Čtvrtek

13. června 2024

Nyní

Zítra

10°

Svátek má

Patrik Eliáš: Účast na olympiádě? Pro děti to je velká zkušenost i motivace

22. 1. 2023

page.Name
Patrik Eliáš je jednou z největších českých hvězd historie kanadsko-americké NHL a s týmem New Jersey Devils dvakrát získal slavný Stanley Cup. Dnes se představil v úplně jiné roli, a sice jako vlajkonoš výpravy kraje Vysočina při zahajovacím ceremoniálu zimní Olympiády dětí a mládeže. Večer se pak zúčastnil slavnostního otevření Olympijského domu ve Špindlerově Mlýně. Během něj poskytl i rozhovor webu Vrchlabinky.cz, v němž mimo jiné prozradil, že v pondělí ráno bude ve Vrchlabí u zahájení hokejového olympijského turnaje.

Patriku, zažil jste v minulosti něco obdobného, tedy že jste byl vlajkonošem sportovní výpravy při zahajovacím ceremoniálu?
Ne ne, dnes to bylo poprvé. Velmi si toho vážím. Nevěděl jsem, že je to takto velká akce. Pro ta děcka to je obrovská motivace na ni být. Kdybych se já vžil do jejich role, tak to je fantastický. Ne sice ještě bojovat za svoji zemi, ale za svoje kraje. A být vybraný z těch mnoha dětí, tak to opravdu mají být na co pyšní. Zkrátka parádní zkušenost.

Jak jste se k této roli dostal?
Oslovil mě kamarád z hokeje, který působí v kraji Vysočina, jestli bych neměl zájem být vlajkonošem. Nejprve jsme se domlouvali ohledně data, abych zvládl být tady přítomen. Ale vyšlo nám to, takže v tom nebyl žádný problém. Ale říkám, že jsem si dnes při ceremoniálu připadal jako v souboru VIP sportovců. Když jsem viděl ty vlajkonoše jednotlivých krajů, tak to byly samé legendy…

Zítra začíná ve Vrchlabí a v Trutnově hokejový turnaj. Půjdete se na nějaký zápas podívat?
Já jdu hned zítra ráno na začátek turnaje do Vrchlabí. Je tu i můj kolega Václav Varaďa, ten jede pro změnu do Trutnova. Takže jsme si to takto pěkně rozdělili.

Dnes zahájená olympiáda slaví svůj dvacátý ročník. Byly v dobách, když vy jste byl teenager jako současní účastníci, nějaké podobné soutěže?
Určitě ne. O to více je to skvělé dát do povědomí dětem, že tu taková akce je. Dětská olympiáda by pro ně měla být cíl. Být toho součástí. V naší době se konala různá mistrovství republiky v příslušných sportech. Ale toto je takové první ochutnání, co by je v těch sportech mohlo čekat a co by je mělo hnát dopředu. Za nás byly v 7. nebo 8. třídě jen nějaké krajské výběry a pak se hrálo o mistra republiky, ale to bylo tak všechno.

Co vy a hokej? Hrajete ještě?
Ano, ještě si občas chodím zahrát. Někdy je to častěji a pak dva nebo tři měsíce nejdu. Prostě podle nálady.

Sledujete NHL a výkony vašeho někdejšího klubu New Jersey Devils?
Jo, sleduji. Začátek byl fantastickej, pak si prošli nějakou krizí. Měli dost zranění, ale teď už jsou zase zpátky. A já věřím, že do konce sezony to dohrají a dostanou se do play-off.

Jiří Štefek
jiri@vrchlabinky.cz
Foto: nhl.com