Úterý

25. června 2024

Nyní

22°

Zítra

22°

Svátek má

Vrchlabský petankový klub má úspěchy, ale i nové útočiště

26. 2. 2022

page.Name
Vrchlabí není v České republice nebo v zahraničí známé jen jako líheň či rodiště úspěšných zimních sportovců. Stejně zdárně šíří dobré jméno města i členové a hráči 1. krkonošského petankového klubu. Vrchlabští petankáři, kteří historicky patří k nejlepším týmům tuzemské extraligy, loni v prosinci vybojovali na FED Cupu ve Francii 2. místo. Na sklonku loňského roku rovněž nalezli své nové zimní útočiště v prostorách bývalého Divadelního klubu.

Je tmavý lednový páteční večer. Venku mrze a pod botami křupe umrzlý sníh. Venku už skoro nepotkáte živou duši. Vrchlabáci odpočívají po pracovním týdnu buď doma u svých televizorů, anebo sedí v družných debatách v pohostinských zařízeních. V prostorách bývalého Divadelního klubu se však svítí a je tam živo. Hraje se tu totiž petank a probíhá tradiční páteční klání zvané supermele. To je soutěž trojic, v níž žádný hráč dopředu neví, s kým a proti komu bude hrát. Vše se totiž nejprve losuje na místě před samotným začátkem hry.

Od jara do podzimu se supermele obvykle hrají v pátek na štěrkovém placu za hospodou Sklípek a od konce loňského roku mohou klání pokračovat i v zimě pod střechou a v teple.

Soutěžní večer v supermele je kromě zápolení v petankových dovednostech i jakýmsi společenským setkáním. Hráči (přestože v jednu chvíli mohou být spoluhráči, ale za chvíli i soupeři) spolu živě konverzují, odskočí si spolu ven zakouřit nebo si dají pivo. Z reproduktorů se linou staré české fláky od 70. po 90. léta. Zkrátka pohoda, zábava, ale také napětí ze hry.

Zázemí, které petankáři takto získali, jim přijde velice vhod. V prostorách, které už nejsou delší dobu využívány, mohou dle svých potřeb trénovat, ale i pořádat mistrovské zápasy a turnaje nebo hrát vrchlabskou ligu. Takových soutěžních utkání a turnajů přitom vrchlabští během celého roku odehrají poměrně dost. Zdejší týmy bojují v celostátní extralize i 1. lize, ve Vrchlabí se hrají i velké celostátní turnaje a občas si horalé pozvou k přátelskému zápasu tým z Česka, ale i ze zahraničí.

Vrchlabský petankový klub, jehož vznik se datuje do první poloviny 90. let (již minulého století), má širokou členskou základnu. V současné době registruje zhruba osm desítek hráčů a hráček rozličného věku i civilních povolání. Klub patří k nejvýznamnějším dodavatelům juniorských a mládežnických reprezentantů a má nejširší juniorskou základnu v republice.

Vedle rozmanité členské základny a pořádání mnoha soutěží a turnajů se 1. krkonošský petankový klub může pochlubit mnoha úspěchy. Kromě toho, že za téměř třicetiletou historii své existence ani nesestoupil z extraligy, zaznamenal i úspěchy na mezinárodní scéně. Tím posledním a i relativně nejčerstvějším je účast ve finále FED Cupu ve Francii, který proběhl od 1. do 6. prosince loňského roku. Postup na tento mezinárodní turnaj si vrchlabští vybojovali jako mistři republiky městských klubů (tvořených šestičlennými týmy) za rok 2019 (v roce 2020 se mezinárodní turnaje Eurocup a FED Cup kvůli pandemii koronaviru nekonaly). V rámci zápasů FED Cupu si horalé poradili s Rakouskem a Irskem, ale ve finále podlehli Polsku. Obsadili tak druhé místo.

Přestože komunita petankářů může nezaujatým či nezasvěceným obyvatelům Vrchlabí připadat jako uzavřená sekta lidí, kteří propadli této zvláštní, původem francouzské hře, opak je pravdou. Klub je otevřen novým členům a turnaje supermele si může přijít zahrát kdokoliv. Stačí jen, aby zaplatil stanovené startovné. Petankové koule ke hře si může na místě dokonce i zapůjčit. „Přijďte mezi nás, třeba vám to přiroste k srdci jako nám. Také jsem si kdysi říkal, jestli je normální, abych házel za hospodou koulema. A vidíte, zůstal jsem u toho už skoro třicet let,“ říká prezident klubu a majitel hospody Sklípek Jan Švimberský.

Jiří Štefek
jiri@vrchlabinky.cz