Středa

24. července 2024

Nyní

14°

Zítra

11°

Svátek má

Tomáš Kaut: Věřím, že naše úspěchy vyjdou z celkové práce týmu

8. 9. 2021

page.Name
Tři roky oblékal dres extraligových Pardubic, hrál také za Kladno a loňskou sezonu v Prostějově. Teď útočník Tomáš Kaut naskakuje na led ve vrchlabském dresu. Pod Krkonošemi si od něj slibují góly. „Minulý rok jsem dal čtyři, to jsem dal teď v přípravě, tak věřím, že se určitě zlepším,“ usmál se dvaatřicetiletý nováček v týmu, který do nové sezony vstoupí už tuto sobotu doma proti Benátkám.

Hokejový život nasměroval Tomáše Kauta do vrchlabského klubu poté, co se mu ozval sportovní manažer Pardubic Dušan Salfický s nabídkou, jestli by neměl zájem tady hrát. Smlouvá má sice uzavřenou s Dynamem, ale od začátku se počítalo s tím, že jeho role bude v kádru horalů. „Líbilo se mi to. Tenkrát se mi ozval i pan Baďouček, takže jsem byl rád, že je o mě zájem,“ prozradil hráč, který začínal ve Žďáru nad Sázavou.

Vrchlabská varianta nebyla jeho jedinou možností, ale nakonec se změnila v přestup. „O Vrchlabí se mezi hráči mluví fakt v dobrém. Zavolal jsem si s pár kluky, co jsem znal a hráli tady, a vesměs všichni mi klub doporučovali,“ poznamenal Kaut, a tak na konci dubna se s manželkou přestěhovali. „Bydlíme kousek od náměstí a musím říct, že město i okolí se mi moc líbí. Všechno je fajn,“ uvedl. Hned k tomu ale dodal, že si samozřejmě uvědomuje to, proč ve Vrchlabí je, a že teprve teď to všechno začíná.

Přípravě podle něj rozhodně nebyla jednoduchá, trénovalo se hodně. Zároveň ale ví, že to k hokeji patří. „Vždycky v červenci a srpnu je potřeba se do toho zakousnout a vydržet,“ řekl forvard a je rád, že letní dril absolvoval bez zdravotních komplikací. „Stane se, že občas něco někde píchne, zatahá, ale to tak bývá,“ doplnil.

V přípravě vrchlabští hokejisté z jedenácti duelů sedm vyhráli a čtyři prohráli. „Je potřeba to brát zápas od zápasu. V každém byly horší a lepší věci. Myslím, že není úplně nadarmo, když tým někdy dostane facku, což pro nás byly určitě utkání venku na Slavii (2:4) a doma s Pardubicemi (0:5),“ řekl Kaut. Svěřencům trenérů Petra Hlaváče a Martina Koudelky nevyšla ani generálka, ve které v sobotu prohráli na ledě druholigového Dvora Králové 3:4. „Snad si z toho vezmeme ponaučení,“ prohlásil.

 

V nadcházejícím ročníku druhé nejvyšší domácí soutěže se představí sedmnáct týmů. Do vyřazovací části se jich dostane jen deset, čtyři mužstva sestoupí přímo, jedno čeká baráž. „Každý do toho bude šlapat, jak to jen půjde. Čeká nás těžká sezona, ovšem zároveň si myslím, že když se bude dařit, může to být o to lepší jak pro nás, tak pro diváky,“ nechal se slyšet Kaut s tím, že ke každému zápasu bude potřeba přistupovat s maximální koncentrací a rvát se o každý bod.

Ve vrchlabské šatně patří mezi ty zkušenější a je si vědom, že v sezoně přijdou zápasy i chvíle, kdy se právě od těchto hráčů bude čekat víc. „Samozřejmě se budu snažit přispět i góly, i když já jsem jich nikdy nedával moc. Že mi tam teď něco spadlo v přípravě, z toho bych velké závěry nedělal. Věřím, že naše úspěchy vyjdou z celkové práce týmu. Musíme makat,“ řekl hokejista, jehož mladší bratr Martin hraje v NHL za Colorado Avalanche.

Úvodní soupeřem horalů v Chance lize jsou Benátky, kterým na začátku přípravu podlehli doma 1:3, ale pak soupeři porážku oplatili na jeho ledě, kde zvítězili 6:5 po samostatných nájezdech.

„Jsou to převážně mladí kluci, kteří jsou doplněni o pár zkušenějších hráčů. Jejich hra má nastavený nějaký systém z Liberce. I když jsou mladí, tak jsou dobře organizovaní, hodně urputní a zkušenosti, které jim chybí, vynahrazují jinak – takovými těmi nepříjemnými věcmi, jako jsou dohrávání soubojů, blokování střel a tak dále. Tohle však musí být i v naší hře samozřejmost. Věřím, že je přetlačíme, ale určitě nás čeká těžký zápas,“ pronesl o sobotním soupeři. Zápas v DD Elektromont aréně začíná v 18 hodin.

Michal Bogáň
michal@trutnovinky.cz