Pondělí

22. července 2024

Nyní

18°

Zítra

14°

Svátek má

Za Třebechovice nastoupí Rolinek. Kapitán mistrů světa bude chytat!

11. 1. 2022

page.Name
Hokejisté Třebechovic pod Orebem budou mít ve středečním zápase proti Opočnu v krajské lize zvučnou posilu v sestavě. Jejich branku bude hájit bývalý reprezentační útočník Tomáš Rolinek! Kapitán mistrů světa z roku 2010 chtěl být podle svých slov vždycky brankářem, jeho sen mu nyní pomohl splnit někdejší týmový parťák Jaroslav Kudrna. „Tajil jsem to, aby to nikdo nevěděl. Teď se to bohužel profláklo,“ usmál se Rolinek, jenž krátce působil i ve Vrchlabí.

Ostrá brankářská premiéra bývalého hokejisty Tomáše Rolinka, jenž proslul jako neústupný a obětavý útočník, se uskuteční ve středu 12. ledna v Třebechovicích pod Orebem, které přivítají od 18 hodin Opočno, půjde o duel krajské ligy.

„Je to hlavně díky Jardovi Kudrnovi, který v Třebechovicích trénuje," vysvětlil jednačtyřicetiletý Rolinek pro web HC Dynamo Pardubice, v němž nyní působí jako manažer extraligového týmu. V duelu v Třebechovicích na led vyjede i útočník Jaroslav Kudrna, jenž oblékal dres Hradce Králové i Pardubic. „Když na tréninku neměli gólmana, tak mi (Jarda) zavolal, abych přijel chytat. Díky tomu, že jsem s nimi absolvoval nějaké tréninky, tak vznikl nápad, že bych s nimi naskočil do zápasu,“ doplnil Rolinek.  

Rolinek vždycky toužil zachytat si v brance. Nyní se jeho sen zhmotnil ve skutečnost. „V první řadě jsem z toho byl velmi překvapený, nečekal jsem takovou nabídku. Je to pro mě ale obrovská výzva a úplně jiný pohled, než když jsem vždycky hrál jako útočník. Je to můj dlouhotrvající sen, že jsem si v zápase chtěl zachytat,“ řekl Rolinek.  

Muž, jenž v roce 2005 získal mistrovský titul s Pardubicemi a zahrál si KHL v dresu Magnitogorsku a Ufy, toužil být gólmanem už od dětství. „Když jsem byl malý a hráli jsme před barákem hokej, vždycky jsem se cpal do brány. Vyráběl jsem si svoji výstroj z kartonu,“ vybavil si.

Hokejový osud Tomáše Rolinka později vyslal do útoku, aby branky dával. Jeden z nejdůležitějších gólů vstřelil ve finále mistrovství světa v roce 2010 proti Rusku, kdy zvyšoval na 2:0. A Češi poté křepčili se zlatými medailemi, od té doby posledními pro národní tým. Přesto jednu brankářskou zkušenost už má někdejší útočník za sebou, když působil v Rusku.

„Povedlo se mi odchytat třetinu při exhibici v Magnitogorsku, kde jsme slavili 60 let hokeje, to je sedm let zpátky. Každý rok jsem se na nějaký vánoční trénink nebo zápas oblékal do brankářské výstroje,“ prozradil Rolinek, který také krátce působil coby hráč ve Vrchlabí a oblékal i dres Sparty. 

Rolinek, jenž má doma kompletní sadu medailí ze světového šampionátu, se snažil postavit do branky i v české nejvyšší soutěži, kde hájil především barvy Pardubic. „Brankářskou výstroj mám doma už dlouho. Když jsem hrál ještě extraligu, tak jsem měl sen, že bych chtěl naskočit jako brankář, ale to bylo samozřejmě nereálné,“ usmívá se.

Vyhraněný brankářský styl nemá. „Hlavně si dávám za cíl puk chytit jakkoliv, aby z toho nebyl gól. Být v brance je strašně těžké, zatížení je veliké. Člověk furt chodí dolů a nahoru… Je to větší tlak, všechno záleží jen na vás. Když gólu zabráníte, tak jste za hvězdu a když pustíte bramboru, je to špatné,“ porovnal roli gólmana.

Nyní se Tomáš Rolinek postaví do branky v ostrém zápase krajské ligy, bude hájit branku SK Třebechovice. Byť s týmem zpod Orebu trénoval, moc času na přípravu k utkání s Opočnem neměl. „Formu úplně nevyladím, ale uvidíme, co z toho vznikne. Doufám, že to z mojí strany nebude blamáž a bude to dobré. Tajil jsem to, protože jsem si chtěl jet zachytat zápas, aby nikdo nevěděl, že jsem to já. Teď se to bohužel profláklo,“ dodal s úsměvem Tomáš Rolinek pro stránky Dynama.

Jiří Tůma
jiri.tuma@salonkyhk.cz
Foto: Ladislav Adámek/www.hcdynamo.cz