Pátek

14. června 2024

Nyní

13°

Zítra

15°

Svátek má

Sjezdaře a raftaře čeká pod Špindlem náročná jízda na divokém Labi

28. 4. 2022

page.Name
Dlouhých pět let čekání je u konce. Po opravách vodního díla Labská se do kalendáře sjezdařů na divoké vodě a raftingu vrací závody na Labi pod Špindlerovým Mlýnem. Jedna z vůbec nejnáročnějších přírodních tratí ve střední Evropě slibuje o víkendu 30. dubna a 1. května atraktivní závody, v rámci kterých budou sjezdaři bojovat o nominaci na seniorský světový šampionát i tituly mistrů České republiky v klasickém sjezdu.

Sjezdařské závody pod Špindlerovým Mlýnem se naposledy uskutečnily v roce 2017, od té doby probíhala rekonstrukce zahrnující například úpravy na vtokových částech nádrže, spodních výpustí či odtokové štole. Součástí bylo také celkové rozšíření kapacity nádrže. Nyní se mohou sjezdaři i raftaři těšit na návrat na tuto legendární trať.

„Michlák, Kukačka, Bártlova lávka, Studené koleno či Soutěska – to jsou pojmy, které prověřily nejednu vodáckou generaci,“ uvádí šéftrenér reprezentace a ředitel 5. a 6. Českého poháru ve sjezdu Robert Knebel. „Obtížnost trati je v relativně velkém průtoku v řece a minimu možností tréninku během roku. V běžných letech se sjezdaři dostanou na Labe jednou za dva roky, což je pro trénink opravdu málo.“

Jelikož se jedná o opravdu mimořádně náročnou trať, závody jsou určeny pouze pro konkrétní výkonnostní skupinu závodníků a na start se nemůže postavit jen tak někdo. „Za hladký průběh závodů zodpovídáme Krkonošskému národnímu parku. A protože chceme i do dalších let získat výjimku pro vypouštění vody, prosíme všechny závodníky, aby respektovali daná pravidla a pokyny,“ vyzývá Knebel.

Během vypouštění vody, tedy v pátek 14:00–18:00, sobotu 8:30–17:00 a neděli 8:30–16:00, je umožněno splouvání pouze účastníkům závodu ve sjezdu a raftingu. Všichni vodáci na území KRNAP v úseku Labské přehrady a prvního jezu v Herlíkovicích musejí mít na sobě startovní čísla vydaná pořadateli obou víkendových závodů.

Účastníci akce se vyzývají, aby dodržovali veškeré pokyny od pořadatelů závodů, neporušovali návštěvní řád KRNAP, chovali se dle platných pravidel a parkovali pouze na označených a vyhrazených plochách.

Anna Hrbáčková, jš
Foto: Lucie Veselá, Svaz vodáků ČR