Úterý

18. června 2024

Nyní

16°

Zítra

17°

Svátek má

Fousek: Zamítnutí dotace na stadion? Nyní je to na představitelích města

19. 1. 2022

Hradci Králové a Pardubicím hrozí, že nedostanou od Národní sportovní agentury (NSA) dotaci na výstavbu stadionu. Může s tím pomoci Fotbalová asociace ČR? Jak se vypořádat s nedostatkem rozhodčích, úbytkem mladých hráčů a místy vulgárním chováním v nižších soutěžích? Kam se posunula stále rezonující a pokračující kauza Romana Berbra? Nejen o tom hovořil Petr Fousek, předseda FAČR, při své návštěvě Královéhradeckého kraje.

První muž českého fotbalu Petr Fousek navštívil Hradec Králové, kde se setkal s primátorem Alexandrem Hrabálkem, mimo jiné projednávali chystané memorandum o využitelnosti nové arény, která má být dokončena v roce 2023.

Předseda Fotbalové asociace České republiky se v podcastu Klubovny rozpovídal také o palčivých tématech regionálního fotbalu. Řeč se stočila i na kauzu Romana Berbra a s ní související přepisy policejních odposlechů, které se objevují v médiích.   

„Po dokončení stadionu, pokud splní nároky a kritéria UEFA i naše z pohledu asociace, by se v Hradci měly uskutečnit mezistátní zápasy mládežnických reprezentačních kategorií a ženského fotbalu. Věřím, že memorandum bude schválené městem i u nás na fotbalové asociaci,“ řekl Petr Fousek, o čem nejvíc diskutoval s Alexandrem Hrabálkem.

Kromě oběda s hradeckým primátorem Petr Fousek absolvoval v kraji další jednání. „Měl jsem celou řadu setkání, s členy Výkonného výboru Královéhradeckého krajského fotbalového svazu, okresy i kluby. Kraj má velké ambice přivést do svého regionu velké akce,“ vysvětlil účel své návštěvy předseda FAČR, který je ve funkci od června loňského roku.

Hybnou silou fotbalu v Královéhradeckém kraji je Václav Andrejs, předseda Královéhradeckého KFS a od loňských voleb také člen Výkonného výboru FAČR, kde má v gesci regionální fotbal.        

„Do Hradce Králové a Královéhradeckého kraje jezdím rád. Je to kraj, který má za sebou dlouhou fotbalovou historii. Byl to vůbec první kraj, který jsem v Čechách navštívil při zahájení své volební kampaně a byl jsem zde hned po svém zvolení na pozvání Václava Andrejse,“ připomněl Fousek.

Dotace NSA na stadion? Zatím nejasné

Zkraje letošního roku se objevila informace, že města Hradec Králové a Pardubice zřejmě nedostanou dotaci od Národní sportovní agentury (NSA) na výstavbu fotbalového stadionu.  

„To je spíš otázka na Národní sportovní agenturu. My z pozice Fotbalové asociace ČR budeme pochopitelně oba projekty podporovat. Je třeba vzít v úvahu, že NSA má svoje pravidla hry, která nelze porušovat,“ uvedl Petr Fousek.

A je reálné, že Hradec i Pardubice přece jen dotaci obdrží? „To nedokážu říct,“ sdělil Fousek.

„Snažili jsme se načerpat informace od NSA, ale úplné detaily neznám, nyní je to na představitelích města. Mezi NSA a zástupci měst proběhla řada jednání, detaily znají jen zainteresované strany. Pokud to bude v naší moci, tak budeme samozřejmě oba projekty podporovat a věřit tomu, že to nakonec dopadne,“ dodal devětapadesátiletý funkcionář.  

Pro český fotbal je samozřejmě důležité, aby ve východočeských městech, jejichž kluby působí v první lize, ale zápasy hrají na jiných stadionech (Hradec v Mladé Boleslavi, Pardubice v Praze na Bohemians), fotbalové arény vyrostly. 

„V Pardubicích jsem se zúčastnil slavnostního poklepání základního kamene a stavby prvního sloupu, v Hradci se poklepání základního kamene uskuteční 22. února,“ předeslal předseda FAČR.

„Hradec Králové a Pardubice jsou dvě města, kde vznikají nové stadiony, což musíme několikanásobně ocenit, protože vznik nové infrastruktury v České republice je všeobecně komplikovaný. Fandím tomu, aby stadiony byly dokončeny,“ přeje si Fousek.

Kauza Berbr? Ne všichni se provinili

Českým fotbalem stále rezonuje kauza Romana Berbra, někdejšího místopředsedy FAČR, který byl v říjnu 2020 zatčen, nyní je vyšetřován na svobodě. V posledních měsících se však v médiích objevují přepisy policejních odposlechů.

 „I my z vedení asociace jsme zaskočení, kam až to došlo. Oproti předchozímu vedení jsme dostali přístup ke spisu, každopádně vyšetřování není u konce, pokračuje,“ uvedl předseda FAČR.

A mohou na povrch vyplout ještě závažnější věci?

„To netuším. Vyšetřování není u konce. Vše je v rukou Policie České republiky, se kterou spolupracujeme, a policie oceňuje, s jakou rychlostí postupujeme, ale konkrétně to nemohu komentovat,“ řekl Fousek.

Asociace spustila vlastní „soud“, který představuje Etická komise FAČR v čele s předsedou Janem Eisenreichem.  

„Na rozdíl od našich předchůdců jsme nechtěli čekat, až se případy vyřeší v trestně-právní rovině a byť spis je obsáhlý, etická komise koná rychle. S prací předsedy Einsenreicha jsem spokojený, celá řada případů už byla rozhodnuta - Vyšehrad, někteří rozhodčí a funkcionáři… Rád bych zdůraznil, že na každého se dostane,“ poukázal Petr Fousek.

Etická komise FAČR prověřuje každého, kdo se ve spisu objevil, neznamená to však, že by všichni jednali nečestně.   

„Dostávají se k nám názory, že kdo byl v odposleších, měl by být sankcionován, ale to je mylný názor. To, že si někdo telefonoval s Romanem Berbrem, ještě neznamená, že se něčím provinil. Navíc věty ze spisů v médiích jsou kolikrát vytržené z celku. A je na etické komisi, aby poznala, kdo se opravdu provinil.“

Galavečer Náš fotbal bude putovat po republice

V lednu se v Praze na Žofíně uskutečnil Galavečer Našeho fotbalu. Na akci, která letos slaví 20 let svého trvání, jsou oceňováni nejlepší hráči a trenéři v kategoriích mládežnického, ženského a neprofesionálního fotbalu za uplynulý rok. Do budoucna FAČR chystá změnu.

„Koncept galavečera se překonal a my chystáme jeho nový formát. Máme v plánu, že by putoval po České republice a postupně navštívil všechny kraje. Myslím si, že je to dobře. Bude to osvěžení, když odměňování anket neprofesionálního fotbalu, plážového či ženského fotbalu, nabídneme krajům, jejich partnerům i místním médiím. Těším se na realizaci,“ nastínil novinku Petr Fousek s tím, že vyhlášení tradiční ankety Fotbalista roku zůstane nadále v Praze.

Nový formát Galavečera Našeho fotbalu by se měl poprvé uskutečnit na východě Čech. „Václav Andrejs nelenil, aby se příští galavečer konal v Hradci Králové, ale musí to projít formálním schválením“ poukázal předseda FAČR.

V Královéhradeckém kraji mají s galavečery KFS velké zkušenosti, v rámci kraje ho už deset let pořádají. Každý rok jsou odměněni lidé, kteří se nejvíce zasloužili o rozvoj fotbalu na okresní a krajské úrovni.

„Chystám se na dubnový galavečer, loni na podzim jsem se zúčastnil oslav 20 let Královéhradeckého KFS a musel jsem zatlačit slzu, když jsem viděl původní certifikáty o vzniku svazu, protože jsem tehdy byl generální sekretář a mám na toto období řadu vzpomínek,“ řekl s úsměvem Petr Fousek.

V dnešní době, kdy nadšenci a srdcaři ve fotbale ubývají, je nutné si vážit a ocenit ty, kteří se starají o rozvoj nejpopulárnější hry.  

„Nechci zasahovat do svědomí a záměrů dalších regionů, třeba tuhle myšlenku také mají a rozvíjejí ji. Je to nepochybně správný směr. Je třeba ocenit lidi za to, kolik času, úsilí, dřiny, píle, času a energie věnovali fotbalu. Tohle je jeden z momentů, kdy by fotbal měl zasloužilé funkcionáře, hráče, trenéry a další odměnit,“ souhlasí Petr Fousek.

Nedostatek rozhodčích u nás i v Evropě

Po nástupu Petra Fouska do čela Fotbalové asociace ČR byl obnoven chod Regionální komise FAČR, která má za úkol řešit řadu témat na úrovni nižšího fotbalu. Jedním z nich je nedostatek rozhodčích.

„Je to problém nejen České republiky, ale také velké většiny zemí Evropy, i když ne úplně ve všech, v některých státech jsou na tom dobře,“ provedl srovnání.

„Za předchozího vedení zde byly projekty na nábor rozhodčích. Jedním z nich byla například akce: Pískej, mávej, rozhoduj, ale do značné míry neměla potřebný efekt. Nyní se této problematice chceme věnovat více. Není to jen okamžik samotného náboru, ale téma mladých rozhodčích je kontinuální proces, aby nám později neodcházeli a zůstali dál u fotbalu.“

Boj s vulgaritou na fotbalových trávnících    

Mladí rozhodčí to mají někdy těžké kvůli kultuře prostředí. Kolikrát z řad hráčů, trenérů i fanoušků slyší řadu nadávek i nátlaků. Fotbal je odrazem společnosti.

„Souhlasím s tím, že to je záležitost kulturní a společenská. Mentální odolnost je jedna z nejtěžších výzev, ne-li úplně ta nejtěžší pro mladé rozhodčí, kteří s nějakým očekáváním a dobrou vírou do kariéry sudího vstupují. Pak nastane okamžik, kdy se setkají s vulgaritou týmu i diváků. Je třeba vytrvat a každý se s tím musí vypořádat sám, ale ne každý to ustojí. Tohle není problém jen rozhodčích. Čelíme tomu i v oblasti mládežnického fotbalu, kdy v nejnižších kategoriích přípravek žáků a dorostu se projevuje vulgarita obecenstva, rodičů a dalších lidí, kteří se na utkání objevují,“ poukázal Petr Fousek.

„Snažíme se o projekty sociálního charakteru. Byl jsem v senátním podvýboru pro sport, kde se mě na to ptali, protože tohle vnímají jako ožehavou záležitost. Nejnovější věcí je náš manuál, jednáme s linkou bezpečí a dalšími institucemi na ochranu dětí, obrany proti šikaně, vulgaritám, druhům diskriminace, násilí a útlaku. Společnost nepředěláme, je to také záležitost škol, sociálních programů, které společnost má. Musíme proti tomu bojovat,“ vyhlásil první muž fotbalu.

Další hosté Jiřího Tůmy a Jana Krause v Klubovně

#4 Radek Smoleňák, kapitán hradeckého Mountfieldu

#3 Adam Vlkanova, kapitán Votroků, a Jan Plíva, zástupce fanoušků

#2 Petr Průcha, trenér Nového Bydžova a bývalý hráč Blšan

#1 Patrik Vízek, brankář fotbalistů FC Hradec Králové


Základna ubývá, týmy stárnou

Problém fotbalu na nižších úrovních je také ten, že řada hráčů v kategorii dorostu od 15 do 18 let úplně skončí. V řadě okresů už se soutěže dorostu ani nehrají. Následkem je, že se zvyšuje věkový průměr týmů dospělých, soutěže stárnou.   

„Jedná se opět o problém, který je patrný i v dalších evropských zemích, kde členská základna ve fotbale klesá. Je to společenský jev, například i Francie se potýká s každoročním poklesem základny. U nás se držíme na 340 tisících registrovaných členů a za to můžeme být rádi,“ zdůraznil Petr Fousek.

 „Má to několik příčin a my řešení hledáme. Vliv na to má pochopitelně covidová pandemie, soutěže byly přerušeny a v některých regionech došlo k poklesu členské základny. Dále změna společensko- ekonomických podmínek nejen na úrovni státního rozpočtu, ale zejména v rodinách. Někteří rodiče museli změnit zaměstnání, důvodů je víc,“ řekl Petr Fousek.

„A dále to jsou věci, které vidíme dnes a denně. Děti místo toho, aby šly do přírody, nebo hrály fotbal před barákem, tak jsou na mobilech, tabletech či u her. Mladá generace má také spoustu nových možností, jak trávit volný čas, přibyly nové sporty a prostor pro fotbal se zužuje. Navíc máme nedostatek infrastruktury, nedostatek plácků. My se tohle snažíme nahradit hřištěmi malých rozměrů a dalšími projekty,“ podotkl.

„Fotbal bude muset přitlačit v konkurenci další sportů. Jde o renomé fotbalu,“ doplnil Petr Fousek.

Zúžení soutěží od třetí ligy

S úbytkem hráčů v dorostenecké kategorii souvisí plánovaná restrukturalizace systému nižších soutěží, tedy od třetí ligy (ČFL) dolů. První a druhá liga jsou profesionální soutěže, které řídí Ligová fotbalová asociace (LFA).

 „Česká republika nemůže sportovně ani ekonomicky současný systém nižších soutěží utáhnout. Od ČFL, Moravskoslezské ligy, divize potřebujeme soutěže zúžit. Jednak je bude možné ekonomicky lépe utáhnout. Za druhé - kvalita se projeví a kvantita propadne dolů. Nepotřebujeme mít dvě skupiny třetí ligy a tři divize v Čechách. Pracujeme na tom, protože tuto věc nelze oddělit od mládežnických soutěží. Hledáme optimální variantu,“ nastínil Fousek.

Větší zapojení do práce na UEFA

Petr Fousek by se rád postupně více zapojil do práce v UEFA, kde dříve naplno působil. „Nyní jsem plně vytížen prací ve Fotbalové asociaci ČR, ale až se nám zde podaří systém narovnat, tak počítám s tím, že se do práce v UEFA znovu více zapojím. Pro náš fotbal to bude jedině přínos,“ uzavřel Petr Fousek, který by do České republiky rád přivedl více mezinárodních akcí. V plánu má kupříkladu finále Konferenční ligy v roce 2023 či 2024.

Jiří Tůma, Jan Kraus
jiri.tuma@salonkyhk.cz
Foto: Tomáš Kulhánek, Lubomír Douděra