Čtvrtek

13. června 2024

Nyní

Zítra

12°

Svátek má

Pod lízátky! Unikátní dokument o stadionu bude mít premiéru 24. září

20. 9. 2023

page.Name
Zachytit historickou událost pro Hradec Králové a přiblížit stavbu moderní fotbalové arény i dalším generacím. S takovým cílem vznikl jedinečný televizní dokument Pod lízátky. Filmaři natáčeli celý proces stavby už od jejího zahájení, kromě unikátních časosběrných záběrů se můžete těšit také na speciální rozhovory s legendami hradeckého fotbalu, fanoušky, ale i lidmi, kteří mají na vzniku nového stadionu významný podíl. Premiéra dokumentu Pod lízátky se uskuteční přímo v nové aréně bezprostředně před příštím ligovým zápasem s Jabloncem v neděli 24. září od 14 hodin. Na stejný den je plánovaná také televizní premiéra ve Východočeské televizi V1.

Jedinečný dokument z dílny Východočeské televize v 35 minutách mapuje stavbu nového hradeckého stadionu. „Jsem přesvědčený, že z hradeckého pohledu je stavba stadionu událost, jaká nemá v moderních dějinách města obdoby. Chtěli jsme vytvořit dokument, který se dochová v digitální podobě i pro další generace. Aby se lidé mohli třeba i za 200 let podívat, jak se v Hradci v roce 2023 stavěl stadion,“ říká o dokumentu spolumajitel Východočeské televize Miloslav Bartoň.

Samotnou tvorbu dokumentu dostal na starosti šestičlenný tým z hradeckého produkčního studia Prime Production pod vedením režiséra Martina Kociána. Filmaři natáčeli proces stavby už od poklepání na základní kámen v únoru loňského roku. Na stavbě od té doby trávili každý týden zhruba tři hodiny. Kromě záběrů, které kameramani natočili přímo na stavbě, se mohou fanoušci těšit i na unikátní časosběrné záběry a zajímavé rozhovory s lidmi, kteří mají ke stadionu co říct.

Klíčovou postavou dokumentu je legendární hradecký fotbalista Ladislav Pokorný. Mistr ligy s Hradcem Králové z roku 1960 měl při zahájení stavby na starosti slavnostní výkop. Původním plánem filmařů bylo, aby v závěru dokumentu právě Ladislav Pokorný vstupoval do nové arény. Takový záběr už se však bohužel natočit nepodařilo. Legenda hradeckého fotbalu zemřela na začátku letošního roku ve věku nedožitých 88 let. „Byli jsme asi úplně poslední, kdo s panem Pokorným natáčel. Zachytili jsme s ním ohromně zajímavý rozhovor o historii stadionu a hradeckého fotbalu a nechybí ani jeho vzkaz současným hradeckým fotbalistům,“ říká režisér dokumentu Martin Kocián.

Kromě Ladislava Pokorného vystupuje v dokumentu Pod lízátky například generální manažer FC Hradec Králové Richard Jukl, primátorka Hradce Králové Pavlína Springerová, stavbyvedoucí ze společnosti Strabag Daniel Novotný, architekt stadionu Tomáš Vymetálek, tvůrce původních lízátek Miloš Morávek nebo předseda fanklubu Votroci 2000 Jan Kotouček.

Premiéra dokumentu se uskuteční na vskutku symbolickém místě – přímo v nové aréně, jejíž vznik mapoval. Jako první tak budou moct jedinečný dokument zhlédnout hradečtí fanoušci, a to bezprostředně před domácím zápasem Votroků proti Jablonci v neděli 24. září. Pokud nechcete propásnout jedinečnou šanci vidět dokument jako první přímo na stadionu, dorazte na nedělní fotbal s časovým předstihem. Premiéra dokumentu na velkoplošných obrazovkách v nové aréně začíná ve 14 hodin, samotný zápas s Jabloncem startuje o hodinu později. Pokud se na stadion ten den nedostanete, můžete se na dokument následně podívat ve Východočeské televizi V1.

Dokument Pod lízátky vznikl za podpory města Hradce Králové.

Generální partneři:

Hlavní partneři:

Partneři:


Tomáš Kulhánek

tomas.kulhanek@salonkyhk.cz