Úterý

18. června 2024

Nyní

16°

Zítra

17°

Svátek má

Fotbal v regionu: Zaskočila mě stoupající agresivita, říká Andrejs

19. 2. 2022

page.Name
Po covidových pauzách se podařilo kompletně odehrát podzimní část krajských fotbalových soutěží, podobně by tomu mělo být i na jaře. „Zaskočila mě stoupající agresivita na hrací ploše a tím i vyšší počty vyloučených. Na to zaměříme svoji pozornost," zdůraznil Václav Andrejs, předseda Královéhradeckého KFS a od loňských červnových voleb také člen Výkonného výboru FAČR.

Po loňských červnových volbách do vedení Fotbalové asociace České republiky, po nichž se nadobro rozpadla skupina kolem policií vyšetřovaného Romana Berbra, se český fotbal snaží o očistu v režii nového šéfa Petra Fouska. „Kondice asociace byla v horším stavu, než si většina z nás představovala,“ říká Václav Andrejs, který je členem Výkonného výboru FAČR a zároveň letitým předsedou Královéhradeckého krajského fotbalového svazu. Nově se stal i místopředsedou Regionální komise FAČR.  

Od června loňského roku jste ve funkci člena Výkonného výboru FAČR. Co se v asociaci změnilo pod vedením nového předsedy Petra Fouska?
Především se změnila celková atmosféra ve společnosti v pohledu na fotbal, na který se přestalo nahlížet jako na nezdravý produkt. Mnozí čekali možná více změn za časový úsek od voleb, ale musím říci, že kondice svazu byla v horším stavu, než si většina členů výkonného výboru představovala. Některé aspekty, především ekonomické, byly pro mě šokující a stále se objevující další a další kauzy, které vyvěrají na povrch a zpomalují další posuny. Pro mě je zásadní, že začala fungovat Regionální komise FAČR a regionální fotbal tím získal na síle.

Vy máte v gesci právě regionální fotbal, jste místopředsedou zmíněné komise. Co nového v tomto směru připravujete, nebo už jste udělali?
Předně bych chtěl říci, že regionální fotbal byl oblastí, o kterou jsem měl zájem, když jsem zvažoval svoji kandidaturu do Výkonného výboru FAČR. Regionální komise měla od svého obnovení tři zasedání, to poslední se uskutečnilo v únoru ve Dvoře Králové. Během té doby se rozjelo několik zásadních směrů, ve kterých by mělo dojít ke změnám. Hlavním cílem bylo navýšení finanční podpory pro regionální fotbal, ať již způsobem přerozdělení financí v rámci asociace, získáním zdrojů z vyšší efektivnosti chodu svazu, nebo získáním většího finančního objemu z Národní sportovní agentury (NSA). Bohužel současná situace ve státě, kdy jsme v provizoriu státního rozpočtu, pro nás nevěstí nic dobrého. Pokud chci být realistou, tak maximem bude, abychom udrželi podporu fotbalové asociace na stejné výši, což by byl úspěch.

Také jste se zaměřili na rozhodčí, kterých je v nižších soutěžích nedostatek…
K 1. březnu by měla být spuštěna velká kampaň k náboru rozhodčích a souběžně by se měl vytvořit nový systém práce se začínajícími rozhodčími. Nedostatek rozhodčích je v současnosti velký problém regionálního fotbalu, bez konkurence nelze účinně zvyšovat úroveň rozhodování.

Pojďme k fotbalu v kraji. Kvůli covidu jste museli přeložit tradiční Galavečer KFS z ledna na 14. dubna letošního roku. Věříte, že se v novém termínu uskuteční a celkově pandemie neohrozí ani jarní část soutěží?
Nový termín Galavečera krajského fotbalu jsme již volili s termínem, který je podle našeho názoru reálný k uskutečnění. Co se týče soutěží, jsem optimista a věřím, že jarní část odehrajeme celou. Soutěže dospělých (krajský přebor a I. A třída) mají začátek v půlce března, a i kdybychom začali se zpožděním zkraje dubna, tak se soutěže dají dohrát. Letos se dá hrát až do konce června bez omezení.

Jste spokojen s podzimní částí krajských soutěží?
Spokojen jsem především s tím, že jsme odehráli celý podzim a předehráli jedno kolo z jara. Tím pádem není možné, aby se opakovala situace z předešlých dvou let, kdy se soutěže z důvodu epidemie nedohrály. V tuto chvíli v případě, že nám epidemie znovu nedovolí hrát, máme sestupující i vítěze, tudíž postupující. Jinak soutěže jsou zajímavé a budou mít na jaře náboj a nebudou postrádat na dramatičnosti, protože pohled na divizní tabulku, kde jsou sestupem ohroženy všechny tři krajské kluby (Náchod, Dvůr Králové, Trutnov), nedopřává některým týmům v krajských soutěžích klidný spánek.

Objevil se nějaký nepříjemný moment, který jste museli řešit?
Přímo jeden konkrétní moment se nevyskytl. Zaskočila mě stoupající agresivita na hrací ploše s přibývajícími koly a tím i vyšší počty vyloučených. Nervozita měla často zbytečný impuls i na lavičkách, tam zaměříme svoji pozornost v přípravě na jaro.

Co vás naopak potěšilo?
Radost nám udělala návštěvnost a zájem nových médií o fotbal. Určitě tomu přispěla zklidněná atmosféra ve fotbale. Jsem rád, že se podařilo výrazněji obnovit spolupráci s Pardubickým KFS. Velmi jsem o to stál a mám radost, že nový předseda pan Živný dospěl ke stejnému názoru.

Chystáte na jaro v rámci Královéhradeckého KFS nějaké novinky?
Na jaře určitě podpoříme náborovou akci rozhodčích FAČR. Pozměnili jsme podmínky společného projektu Královéhradeckého kraje a našeho Nadačního fondu při podpoře mládežnických trenérů. Nově výrazněji podpoříme všechny trenéry, kteří projeví zájem o vzdělávání. Rozjíždíme projekt Fotbalové školičky, to by měl být projekt na podporu předškolní mládeže a její všestranné sportovní výchovy s následným zapojením do fotbalu. Uvidíme, jaké projekty se podaří vytvořit společně s Pardubickým KFS, kde budeme reagovat na výsledky našich mládežnických týmů v celostátních soutěžích a dopady možných reorganizací soutěží mládeže.

Fotbal v Královéhradeckém kraji se rozvíjí. Loni byla Hradci Králové přidělena akademie, nyní v únoru město podepsalo s FAČR memorandum o využití nové arény z pohledu reprezentace. To jistě vítáte?
Jsem rád, že město Hradec Králové podepsalo s fotbalovou asociací memorandu o využití nové arény pro zápasy reprezentačních výběrů všech kategorií mládeže, dospělých a žen. Obecně očekávám, že dostavba nového stadionu přinese fotbalový boom v regionu.  

Co říkáte na výkony hradeckého týmu ve FORTUNA:LIZE?
Výkony mužstva jsou určitě nad očekávání. Jsem rád, že se podařilo dobře nastavit trenérský triumvirát, hra má řád, je organizovaná. I z pohledu diváka je hra pohledná. Domácí utkání v Mladé Boleslavi jsem viděl na vlastní oči. Těší mě, že jsme konkurenceschopní pro celou ligu.

Jiří Tůma
jiri.tuma@salonkyhk.cz
Foto: Lubomír Douděra