Pátek

14. června 2024

Nyní

13°

Zítra

15°

Svátek má

Dolce vyzývají na triatlonový souboj profíky i hobíky

21. 7. 2020

page.Name
Kemp v Dolcích se ve středu po roce opět stane dějištěm letního triatlonového závodu. Trutnovská „železná“ výzva si našla v předchozích letech velkou spoustu příznivců, a to jak z řad závodních triatletů, tak je díky svým přijatelným vzdálenostem vyhledávána i běžně sportující veřejností. Jedenatřicátý ročník ZPA Smart Energy Triatlonu Dolce přináší několik novinek, nicméně závod vás nepřekvapí ničím, než jak jste si na něj zvykli v minulosti.

„Ze začátku května jsme měli trošku obavy, jak to bude vypadat, takže letošní přípravy byly trošku vlažnější a opatrnější. Nechtěli jsme do toho tolik investovat, když nebylo jisté, jestli se závod uskuteční. Ale teď, jestli se nic nezbortí ze dne na den, tak se ve středu na všechny těšíme v Dolcích,“ řekl hlavní organizátor, předseda a trenér triatlonového oddílu TJ Lokomotiva Trutnov Pavel Káňa.

Sportovní trojboj, který absolvujete v těsném sledu po sobě, začíná plaváním v rybníce (400 metrů), poté následuje jízda na horském kole po silnicích, loukách i lesem (11 km) a na závěr si zaběhnete dvě kolečka okolo rybníků (3,5 km).

„Díky počasí, které letos panuje, je například kvalita vody lepší než v minulých letech,“ poznamenal Pavel Káňa k úvodní části závodu, kterou ti zkušenější startují skokem z mola. Na druhou stranu po deštích je terén v lesích promáčenější, navíc některé úseky jsou zničené těžbou, a tak pořadatelé museli změnit bajkovou část. Neprůjezdná je totiž i dlouhá louka (letos je z ní pole), která jezdcům ubírala síly ve druhé polovině okruhu. „Trasu jsme tak víc namotali nad Dolcemi v Oblanově,“ dodal Pavel Káňa. Závěr kola pak bude také trošku jiný, když se na louku nebude sjíždět od Severky, ale ze silnice od kempu.

Ve hře byla ještě jiná varianta cyklistické části - těžší, která by byla určitě zajímavější pro zdatnější bikery. Pro někoho by však prý mohla být i nebezpečná. A hodně náročná pro hobíky. Organizátoři se proto přiklonili k jednodušší variantě „triatlonu pro všechny“.

Triatlonový den v kempu začne ve 14 hodin, kdy odstartují do svého kratšího závodu děti 8 až 11 let, po nich bude závodit mládež 12 až 15 let. Hlavní blok všech ostatních účastníků se připraví na start v 17 hodin s tím, že letošní novinkou je, že plavci ze štafet naskáčou do vody až o pět minut později než závodníci, kteří absolvují celý triatlon sami. „Je to kvůli tomu, abychom trošku rozmělnili ten úvodní nápor v depu,“ vysvětloval Káňa.

A co se týká štafet, tak je tu ještě jedna novinka. Na přání závodnic pořadatelé poprvé vypsali i kategorii vyloženě dámských sestav. Registrovat do závodu, včetně zajímavé kategorie jednotlivci nad 100 kg, se můžete přes stránky závodu, kde se dozvíte další informace - klikněte ZDE. Případně možnost přihlásit se bude také na místě, nejpozději však do 16.15 hodin.

V loňském roce se trutnovského triatlonu zúčastnilo 87 jednotlivců, 31 štafet a na zkrácených tratích soutěžilo 66 dětí. Jubilejní třicátý ročník závodu vyhrál Kryštof Pásler z Batňovic. Člen Loko Trutnov se blýskl skvělým časem 49 minut a 47 vteřin. Říká se, že kdo dá závod pod jednu hodinu, může být na sebe pyšný.

Michal Bogáň
michal@trutnovink.cz
Foto: Miloš Šálek