Pátek

14. června 2024

Nyní

13°

Zítra

15°

Svátek má

Tokijské medaile! Lukostřelkyně Musilová má stříbro a koulař Kisý bronz!

29. 8. 2021

page.Name
Skvělé zprávy přicházejí o víkendu z paralympijských her v Tokiu. Oba zástupci trutnovského sportu, lukostřelkyně Šárka Musilová a koulař Aleš Kisý, vybojovali medaili! Šárka po bronzu z Ria v soutěži smíšených týmů si v Japonsku o jeden stupínek polepšila a s Davidem Drahonínským vystříleli stříbro. To Aleš konečně prolomil prokletí a na svém pátém startu na paralympiádě slaví bronzovou medaili.

Češi v Japonsku nezdolali jen čínskou zeď

Lukostřelecké stříbro znamenalo v sobotu pro Českou republiku první medailový úspěch v Tokiu. Na střelnici Yumenoshima nastoupila třicetiletá Trutnovačka se svým parťákem v kategorii W1 ve vyřazovacích bojích nejdříve proti brazilské dvojici Da Silva – Gomes. České duo potvrdilo roli favorita, ačkoliv z toho byla nakonec těsná výhra 131:126.

V semifinále Musilovou a Drahonínského čekal daleko těžší soupeř – favorizovaný korejský pár Kim – Koo. Čeští reprezentanti ale předvedli skvělý výkon, ovládli tři ze čtyř endů a zvítězili 141:126. Tento úspěch jim zajistil postup do finále a jistotu minimálně stříbrné medaile.

 

V boji o nejcennější kov to zpočátku souboje s čínskou dvojicí Chen – Zhang vypadalo velmi nadějně. První kolo vyhráli Češi o jeden bod 34:33, navzdory tomu, že za poslední šíp připočetli Drahonínský s Musilovou jen šest bodů. Bohužel v dalších kolech se Číňané zmátořili a vždy zastříleli za 35 bodů. Na tento konstantní výkon Musilová a Drahonínský již nedokázali zareagovat, prohráli 133:138 a na Tokio jim zůstanou skvělé stříbrné vzpomínky.

První medaile za vyrovnaný osobák

Atény 2004 šestý, Peking 2008 čtvrtý, Londýn 2012 čtvrtý, Rio 2016 pátý… Čtyři zastávky na paralympijské cestě pro trutnovského koulaře Aleše Kisého skončily pod stupni vítězů. Jedenačtyřicetiletý Trutnovák se dočkal až při své páté účasti na paralympijských hrách. V Tokiu vyrovnal své osobní maximum a výkonem 8,25 metru si zajistil bronzovou medaili.

„Super, konečně je to tam. Být dvakrát čtvrtý je peklo. Už si ze mě každý dělal srandu, byl jsem Pan bramborový. Když se mě někdo na tohle zeptal, už bych ty lidi občas tloukl, ale holt je to tam a Pan bramborový končí, doufám,“ usmíval se Aleš Kisý do kamer České televize.

Úřadující mistr světa z Dubaje v dopoledním závodě poslal kouli v pěti ze šesti pokusů za osmimetrovou hranici. Začal 8,18 metru, pak přidal centimetr na 8,19 a následně se zlepšil na 8,24. Ve čtvrté sérii si připsal neplatný pokus, aby vzápětí při svém pátém vrhu odhodil náčiní do vzdálenosti 8,25. Závěrečným pokusem dal ještě 8,23.

Český reprezentant byl pak chvíli ve vedení, než do sektoru nastoupili Íránec Mokhtari Henami a Ázerbájdžánec Astanov. Stříbrný Íránec přehodil Aleše o 23 centimetrů a zlatý Ázerbájdžánec o 52 centimetrů. Jeho výkon 8,77 metru znamenal nový paralympijský rekord.

Michal Bogáň
michal@trutnovinky.cz
Foto: Facebook Český paralympijský tým