Pátek

14. června 2024

Nyní

14°

Zítra

17°

Svátek má

Manažer HC Stadion Vrchlabí Jakubec: Hodnocení letošní sezony? Rozpačitá

8. 4. 2022

page.Name
Letošní sezona skončila pro vrchlabské hokejové Áčko v rámci 1. Chance ligy předčasně. Horalé se totiž neprobojovali ani do předkola play-off. Tým střílel méně branek a významně se propadla i návštěvnost diváků na domácích zápasech. Co bylo příčinou těchto jevů a jaké z nich vyvodí vedení klubu závěry? O tom všem v rozhovoru pro Vrchlabinky promluvil sportovní manažer klubu Jiří Jakubec.

Tým HC Stadion Vrchlabí skončil po základní části na 11. místě a nepostoupil do play-off hokejové Chance ligy. Jak hodnotíte tento výsledek?
Jednoduchá otázka, na kterou nemám jednoduchou odpověď. Před sezonou bych takové umístění vnímal jako jednoznačný neúspěch, ale vzhledem k celému průběhu soutěže a ke všem okolnostem to takto jednoznačně nevnímám. Teprve letos nám Chance liga ukázala svoji skutečnou náročnost. Pro zhodnocení letošního výsledku musím použít slovo rozpačitý. To je určitě nejvýstižnější výraz a my jsme navíc z předešlých sezon byli hodně zvyklí na úspěch. K tomu i letos chybělo hodně málo, ale v každém případě tuto sezonu za úspěšnou označit nelze. Na druhou stranu pod námi v tabulce skončila například Poruba, která měla postupové ambice, a ten strašák, kdy o sestup hrálo do posledního kola 7 až 8 týmů, byl hodně silný. Rozhodně tato sezona byla pro celý tým i pro mě neskutečně poučná a přinesla mnoho zkušeností.

Kde vidíte největší příčiny toho, že Vrchlabí nepostoupilo do vyřazovacích bojů?
Ta soutěž byla neuvěřitelně vyrovnaná a rozhodovaly absolutní detaily a maličkosti. My, včetně mě, jsme udělali o pár chyb víc než soupeři. Čistě z hokejového hlediska jsme v defenzivě jako tým pracovali velice slušně, horší to bylo v ofenzivě, kde jsme se střelecky hodně hledali. Jedním z nejdůležitějších faktorů byla efektivita ve využívání přesilových her.

Bude to mít za následek nějaké změny v hráčském kádru či trenérské lavičce?
Bez pochyby k nějakým změnám dojde. Co se týká složení realizačního týmu, tak ten chceme zachovat. Mně osobně se moc líbilo, jak pracoval, a tým pod jejich vedením předváděl bojovné a soustředěné výkony. Co se týká hráčského kádru, tak tam určitě nějaké změny přijdou. Vše je ve fázi příprav a opět bude velice důležité vše skloubit s partnerským týmem HC Dynamo Pardubice.

Ve srovnání s nejlepšími týmy vrchlabští hráči zaznamenali méně branek. Čím si to vysvětlujete?
Pochopitelně jsme to celé řešili a rozebírali s trenéry a nepodařilo se nám až do konce soutěže najít nějaké jednoduché a realizovatelné řešení. Ze statistik, které máme k dispozici, vyplývá, že jsme stříleli poměrně často, ale efektivita byla relativně nízká. Náš herní projev často nebyl špatný, šance jsme si dokázali vytvořit, ale nedokázali jsme to přetavit v dobrý výsledek. V poslední třetině soutěže hodně týmům hrozilo play-down a na hře byla hodně znát nervozita, jak na nás, tak na soupeřích. Opravdu se hrálo o hodně. A jak jsem již uvedl, tak jsme se celou sezonu trápili v přesilových hrách. Ty góly z přesilovek nám hodně chyběly.

Jak moc ovlivnila sezonu pandemie covidu?
Co se týká hráčů i dětí v mládežnickém hokeji, tak to ovlivnění vnímám jako minimální. Jsme moc rádi, že se sezona odehrála kompletní a že všichni mohli sportovat víceméně bez omezení. Jinou otázkou je návštěvnost diváků na zápasech A-týmu.

Na letošní domácí zápasy už nechodila tak početná kulisa diváků jako v minulých letech. Čím si to vysvětlujete?
Opět relativně jednoduchá otázka, na kterou bohužel nemám jednoduchou odpověď. Je to věc, která nás ve vedení klubu aktuálně trápí asi nejvíc. Z celkových statistik je zřejmé, že návštěvnost se snížila téměř na všech stadionech, bohužel Vrchlabí je jeden z týmů, který pocítil jeden z největších poklesů a s průměrem necelých 600 diváků na utkání jsme skončili v Chance lize na 13. místě. S návštěvností je spojené vlastně celé fungování klubu. Nízká návštěvnost má přímé i sekundární ekonomické dopady, které musíme řešit. Ty peníze v našem rozpočtu chybí. My jsme vlastně poslední sezony s diváky působili ještě ve II. lize a tam jsme s průměrnou návštěvností kolem 1200 diváků na zápas jasně vévodili druholigovým statistikám. Navíc se dá konstatovat, že náš klub vykazoval vysokou návštěvnost domácích zápasů dlouhodobě. Po postupu do vyšší soutěže jsme předpokládali, že díky atraktivitě soutěže si zájem diváků udržíme nebo spíše, že se ještě zvýší. Bohužel do hry vstoupila pandemie covidu-19, která velice pravděpodobně výrazně změnila chování a myšlení velké části populace. Navíc aktuální dění ve světě nepřináší žádné dobré zprávy. Dopady veškerých událostí pocítíme všichni a hokej bezpochyby nebude ušetřen. Pro návrat vrchlabského diváka do ochozů se v příští sezoně pokusíme udělat vše, ale vnímáme to jako těžkou výzvu.

V závěru základní části došlo ke kontumaci zápasu proti Havířovu v náš neprospěch a možná i to rozhodlo o našem nepostupu do vyřazovací části. Jaké si z toho vezme klub a jeho vedení ponaučení?
Jak jsem již uvedl, tak to byla moje chyba, kdy jsem úplně neporozuměl omezení vyplývajícím z přestupního řádu. Nejvíce mě na tom mrzí, že tím utrpěla reputace celé organizace. Panu Cermanovi jsem nabídl svoji rezignaci, ale nebyla přijata. Dohodli jsme se, že místo pokuty finančně podpořím mládežnický hokej v našem klubu. Pro mě je to obrovská zkušenost a identickou chybu už udělám asi dost těžko.

Co byste chtěl vzkázat fanouškům a vrchlabským příznivcům hokeje?
Chtěl bych jim říci, že to pro nás pro všechny byla velice náročná sezona, a všem, kteří nám zůstali věrní a navštěvovali náš stadion, moc poděkovat. Jejich důvěra a podpora byla a je motorem celého klubu a dokud ten motor bude fungovat, tam my se budeme snažit připravit pro ně parádní hokejové zážitky.

Jiří Štefek
jiri@vrchlabinky.cz
Foto: Archiv Jiřího Jakubce, Anton Martinec