Čtvrtek

23. května 2024

Nyní

16°

Zítra

18°

Svátek má

Fantastická premiéra. Votroci otevřeli novou arénu drtivou výhrou

6. 8. 2023

Fantastická premiéra. Votroci otevřeli novou arénu drtivou výhrou 41 snímků
Fotbalový Hradec Králové sobotním zápasem 3. kola první ligy s Českými Budějovicemi otevřel nový stadion v městské části Malšovice. Votroci od návratu mezi elitu hráli poslední dvě sezony domácí duely v azylu v Mladé Boleslavi. Nejvyšší soutěž se dnes do Hradce Králové vrátila po více než šesti letech. V sezoně 2016/17 se hrálo ještě na starém Všesportovním stadionu, na jehož místě nová aréna stojí.

Pořadatelé měli před utkáním za vytrvalého deště problémy s výpadky proudu, půl hodiny před výkopem se ale situace uklidnila a naplánovaný začátek duelu v 18:00 se nakonec stihl. V prvním poločase ale nefungovaly velkoplošné obrazovky s časomírou a Královéhradečtí nemohli spustit ani předzápasový doprovodný program. To ale více než devíti tisícům fanoušků nevadilo, jelikož domácí zvítězili 5:1.

„Hlavně v první půli to byl i díky divákům velice dobrý zápas, i když výše skóre neodpovídá průběhu utkání. Pro lidi, kteří fandí hradeckému fotbalu, to byl každopádně velký den," řekl na tiskové konferenci trenér Votroků Jozef Weber. „Krásné prostředí nového stadionu, skvělá kulisa. Nemyslím si, že by na hráče dolehla atmosféra vyprodaného stadionu, ale zápas jsme nezvládli,“ uvedl kouč českobudějovického Dynama Marek Nikl.

V nové aréně oproti původnímu Všesportovnímu stadionu není prostor kolem hřiště pro atletickou dráhu a zastřešené tribuny pevně uzavírají hrací plochu ze všech stran. O osvětlení se starají především ikonická „lízátka“, která se nad královéhradeckým stadionem tyčí od roku 1975. Kompletně nové je zázemí stadionu. Aréna by měla splňovat kategorii UEFA 4 pro mezinárodní utkání.

„Mezi městem Hradec Králové, které je vlastníkem stadionu, a FAČR je už od února 2022 podepsáno memorandum, že na stadionu budou hrát i české reprezentační výběry. Jen co proběhne schválení stadionu také ze strany UEFA, některý z národních týmů na něm nastoupí,“ uvedl předseda Fotbalové asociace ČR Petr Fousek na webu FAČR.

Stavbu i následné otevření stadionu provázely komplikace. Město Hradec Králové stavbu na místě polorozbořeného Všesportovního stadionu z roku 1966 připravovalo přes 15 let. Projekt za 763 milionů korun včetně DPH nabral zpoždění, začal předloni v srpnu a původně měl být hotový k 30. červnu. K tomu ale nedošlo.

Až ve středu vydal stavební úřad kolaudaci na větší část stadionu, díky čemuž se mohlo odehrát dnešní utkání. Město mohlo uzavřít dohodu se zhotovitelem o převzetí užívání větší části stavby, kterou by mělo kompletně převzít do konce srpna. Do té doby budou probíhat zbývající práce.

„Všichni tady odvedli nadlidskou práci. Ani pro hráče to nebyl jednoduchý týden, pořád se řešil nový stadion a spousta věcí kolem toho. Až mě překvapilo, jak jsme pod tím tlakem vstoupili do zápasu lehce,“ sdělil trenér Weber. „Sportovně i atmosférou to Hradec dostane na úplně jinou úroveň. Z takového stadionu bude těžit mnoho dalších let,“ dodal kouč, jenž v sobotu uspěl proti svému bývalému klubu.

Po středečním potvrzení konání zápasu se během pár minut doprodaly vstupenky a tribuny pro 9300 diváků byly dnes kromě sektoru hostů zaplněné. Město zareagovalo na velký zájem o akci posílením linek MHD a dopravou zdarma pro návštěvníky utkání.

Hradec Králové - České Budějovice 5:1 (3:0)

Góly: 19. Vašulín, 22. Horák, 32. Krejčí, 49. Kučera, 59. Pilař z pen. - 48. V. Hora.
Rozhodčí: Černý - Mokrusch, Líkař - Adámková (video).
ŽK: 1:0.
Diváci: 9058.

Sestavy - Hradec Králové: Bajza - Klíma, Heidenreich, Čech - Gabriel (90. Koubek), Kodeš, Kučera (90. Ševčík), Horák - Pilař (63. Juliš), Krejčí (46. Pudhorocký) - Vašulín (81. Šašinka). Trenér: Weber. České. Budějovice: Šípoš - Havel, Králik, Trummer - Čmelík (67. Dejanovič), Suchan (88. Matouš Nikl), Hellebrand, Osmančík - Adediran (46. V. Hora), Hais (80. Matoušek) - Ondrášek. Trenér: Marek Nikl.


ČTK

Foto: Michal Fanta