Sobota

20. dubna 2024

Nyní

Zítra

Svátek má

Závod na kolečkových lyžích i charitativní výšlap na Černou horu

10. 9. 2020

page.Name
Z Pietteho náměstí ve Svobodě nad Úpou na vrchol Černé hory povede trasa dvou nedělních akcí, které se budou konat souběžně. Pátý ročník výjezdu na kolečkových lyžích nabídne závodní program a sportovní výkony, zatímco druhý ročník charitativního výšlapu je zaměřený na širokou veřejnost, která se může jít jen tak projít a přispět tím na dobrou věc.

TE Uphill, podporovaný firmou TE Connectivity, je závod na kolečkových lyžích, který je součástí Efisan Skiroll Classics a s ohledem na profil stoupání se jedná nejtěžší závod seriálu. Ze Svobody se jede přes Jánské Lázně, Hofmanovy boudy a dále prudce nahoru na Černou horu k horní stanici lanové dráhy. Poslední dva kilometry pak čeká závodníky brutální výjezd.

V loňském roce se s tratí nejlépe popasoval Jan Šrail, tak uvidíme, kdo ho letos napodobí, či zda sám svůj výkon zopakuje. Krajinově vděčná Černá hora za příslibu pěkného počasí snad naláká i ty „kolečkáře“, kteří mají ze závěrečného výjezdu obavy. I oni totiž mohou své tempo trati uzpůsobit a na rozdíl od běžek, mají šanci, že tu správnou „mázu“ do kopce najdou.

Start závodu je v 9.30 hodin, trasa je dlouhá 10,5 kilometru s převýšením 730 metrů. Nejlepším závodníkům organizátoři ze Skilauf teamu, kteří závod pořádají ve spolupráci s trutnovským OlfinCar Ski teamem, vyplatí prize money v hodnotě 80 tisíc korun.

O deset minut dříve než letní lyžaři vyrazí z náměstí účastníci charitativního pochodu, který probíhá v rámci TE Uphillu. Při loňské premiéře se pro děti z dětských lázní Vesna v Janských Lázních podařilo vybrat patnáct tisíc korun.

Letos bude výtěžek z výšlapu věnovaný Martinovi Petráskovi. Ten se narodil zdravý, ale ve dvou letech mu lékaři diagnostikovali svalovou dystrofii typu - DUCHENNE (DMD), což je nevyléčitelné onemocnění, které se projevuje postupným ochabováním kosterních i dýchacích svalů.

„Chtěli bychom mu z vybraného startovného z výšlapu dopřát příspěvek na zakoupení pomůcky, která mu jeho handicap alespoň zmírní,“ řekl jeden z pořadatelů akce Pavel Šimek. „Neváhejte a pojďte podpořit dobrou věc. Vezměte i své blízké, kteří vás na vrchol Černé hory mohou doprovodit výšlapem po turistické cestě,“ dodal.

Trasa měří 7 kilometrů s převýšením 730 metrů. Startovné je 200 Kč. Pořadatelé na oplátku zajistí účastníkům výšlapu lanovku do Janských Lázní zdarma i občerstvení.

(bog, psi)
redakce@trutnovinky.cz
Foto: Pavel Křivka, archiv Pavla Šimka