Pátek

14. června 2024

Nyní

14°

Zítra

17°

Svátek má

Rekord! V Mostku viděli 62 pokutových kopů v penaltovém rozstřelu

3. 4. 2022

page.Name
Sobotní utkání okresního přeboru fotbalistů na Trutnovsku ve skupině o udržení mezi Mostkem a Libčí se zapsalo do historie českého i světového fotbalu. V penaltovém rozstřelu po zápase, který v základní hrací době skončil nerozhodně 1:1, se zahrávalo neuvěřitelných 62 penalt! Z vítězství 27:26 se nakonec radovali hráči hostující Jiskry.

Než se v sobotu 2. dubna utkaly Mostek a Libeč, dosud nejdelším penaltovým maratonem byl dle dostupných informací na webu nedávný duel 1. kola anglického Ernest Armstrong Memorial Cupu mezi Washingtonem a Bedlingtonem, které působí v Divize 2 Northern League, desáté nejvyšší anglické soutěži. Utkání, které se uskutečnilo začátkem března v Sunderlandu, nabídlo po remíze 3:3 v penaltovém rozstřelu 54 pokutových kopů a výhru 25:24 slavil Washington.

Na ostrovech se tak penaltové prvenství udrželo jen necelý měsíc a rekord se vrátil zpět do České republiky. Dne 3. června 2016 totiž v Otrokovicích-Baťově domácí SK Baťov odehrál zápas krajského přeboru proti FC Fryšťák, kdy po remíze 3:3 se kopalo ze značky pokutového kopu celkem 52krát. Výsledné skóre rozstřelu tehdy bylo 22:21 pro Baťov a rekord byl následně zapsán do České databanky rekordů Agentury Dobrý den, spravující Muzeum rekordů a kuriozit Pelhřimov.

Teď by mohl být tento údaj přepsán zápasem FK Mostek – TJ Jiskra Libeč.

Hrdinou souboje v Mostku se stal hostující univerzál Jakub Mahrla. Dvaatřicetiletý odchovanec trutnovské kopané působí v Libči od roku 2016. Celý život chytá, ovšem v Libči se objevuje i na hrotu. „Podle toho, kde jde potřeba,“ usmál se. V sobotu nastoupil v poli a v 51. minutě zařídil pro svůj tým vyrovnání na 1:1.

A zkuste hádat jak? Z penalty! To ale zdaleka netušil, že si poté desítku kopne ještě devětadvacetkrát. „Nikdy jsem nic takového nezažil. Kluci mi po zápase říkali, že ten bod je můj,“ smál se.

Když ale přišel po utkání do šatny, už tam zůstávali jen tři poslední spoluhráči. Jak se totiž penaltový rozstřel protáhnul, ze hřiště postupně zmizeli všichni ostatní hráči a zůstávali na něm jen brankáři a dva exekutoři penalt. Za Mostek kopal Marek Čajka. Domácí záložník proměnil 24 penalt, ovšem to nestačilo.

V náhle smrti se nakonec štěstíčko přiklonilo na stranu Jakuba Mahrly. Ten navíc asi v půlce rozstřelu vystřídal v libečské bráně Petra Výrostka a šel i chytat!

V průběhu penaltového maratonu měl třikrát na kopačce mečbol, ale buď v tu chvíli přestřelil nebo mu zrovna penaltu chytil mostecký gólman Jakub Hlušička. „Většinou čekám na pohyb brankáře, ale on stál do poslední chvíle, takže i já jsem se rozhodoval až na poslední chvíli,“ poznamenal k provedení svých penalt. Většinu jich poslal k tyči po pravé ruce brankáře. Jednou si dovolil dloubák ve stylu Antonína Panenky.

Rozhodnutí přinesla až 31. série penalt, kdy Mahrla vychytal Čajkův pokus doprostřed brány a Hlušičku překonal střelou pod břevno. Konečné skóre 26:27.

A víte, jak Jakub Mahrla tento svůj výkon zapil? Nijak! Hned ze zápasu odjížděl na noční do práce v Kocbeřích.

Michal Bogáň
michal@trutnovinky.cz
Foto: Tomáš Plecháč