Středa

24. července 2024

Nyní

14°

Zítra

11°

Svátek má

Smrt v labských peřejích. Víkendové závody poznamenala tragická nehoda

2. 5. 2022

page.Name
V rámci závodů raftů a sjezdu na divoké vodě, které se o uplynulém víkendu mezi Špindlerovým Mlýnem a Herlíkovicemi, došlo k tragické nehodě pod Labskou soutěskou na horním Labi.

Měl to být svátek na divoké vodě. Závody na jednom z nejobtížnějších terénů u nás nebylo možné zorganizovat jednak kvůli opravě hráze, ale také kvůli opatřením proti covidu. Dlouhých 5 let se tak čekalo, až se pustí voda z přehrady Labská na Labi a bude možné splout náročný terén WW III – IV. Tohoto nadlepšeného průtoku chtěly využít i nezávodní (turistické) posádky dvou raftů a splout si před závody úsek v rámci volného tréninku do Herlíkovic. Jejich vybavení ale nebylo dostatečné. Někdo měl pouze krátké surfařské neopreny, někdo jen obyčejné kraťasy a slabé bundy. Je otázkou, jak kvalitní měly vesty a helmy.

V Labské soutěsce došlo k převržení raftu, který do ní najížděl již s velkými obtížemi. Podařilo se zachránit jednoho vodáka, který plaval v blízkosti druhého raftu, ale jeden odplaval s proudem. Bezvládného plavajícího těla si všimli až ostatní vodáci, kteří ho vytáhli na břeh pod hájenkou. Bohužel tou dobou byl v místě jen minimální pohyb lodí, proto záchrana přišla až po tak dlouhé době. Uplaval tedy ve studené vodě o teplotě cca 5-6 oC přes 1 km a to v náročném úseku včetně peřeje Esíčka.

Byl zachráněn v bezvědomí na pravý břeh řeky, odkud byla zavolána pomoc a zahájena telefonicky asistovaná resuscitace. Jenže na pravý břeh není přístup ze silnice, a proto se musel vyřešit přesun na opačný. Převoz přes silný proud řeky zajistila jedna ze závodních raftových posádek, která zrovna projížděla místem. Na druhém břehu již čekají hasiči ze Špindlerova Mlýna, kteří shodou okolností místem též projíždí. Ti si přebírají resuscitaci do příjezdu záchranné služby a příletu vrtulníku. Na místě probíhá oživování přes 30 minut a muž je transportován letecky do nemocnice s tělesnou teplotou 30,6 oC. Po 12 hodinách ohřevu krve je prohlášen za mrtvého. Žádné další zranění ohrožující život nebylo nalezeno.

Je otázkou, zda-li mohlo kvalitnější vybavení zpomalit podchlazení a tím zachránit život. Pamatujte si, že vždy je nutné obléknout se ne dle teploty počasí venku, ale dle teploty vody. Zároveň kvalitní neopren zabraňuje nejenom rychlému podchlazení, zvyšuje také pozitivní vztlak při plavání a chrání před nárazy.

(Článek je převzat z webu raft.cz)
Foto: Hasiči Špindlerův Mlýn