Úterý

18. června 2024

Nyní

24°

Zítra

21°

Svátek má

Nejen fotbal. Aréna nabídne komfort a široké využití

11. 1. 2023

page.Name
Nejen fotbalová veřejnost už je nyní zvědavá, jak bude vypadat konečná podoba nového stadionu v Malšovicích. Zatím je vidět skelet rostoucí multifunkční stavby, ale již teď je patrné, že z pohledu využitelnosti bude nová aréna nabízet řadu možností.

Nová multifunkční aréna v Hradci Králové, která má být dokončena v červnu roku 2023, bude sloužit primárně fotbalu, ale poskytne zázemí i pro jiné sportovní aktivity a nabízí prostory pro kulturně-společenské akce.

„Základní pojetí multifunkce je všechno, co nepatří do fotbalu, který bude hlavním uživatelem nové arény. Tomu také byla podřízena koncepce celé arény,“ říká Milan Přibyl, místopředseda představenstva FC Hradec Králové, který byl za prvoligový klub členem poradní skupiny tehdejšího náměstka primátora Jiřího Bláhy a od začátku se podílel na definici požadavků na podobu stadionu a na zadávacích podmínkách pro výběrové řízení na dodavatele stavby.

„Když se plánovala stavba nové arény, tak jsme samozřejmě vycházeli z toho, aby byla využitelná také pro jiné aktivity než sportovní, jako jsou kulturně-společenské, vzdělávací akce a podobně,“ dodává Milan Přibyl.

Možnost mimofotbalového využití arény z pohledu multifunkčnosti nabízejí vnitřní prostory a vnější plochy. „Tím, že stadion splňuje parametry UEFA kategorie 4 a ligového standardu podle podmínek Fotbalové asociace ČR a Ligové fotbalové asociace, museli jsme dodržet řadu kritérií, která se vztahují i na komfort a zázemí a jsou využitelná právě také pro multifunkce,“ nastínil spolumajitel firmy GIST, která je (také) jedním z partnerů fotbalového klubu.

Využití hlavní hrací plochy bude samozřejmě z větší části fotbalové, a to klubem FC Hradec Králové. „Předpokládáme, že tam nebude hrát jen A-tým, ale i další celky od mládežnických přes ženy a dívky,“ vyjmenoval Milan Přibyl s tím, že z dalších sportů bude travnatá plocha využitelná také pro sporty, jako jsou americký fotbal či ragby. „Už jsme si ověřovali, že zápasy tohoto formátu lze v aréně uspořádat,“ přikyvuje.

Nabízí se pochopitelně i možnost pořádání velkých koncertů s diváky na tribunách a na hrací ploše, celkem by se do arény vešlo až 25 tisíc diváků. V tomto ohledu je ovšem nutné tyto akce načasovat do období zápasové přestávky, aby travnatá plocha utrpěla co nejméně, popřípadě stihla zregenerovat. „Existují plastové rolovací koberce, které hrací plochu během koncertu pokryjí a ochrání, ale nesmí být na trávníku položeny déle než 24 hodin,“ říká Milan Přibyl.

Tři tělocvičny, z toho dvě dvoupatrové

V útrobách stadionu budou tři tělocvičny. „Jedna klasická se bude nacházet v jihozápadním rohu, v protějších – jihovýchodním a severovýchodním rohu – budou dvě tělocvičny, ale obě budou dvoupatrové a díky tomu nabízejí širší škálu využití,“ popisuje Milan Přibyl.

Z důvodu větší variability bude každá z tělocvičen odlišně zařízená. „Jedna by mohla být určena pro bojové sporty, druhá by například mohla obsahovat lezeckou stěnu a třetí by mohla být pro cvičení maminek s dětmi či jógu. Město, coby investor stavby, chce mít každou tělocvičnu uzpůsobenou jinak,“ vysvětluje místopředseda představenstva hradeckého klubu.

„Podle účelu využití by v jedné tělocvičně mohly být na podlaze instalovány žíněnky, což by mohlo sloužit právě pro bojové sporty, ve druhé parkety a ve třetí koberec, jak už jsme zmiňovali třeba pro jógu či cvičení maminek s dětmi. Konečné slovo ovšem bude mít investor stavby, tedy město Hradec Králové,“ doplnil.

Zatím není jasné, kdo bude tělocvičny využívat. „Je to otázka dalšího jednání, zda budou pronajímány komukoliv, nebo budou formou dlouhodobého pronájmu dány klubu či zájmové skupině,“ uvedl Milan Přibyl s tím, že tělocvičny budou sloužit pouze k tréninkové činnosti a volnočasovým aktivitám. Na závody nebo na soutěžní zápasy nejsou uzpůsobené.

Zajímavost skýtá dvoupatrová tělocvična v jihovýchodním rohu, tedy směrem od bývalé sauny v Malšovicích, kterou starousedlíci pamatují.

„Tato tělocvična bude během zápasů využívána zároveň jako zázemí pro členy security a policii. Nachází se v blízkosti tribuny, kde bude kotel pro hostující fanoušky. Jsou k tomu přizpůsobené příjezdové cesty, místo na autobus pro fanoušky hostů a speciálně řešené jsou z pohledu policie únikové cesty či zábrany, aby v případě nepokojů mohli policisté zasáhnout,“ popisuje Milan Přibyl.

Další otázkou, na niž bude odpověď teprve známá, je, zda tělocvičny budou plně funkční už při předání stadionu, tedy k 1. červenci 2023. „Pochopitelně by bylo lepší, kdyby vše bylo zařízené už nyní, ale je otázkou, jaké plány má město, slovo zřejmě bude mít i sportovní komise, to v tuto chvíli nedokážu říct. Každopádně je tam ještě hodně otevřených otázek,“ pověděl Milan Přibyl.

Zázemí podle kritérií kategorie UEFA 4

V útrobách stadionu jsou kromě šaten rozcvičovny pro fotbalové týmy domácích i hostů, dále posilovna, zázemí pro rehabilitace, balneo linka, místnosti pro fyzioterapii a lékaře. Jsou vyžadovány speciální místnosti pro první pomoc, antidoping, rozhodčí. Vše vychází z kritérií kategorie UEFA 4, kterou mimochodem musejí splňovat i stadiony pro Ligu mistrů. Podle těchto předpisů jsou řešeny také prostory pro média. Tyto místnosti pak budou také využity pro kulturně-společenské či vzdělávací akce.

„Pro média jsou určeny dvě místnosti, jedna konferenční a druhá jako středisko či pracovna pro novináře. Vše bude vybavené audio technikou, promítacími plochami, vybavení bude moderní, takže místnosti budou vhodné pro další akce typu seminářů, školení a podobně. Tyto prostory budou také nabízeny širokému okolí pro firemní akce, rovněž se zde dají pořádat koncerty malých forem,“ poukázal Milan Přibyl.

Místnosti situované přes tři podlaží pojmou až 800 lidí. Pro společenské akce se mohou různě přepažit a vytvořit moduly pro 25, 50, 100 a 250 lidí podle potřeby. „Bude možné uspořádat několik konferencí najednou pro různé společnosti,“ nastínil.

V západní tribuně potom bude umístěn Sport Bar, Fan shop a Síň slávy královéhradeckého fotbalu.

Pro firmy a společnosti jsou k dispozici skyboxy, na stadionu jich bude 12. „Skyboxy budou vybaveny podobně, kuchyňka, stolek, sedačka, případně křesla. Budou pro 10 lidí, u okna ještě bude stolek se třemi stoličkami. Firmy budou mít skyboxy k dispozici neustále. Pro společnosti, které nesídlí v Hradci Králové, může být zajímavé využít skyboxy pro svá jednání s obchodními partnery v průběhu pracovního týdne,“ uvedl Milan Přibyl.

Z pohledu hlediště budou ochozy skýtat klasickou tribunu, V.I.P. místa a také tribunu pro rodiče s dětmi, která bude oddělená od běžných fanoušků. V přízemí pod tribunami bude k dispozici šest kiosků s občerstvením a dostatek sociálních zařízení nadimenzovaných na kapacitu stadionu 9 300 lidí.

Uvnitř arény bude dále běžecký tunel s dráhou. „Zde se ještě řeší, jakou finální podobu bude mít,“ poznamenal Milan Přibyl.

Vně stadionu bude klasický běžecký ovál o délce 600 metrů. „Vnější šestisetmetrovou dráhu asi nejvíce využijí zájmoví sportovci, běžci, in-line bruslaři. Výhodou je, že si všichni mohou přesně odměřit délku, kterou uběhli nebo ujeli.“

Amfiteátr a víceúčelové hřiště směrem k Orlici

Mezi arénou a Orlicí, řekou protékající poblíž stadionu v Malšovicích, je v plánu vybudování víceúčelového kurtu, který bude mít mnohé využití. „V další etapě rozvoje území je v plánu workoutové hřiště, které bude v místě, kde dříve bývalo dětské dopravní hřiště,“ doplnil Milan Přibyl.

V prostoru k Orlici se bude také nacházet amfiteátr využitelný pro koncerty a podobné akce. „Je tam mírný svah a pod ním může být umístěno pódium, stage. Zde se také mohou konat kulturně-společenské akce,“ řekl člen vedení klubu.

K dispozici bude velké parkoviště s kapacitou pro více než 500 aut. „Může být využito pro dožínky, jarmarky, pouť. Pro tyto akce mohou sloužit kiosky v útrobách stadionu a sociální zařízení, takže nebude třeba zřizovat mobilní toalety.“

V severní tribuně, která je také směrem k Orlici, se nyní řeší zřízení osmi šaten se sprchami a sociálním zařízením. „Jsou určené k pronájmu pro jednotlivce, kluby i veřejnost, pro jejich aktivity, nebo v zimě pro fotbalové týmy, když se budou hrát zápasy na umělém trávníku,“ uvedl Milan Přibyl. Bude tam také kabina pro rozhodčí a kanceláře pro Královéhradecký krajský fotbalový svaz a Okresní fotbalový svaz Hradec Králové se samostatným vchodem. Na druhé, jižní straně stadionu je potom v plánu malá ubytovna se šesti pokojíky.

Konečná podoba stadionu z pohledu multifunkcí se teprve dojednává a rýsuje do konečné podoby. „Zbývá ještě vyřešit řadu otázek a cílová podoba bude předmětem dalších jednání,“ uzavřel Milan Přibyl. Každopádně už nyní je zřejmé, že nový multifunkční stadion v Hradci Králové bude skýtat dostatek komfortu a rozmanitého využití.

Jiří Tůma
jiri.tuma@salonkyhk.cz
Foto:
Pavel Struha/MMHK a FCHK.cz