Pondělí

22. července 2024

Nyní

18°

Zítra

14°

Svátek má

Drž se, Evko! Samkovou po zlomenině kotníků zaplavily povzbudivé vzkazy

13. 12. 2021

page.Name
Sportovní tragédii zažívá česká snowboardcrossařka Eva Samková, která si necelé dva měsíce před olympijskými hrami v Pekingu zlomila oba kotníky. Rodačka z Vrchlabí, jež si zranění přivodila o víkendu při dojezdu do cíle v závodě dvojic na Světovém poháru v rakouském Montafonu, už je po operaci. Na sociálních sítích se jí dostává velké podpory nejen od fanoušků a dalších sportovců. „Budu bojovat," slíbila.

Událost je pro snowboardcrossařku Evu Samkovou, která si ve víkendovém závodě Světového poháru v Montafonu zlomila oba kotníky, o to krutější, že už 9. února příštího roku se měla postavit na start závodu na olympijských hrách v Pekingu, kde měla patřit k největším českým nadějím na nejcennější kov.  

„Je z toho velmi nešťastná,“ uvedl po závodě Marek Jelínek, trenér držitelky olympijského zlata ze Soči 2014. Účast na hrách v Číně by se pro Samkovou rovnal zázraku.

„Evka si zlomila obě nohy v kotnících v hlavicích tibie (holenní kosti),“ popsal krutou diagnózu Jelínek. „Rekonvalescence bude samozřejmě nějakou dobu trvat. Doufejme, že bude Evka v pohodě a že se z toho co nejdřív dostane hlavně mentálně," dodal Jelínek. 

„Uvidíme, jak se to bude hojit, ale budu bojovat,“ hlásila potom Samková už z Rakouska, z nemocnice, kde hned po závodě podstoupila operaci, kterou vedl lékařský specialista Christian Schenk. „V nohách mám šrouby, které by měly kotníky zpevnit," uvedla Samková s tím, že šrouby bude mít v nohách rok.

Jak se osudný okamžik udál?

Při dojezdu závodu se Samková před cílem snažila natlačit své prkno před Francouzku Chloe Trespeuchovou, to se jí povedlo a dostala se na druhé místo za vítěznou Michel Moioliovou z Itálie. Jenže po projetí cílem upadla.

„Eva při předkopnutí prkna pod sebe strčila snowboard, nějak se jí kousla hrana a skřípla si kotníky,“ popisoval nepříjemnou událost druhý člen týmu Jan Kubičík pro Radiožurnál. „Když jsem k ní běžel, tak už byla v slzách," dodal reprezentační kolega Samkové, pro kterou tohle není první vážnější zranění. Dříve měla například problémy s rameny, po jednom z pádů si zase rameno dokonce vyhodila, zlomený měla už levý kotník a přivodila si i otřes mozku.

Záplava vzkazů: Evko, ať jsi brzy fit!

České snowboardcrossařce okamžitě začaly chodit povzbudivé vzkazy od dalších sportovců i obyčejných lidí. Jako první českou reprezentantku podpořila její soupeřka Italka Michel Moioliová, která Samkovou v závodě Světového poháru v Montafonu porazila.

„Eva Samková, moje největší soupeřka všech dob, pro kterou mám nejhlubší respekt a úctu, se ve finále posunula ze čtvrtého na druhé místo, po dojezdu upadla a zranila si kotníky. Milá Evo, říct, že je mi to líto, je slabé slovo. Ani nenacházím slov… Objímám tě a přeji brzké uzdravení a brzké shledání v bráně připravenou k boji,“ napsala Moioliová na Instagramu.

Následně se připojili i čeští sportovci. „Evko, ať jsi brzy fit! Držíme palce a všichni ti posíláme hodně sil,“ vzkázal Samkové Český olympijský tým.

Povzbudivá slova přidal například i judista Lukáš Krpálek. „Posílám hodně síly a držím palce, ať se co nejdříve uzdravíš,“ uvedl olympijský vítěz.

Přidala se také tenistka Barbora Krejčíková. „Brzké uzdravení, Evčo! Myslím na tebe,“ sdělila vítězka letošního French Open.

Vzkazů vrchlabská rodačka dostala mnoho. „Takhle jsem si průjezd cílem nepředstavovala, ale to je život. Když chcete být nejrychlejší na světě, někdy to hodně bolí,“ podotkla  Eva Samková a poděkovala za povzbudivé hlasy: „Díky všem za vzkazy a podporu a lékařům za super péči."

Jiří Tůma
jiri.tuma@salonkyhk.cz
Foto: Facebook Evy Samkové