Úterý

18. června 2024

Nyní

16°

Zítra

17°

Svátek má

Miliardář Petr Dědek o vstupu do fotbalového Hradce: Teď to není aktuální

23. 2. 2022

page.Name
Minulý rok se Petr Dědek, vrchlabský podnikatel a majitel hokejového Dynama Pardubice, vyjádřil, že by se nebránil vstupu do fotbalového klubu FC Hradec Králové. V současnosti prý tato věc není na pořadu dne. „Myslím si, že otázku majitele klubu bude řešit nové zastupitelstvo,“ řekl miliardář, jehož firma D+D Elektromont patří do sdružení společností, které provádějí výstavbu arény, dalšími subjekty jsou Strabag a Geosan Group.

Poklepáním základního kamene byla v úterý 22. února symbolicky zahájena výstavba nového stadionu v Hradci Králové. Realizaci arény provádí sdružení firem Strabag, Geosan Group a D+D Elektromont. Majitel posledně jmenované společnosti Petr Dědek se minulý rok v září vyjádřil, že by měl zájem o vstup do fotbalového klubu i z pozice jeho vlastníka. V současné době však podle jeho slov tato otázka není aktuální.

„Všichni vidí, jaký je nyní stav na hradecké radnici a toto téma není aktuální. Myslím si, že otázku nového majitele klubu bude řešit nové zastupitelstvo,“ uvedl miliardář Petr Dědek, jenž je majitelem skupiny firem pod hlavičkou DD Group a vlastníkem hokejového Dynama Pardubice.

Další osud fotbalového klubu FC Hradec Králové tedy připadne novému zastupitelstvu, které vznikne po podzimních komunálních volbách. Se stávajícím vedením města, které je stoprocentním vlastníkem klubu a také subjektem financující výstavbu stadionu, podnikatel Petr Dědek jednal, ale spíš v neformální rovině. „Úvodní schůzky se uskutečnily, bavili jsme se u kávy, ale nic konkrétního z toho nevzešlo,“ poznamenal.

Sám sedmačtyřicetiletý miliardář v tuto chvíli považuje svůj vstup do fotbalového Hradce za nereálný, ale do budoucna nic nevylučuje. Jasno má v tom, že by prvoligový klub převzal jedině jako jeho majitel.

„Jako spolumajitel určitě ne," řekl. „My máme vyzkoušený model z hokejového prostředí Pardubic. Jsem většinovým a řídícím akcionářem, to funguje,“ předeslal.

Petra Dědka rovněž od podpory fotbalu odrazuje jeho současný stav, kdy veřejností stále rezonuje kauza Romana Berbra, někdejšího místopředsedy Fotbalové asociace ČR, jehož od října 2020 vyšetřuje policie a ven se dostaly i některé odposlechy.

„Fotbal sleduju zpovzdálí. Vidím, co se v něm děje. Korupční kauza je velmi složitá, na povrch vyplouvají další věci a nyní je potřeba se držet od fotbalu trochu dál, než se vše vyčistí," zůstává opatrný.

„Uvidíme, kolik klubů se do toho namočilo. Prostředí není nyní vhodné pro investora typu mojí osoby. Člověk musí být opatrný, ale já doufám, že se fotbal očistí a tento sport bude zase sportem,“ prohlásil jasně Petr Dědek, jenž je zároveň golfovým promotérem.

Hradecký fotbal si stadion zaslouží

Budoucí kancelář si tedy Petr Dědek v prostorách nové arény do projektu nezadal. „Ne, ne, to rozhodně ne,“ usmál se.

„Jsem rád, že tento projekt vznikl. Město Hradec Králové řešilo stadion desítky let. Je trochu i zázrak, že se to povedlo vzhledem k tomu, v jakém stavu je městské zastupitelstvo, a to nejenom v tomto volebním období. Koalice tady nejsou stabilní a nevydrží celé volební období. Těžko se potom v Hradci prosazují projekty,“ zdůraznil Petr Dědek.  

Nyní už by dokončení výstavby nového stadionu nemělo nic bránit. Zásadní je nabytí právní moci souhlasu o změně stavby před dokončením, které k 17. ůnoru letošního roku vydal stavební úřad.

„Milník, že máme stavební povolení, je startovací metou k tomu, aby se nový stadion postavil. Já tomu věřím. Stadion bude a já si myslím, že bude krásný a hradecký fotbal si ho jednoznačně zaslouží,“ řekl Petr Dědek a trochu tajemně dodal: „To další přijde, nějaká jednání budou a uvidíme, jak vše dopadne.“

Pardubice vs. Hradec v semifinále

Více než fotbal Petr Dědek nyní řeší hokej. Jeho Pardubice se drží v první trojce extraligy, stejně je na tom i Hradec Králové. Majitel Dynama by vzájemný souboj v play off uvítal.  

 „Hodně by se mi líbilo semifinále Pardubice – Hradec Králové,“ řekl. To by byla bitva jako řemen. „ Hradec letos hraje výborně. Pro fanoušky by to byla fantastická zpráva, už můžou konečně na stadion alespoň ve vyšším počtu. Bylo by to úžasné,“ netají se.

Petr Dědek jednou ze svých firem - D+D Real - titulárně zaštítil i hokejové hry pod širým nebem, které se měly loni v prosinci uskutečnit ve Špindlerově Mlýně, ale stejně jako předloni jejich konání zabránila covidová pandemie.

 Organizátoři nyní oznámili, že Winter Hockey Games se letos uskuteční, ale dějištěm bude Praha. To už ovšem bude bez podpory Petra Dědka. „Už to bude bez nás. Pro nás bylo zajímavé, že se akce měla uskutečnit v našem regionu, v našem místě. Teď už to jde mimo nás,“ objasnil Petr Dědek.

 

Jiří Tůma
jiri.tuma@salonkyhk.cz
Foto: Luboš Jeníček, fchk.cz