Pátek

14. června 2024

Nyní

13°

Zítra

15°

Svátek má

Krkonoše budou hostit zimní Olympiádu dětí a mládeže, přijede až 1700 sportovců

14. 5. 2022

page.Name
Podpisem smlouvy mezi Českým olympijským výborem (ČOV) a Královéhradeckým krajem v pátek naplno odstartovaly přípravy 20. ročníku zimní Olympiády dětí a mládeže (ODM). Centrem akce, která se uskuteční 22. až 27. ledna 2023, bude krkonošské středisko Špindlerův Mlýn. Celkem na zimní ODM do Královéhradeckého kraje zamíří zhruba 1700 sportovců.

"Těší mě, že můžeme mladým sportovním talentům z celé republiky nabídnout zázemí našich zimních středisek Špindlerova Mlýna a Vrchlabí i sportovišť v Trutnově a Nové Pace. Uděláme maximum pro to, aby organizace her proběhla ke spokojenosti všech účastníků," řekl hejtman Martin Červíček (ODS).

Zahajovací ceremoniál bude na zimním stadionu v Hradci Králové. Lyžaři a snowboardisté budou soutěžit na sjezdovkách ve Špindlerově Mlýně a do Vrchlabí zamíří biatlonisté, zimní orientační běžci a běžkaři. Týmy hokejistů změří síly ve dvou halách, jedna bude připravena ve Vrchlabí a druhá v Trutnově. Krasobruslaři svůj boj o medaile svedou v Nové Pace. Slavnostní zakončení jubilejního ročníku ODM bude ve Špindlerově Mlýně.

Olympijský dům vznikne v hotelu Volareza ve Špindlerově Mlýně a bude volně přístupný veřejnosti. Tam bude vzdělávací olympijská zóna a prostor pro doprovodný program pro školy.

"Přípravy na zimní olympiádu 2023 jsou v plném proudu. Mladí sportovci budou bojovat o medaile v deseti sportech a nezapomněli jsme ani na handicapované sportovce a do programu zařadili jednu paralympijskou disciplínu, a to běžecké lyžování zrakově postižených. Bude plnohodnotnou součástí bodovaných výsledků jednotlivých krajských výprav," uvedl náměstek hejtmana pro sport Arnošt Štěpánek (Piráti).

Olympiáda dětí a mládeže je každoroční celostátní soutěž pro děti od deseti do 16 let, které bojují o individuální medaile a také o body pro svůj kraj, do jehož reprezentačního týmu se svými výkony nominovali, uvedli pořadatelé na webu. Za 20 let existence prošly touto akcí tisíce mladých lidí.

"Někteří z nich, jako například Ester Ledecká nebo Josef Dostál, se dostali i na velkou olympiádu a pro některé zůstala Olympiáda dětí a mládeže největší sportovní akcí v životě," uvedl místopředseda ČOV zodpovědný za Olympiádu dětí a mládeže Filip Šuman.

Zimní Olympiáda dětí a mládeže se měla původně uskutečnit v roce 2022, ale kvůli pandemii koronaviru byl přesunut celý olympijský cyklus. Letní ODM se uskuteční v červnu 2022 v Olomouckém kraji. První Olympiáda dětí a mládeže se uskutečnila v roce 2003 v Pardubickém kraji.

(ČTK)
Foto: Olympiáda dětí a mládeže