Čtvrtek

25. července 2024

Nyní

15°

Zítra

17°

Svátek má

Nový stadion byl pro mě velkým lákadlem, říká Václav Pilař

22. 7. 2023

page.Name
Je jedním z nejslavnějších odchovanců hradeckého fotbalu. Václav Pilař má za sebou skvělou kariéru protkanou českými tituly, straty v Lize mistrů i německé Bundeslize nebo nezapomenutelnými góly v dresu české reprezentace. Ve 34 letech se nyní šikovný křídelník vrátil zpátky do klubu, který ho pro velký fotbal vychoval. Jaká má od sebe očekávání? Jak vzpomíná na starý Malšovický stadion? A jak důležitou roli hrál v jeho návratu pod lízátka nový stadion? Odpovídá legenda hradeckého fotbalu Václav Pilař.

Jak došlo k vašemu návratu do Hradce?
Při angažmá v Plzni jsem od trenéra Bílka chtěl větší vytížení. Moc jsem nehrál, tak jsem ho už v lednu poprosil, jestli bych mohl odejít na hostování. Na tom jsme se nakonec nedomluvili. V průběhu jara jsem začal jednat s Hradcem, dávalo mi smysl se v této fázi kariéry sem vrátit. Jsem rád, že to vše dobře dopadlo a že tady můžu opět hrát.

Bylo pro vás velkým lákadlem, že se v této sezóně bude otevírat nový stadion?
Ano, určitě to pro mě bylo velkým lákadlem. Po návratu trenéra Koubka do Plzně jsme se ještě bavili o tom, že bych tam zůstal, ale já jsem už měl dohodu s Hradcem a tu jsem dodržel.

Sledoval jste práci Miroslava Koubka tady v Hradci?
Hradec jsem vždy sledoval, takže jsem si všiml i práce trenéra Koubka. Znám se s ním už z Plzně, takže vím, co od něj očekávat. Z jeho strany tam byl zájem, abych zůstal v Plzni, ale já už byl rozhodnutý pro Hradec. Jsem rád, že jsem udělal toto rozhodnutí, protože se na tuto výzvu velmi těším.

Nový trenér Jozef Weber se netajil, že jste pro něj klíčovou posilou. Jakou roli sehrál ve vašem návratu?
Určitě sehrál jednu z klíčových rolí. Sedli jsme si, působí na mě velmi dobře. Je vždy skvělé, když cítíte, že vás trenér v týmu chce. I ostatní v klubu si přáli můj návrat, stejně jako já. Řekli jsme si, na jakých postech by se se mnou dalo počítat. Nejdůležitější bude, co předvedu na hřišti, protože to je pro trenéra zásadní.

Do Hradce přestoupil i další bývalý reprezentant, Ladislav Krejčí. Co může týmu nabídnout?
Samozřejmě jeho obrovské zkušenosti, které nasbíral během kariéry. Dlouho teď nehrál, ale se Spartou trénoval. I přes tu nemoc, kterou prodělal, je v dobré kondici, takže klobouk dolů. Všichni věříme, že nám v následující sezóně pomůže.

Jak vnímáte poslední dvě sezóny, kdy se Votroci umístili v horní polovině tabulky?
Hradec si zaslouží velký respekt za to, co v posledních dvou sezónách předváděl. I přes to, že hráli domácí zápasy v Boleslavi, dokázali předvádět skvělé výkony. Už jsem tu stihl poznat, že je tu skvělá parta, všichni drží při sobě. To si myslím, že je velmi důležitý základ úspěchu.

Kdo z nových spoluhráčů vás v průběhu posledních dvou sezón zaujal?
Zaujalo mě mnoho hráčů, mohl bych tu vyjmenovat opravdu skoro každého. Nejvýš ale tady vidím tu týmovost, to je to, čím je Hradec silný.

Jaký je váš cíl do této sezóny?
Zvládnout přípravu, abych se cítil dobře. To by mi mělo pomoct vyhnout se zraněním. Potom samozřejmě chci pomoct klukům na hřišti. Vím o tom, že se tu ode mě hodně očekává. I když mi už není 20, rozhodně se nevzdávám žádných ambicí, chci předvádět co nejlepší výkony a být důležitým článkem na hřišti.

Jak vzpomínáte na starý malšovický stadion?
Vzpomínám na něj rád. Pro soupeře to nebyl příliš oblíbený stadion, ale mně se na něm hrálo vždy dobře, byl jsem na něj zvyklý. Na novém stadionu jsem se byl podívat, je krásný. Všechno bude blíž, takže by na něm měla být lepší atmosféra. Doufám, že se nám na něm bude dařit.

Jaké byly vaše pocity, když jste se dozvěděl, že Hradec bude mít konečně nový stadion?
Byl to opravdu skvělý pocit. Už když to začalo růst, tak jsem byl nadšený, že si všichni Hradečáci splní sen a nový stadion tu bude stát. Zasloužili si to jak fanoušci, tak i hráči. A já jsem také rád, že si na něm zahraju.

Co říkáte na věrné fanoušky, kteří jezdili na každý „domácí“ zápas do Boleslavi?
Klobouk dolů před nimi. Celý víkend musí věnovat fotbalu, do toho se museli nějak do té Boleslavi i dostat. Takové fanoušky bude Hradec vždy potřebovat.

Myslíte, že nový stadion přiláká i nové fanoušky?
Věřím, že ano. Hradec je fotbalové město, lidé na krásný nový stadion budou chodit rádi. Upřímně doufám, že budeme schopni zápasy v Hradci vyprodávat.

Na co se na novém stadionu nejvíce těšíte vy?
Těším se celkově na to, že ten stadion bude. Skvělé bude i zázemí, které nám snad pomůže utužit tu dobrou partu, co tu v kabině máme. Těším se také na zápasy, budeme hrát pro fanoušky a doufám, že z toho vytvoříme i díky nim nedobytnou tvrz.

Co podle vás bude nový stadion znamenat pro město?
Doufám, že lidé, kteří milují fotbal, budou chodit. Pokud se naváže na výkony z minulých sezón, mohla by se tu vytvořit výborná kulisa, která by nám pomohla.

Vnímáte stavbu stadionu jako ambici klubu hrát v budoucnu i evropské poháry?
Nový stadion ještě neznamená, že se tu budou hrát poháry. To ovlivňuje mnoho aspektů, především pak výkon na hřišti. Musíme držet při sobě, často kolektiv poráží individuality. Stadion je tak kvalitní, že je to dobrý základ pro vyšší ambice, ale nejdůležitější je, jak na něm budeme hrát.

Matěj Holaň
matej.holan@salonkyhk.cz
Foto: FCHK