu získalo i Vrchlabí 44 snímků
V Městském divadle Dr. Josefa Čížka v Náchodě se uskutečnil 11. Galavečer Královéhradeckého krajského fotbalového svazu, na němž jsou tradičně oceněni hráči, trenéři, funkcionáři a další lidé, kteří se zapsali do dějin fotbalu v regionu. Prestižní cenu Jana Modřického letos získali Vladimír Beneš, František Dejnožka, Dušan Galba, Vlastimil Hradecký a Zdeněk Vodák. Historicky prvním fotbalistou desetiletí byl zvolen Martin Merganc. Cenu získal i Jaroslav Pleva z FC Vrchlabí.

Hostitelem tradičního Galavečera Královéhradeckého krajského fotbalového svazu byl v letošním roce Náchod. Na Zelený čtvrtek se v prostorách secesního sálu Městského divadla Dr. Josefa Čížka sešlo 250 hostů z řad fotbalového hnutí a osobností z celého kraje. Z významných hostů nechyběli Martin Červíček, hejtman a senátor, Martin Čtvrtečka, místostarosta města Náchod, Miroslav Antl, emeritní senátor či Václav Andrejs, předseda Královéhradeckého KFS a člen Výkonného výboru FAČR.

„Dojmy mám jen pozitivní. Galavečer byl v tomto hezkém prostředí velmi příjemný a úspěšný, lidé se bavili a ti ocenění byli spokojeni. Chtěl bych vyzvednout a poděkovat pořadatelům v čele s Jirkou Lebedinským a partě lidí tady z Náchoda, kteří při přípravě odvedli skvělou práci,“ řekl Václav Andrejs.

V průběhu večera, který moderovali Aleš Javůrek a Pavel Schröfel, bylo za potlesku rozdáno 32 cen ve 12 kategoriích.

„Pro mě je to srdeční záležitost, oslava fotbalu. Tím, že se galavečer uskutečnil zde v Náchodě, tak pro mě platí úsloví, že pachatel se vrací na místo činu. Fotbal byl jeden čas pro mě sportem číslo jedna a stále mu fandím a podporuji ho. Mám tady spoustu známých a přátel, ale nejdůležitější je, že zde oceníme a poděkujeme lidem, kteří se snaží fotbal rozvíjet a věnují mu spoustu času,“ uvedl hejtman Martin Červíček, který ke svým 50. narozeninám obdržel dres bývalého reprezentanta Karla Poborského s věnováním.

Prestižní cenu Jana Modřického za celoživotní přínos fotbalu v kraji obdrželi Vladimír Beneš, František Dejnožka, Dušan Galba, Vlastimil Hradecký a Zdeněk Vodák.

Zvláštní cenu KFS získali Miroslav Antl, Radoslava Kozlovská a in memoriam Karel Medlík a Zbyněk Šturma. „Pro mě je to velké a zároveň milé překvapení. Ceny si samozřejmě velmi vážím. S fotbalem, malými fotbalisty a vedením KFS jsem v posledních čtrnácti letech strávil spoustu času a přestože jsem hrál basket, tak jsem nikdy neměl bližší vztah ke sportu než tady v Královéhradeckém kraji,“ uvedl Miroslav Antl, který se v minulosti zasloužil o zajištění finančních prostředků pro trenéry či je otcem projektu Bezpečné branky.

Merganc hráčem desetiletí

Poprvé v historii byl zvolen Nejlepší fotbalista desetiletí krajských soutěží. O vítězi hlasovali zúčastnění hosté během galavečera, jehož mediálním partnerem byl také regionální portál Salonky. Finálová čtveřice hráčů vzešla z nejlepší XI. Deníku, která byla každoročně vyhlašována. Nejlepším fotbalistou desetiletí se stal Martin Merganc. Na druhém místě skončil Michal Blažej a bronzovou příčku obsadil Aleš Hašek.

„Ceny si velmi vážím. Určitě je to největší ocenění v mé kariéře,“ uvedl Martin Merganc, který v kraji působil například v týmech z České Skalice či Týniště nad Orlicí. V současnosti někdejší fotbalista FC Hradec Králové nebo Náchoda už aktivně nehraje.

Trenéry desetiletí se v kategorii dospělých stali Vladimír Blažej (TJ Sokol Železnice), Miloš Dvořák (MFK Trutnov) a Milan Frýda (TJ Lokomotiva Hradec Králové). Mezi trenéry mládeže stejné ocenění převzali Martin Firbacher (RMSK Cidlina Nový Bydžov), Jaroslav Pleva (FC Vrchlabí) a Milan Vítek (TJ Slovan Broumov).

Rozhodčími desetiletí v kraji byli vyhlášeni Miroslav Filip, Miloš Hofman a Marian Otava. Cenu Miloše Jóna pro Fotbalového starostu získali Rostislav Petrák (Červený Kostelec), Zdeněk Praus (Častolovice) a Aleš Svoboda (Hořice). Oceněny byly i kluby, obce a další.

Generální partner podcastu Klubovna:

www.fcslaviahk.cz


Partneři podcastu Klubovna:


www.x7ds.czwww.porsche-hk.cz


www.jakojedenteam.cz

 

Přání fotbalu v kraji

Závěrem zazněla i přání do dalších let. „Mým přáním je, abychom udrželi projekty, které jsou rozjeté. Neřešili jsme problémy s financováním fotbalu, a aby nám hnutí nestárlo. Pociťujeme úbytek hráčů v dorosteneckém věku, což má pak dopad na soutěže dospělých. Nedaří se nám udržet děti, aby pokračovaly v další mládežnické kategorii. To považuji za jeden z hlavních cílů do dalšího období,“ vyhlásil Václav Andrejs, předseda KFS.

Fotbal v Královéhradeckém kraji zapsal za minulé období také řadu úspěchů. Byla zde zahájena činnost Regionální fotbalové akademie. Tým FC Hradec Králové úspěšně působí v nejvyšší soutěži a staví se nový stadion.

„Fotbal v Královéhradeckém kraji zažívá úspěšné období a přál bych mu, aby se mu dařilo i nadále, aby se rozvíjela regionální akademie, Hradec nesestoupil z ligy a stadion byl dostaven. Také bych popřál, aby se rozrůstala mládež, a to nejen v hradeckém klubu, ale v celém kraji a hlavně, aby mladí lidé u fotbalu zůstávali a věnovali se mu až do pozdějších let. Fotbal v regionu potřebuje silnou základnu,“ vyslovil své přání hejtman Martin Červíček.

11. Galavečer Královéhradeckého KFS v Náchodě 2022

Přehled oceněných:

Cena Jana Modřického:
Vladimír Beneš
František Dejnožka
Dušan Galba
Vlastimil Hradecký
Zdeněk Vodák

Zvláštní cena Královéhradeckého KFS:
Miroslav Antl
Radoslava Kozlovská
Zbyněk Šturma - in memoriam
Karel Medlík - in memoriam

Hráč desetiletí – anketa Deníku:
1. Martin Merganc
2. Michal Blažej
3. Aleš Hašek
4. Miroslav Rychetský

Cena FAIR PLAY 2020 – 2021:
Pavel Procházka (TJ Jiskra Hořice)
Jan Marel (TJ Sokol Velká Jesenice)

Kluby za dobrou práci s mládeží - kategorie přípravky, žáci, dorost:
SK Jičín (dorost)
FC Mladé Buky (žáci)
SK Česká Skalice (přípravky)

Trenér desetiletí – kategorie mládež, cena Josefa Součka:
Jaroslav Pleva (FC Vrchlabí)
Milan Vítek (TJ Slovan Broumov)
Martin Firbacher (RMSK Cidlina Nový Bydžov)

Trenér desetiletí – kategorie muži:
Vladimír Blažej (TJ Sokol Železnice)
Miloš Dvořák (MFK Trutnov)
Milan Frýda (TJ Lokomotiva Hradec Králové)

Rozhodčí desetiletí soutěží Královéhradeckého KFS:
Miloš Hofman
Marian Otava
Miroslav Filip

Fotbalová obec 2020 – 2021 (obec do 3000 obyvatel):
Stěžery
Mladé Buky

Cena Miloše Jóna – Fotbalový starosta 2020 – 2021:
Zdeněk Praus (Častolovice)
Aleš Svoboda (Hořice)
Rostislav Petrák (Červený Kostelec)

Nejhezčí fotbalový trávník 2020 – 2021:
1. Nový Bydžov
2. Hořice
3. Týniště nad Orlicí

Nejlepší fotbalové prostředí (stadion, fanoušci, prostředí):
Spartak Police nad Metují

 

Jiří Tůma
jiri.tuma@salonkyhk.cz
Foto: Lubomír Douděra