Úterý

16. dubna 2024

Nyní

Zítra

Svátek má

Černík o Pančochové: Když jí sedne trať, mohla by udělat hezký výsledek

4. 2. 2022

page.Name
Vyrazil na své čtvrté olympijské hry v roli trenéra Šárky Pančochové, české freestyle snowboardistky, kterou v Pekingu čekají tři disciplíny. Sám Martin Černík, jenž má kořeny v Hradci Králové, absolvuje sportovní svátek pod pěti kruhy už popáté. V roli závodníka startoval v roce 2006 v Turíně. „Je to skvělý zážitek, olympiáda je monstrózní akce," říká.

Stal se prvním českým snowboardistou, který startoval na olympiádě. Tehdy se psal rok 2006 a Martin Černík, který má kořeny v Hradci Králové, reprezentoval v Turíně. Dnes pětačtyřicetiletý manažer a kouč reprezentace ve freestyle snowboardingu vyráží na svoji čtvrtou olympiádu v roli trenéra. Jeho svěřenkyní je jednatřicetiletá Šárka Pančochová, kterou už dříve vedl na ZOH 2010 ve Vancouveru, 2014 v Soči a 2018 v Pchjongčchangu. „Šárka je v dobré formě, a když jí sedne trať, tak by mohla udělat i hezký výsledek,“ řekl Černík před odletem do Pekingu, kde budou v pátek Hry oficiálně zahájeny.

Jste dlouholetým trenérem Šárky Pančochové. Jak vidíte její šance v Pekingu?
Jsem rád, že se Šárce Pančochové podařilo kvalifikovat se na čtvrtou olympiádu v kariéře. Dokonce jako jediná snowboardistka světa pojede všechny tři freestylové disciplíny, což je U rampa, Slopestyle a Big Air. Myslím si, že je úspěch vůbec se na olympiádu dostat. Mám také radost, že je v dobré formě, a když jí sedne trať, mohla by udělat i hezký výsledek. Nejvíc by se jí mohlo dařit ve Slopestylu.

Máte v týmu kromě Pančochové další talenty?  
Ve fresstylové reprezentaci jsou Šárka Pančochová a Kuba Hroneš, ale ten letos jezdil Světový pohár poprvé, teprve si všechno oťukává, na olympiádu to ještě nebylo, ale jeho výsledky jdou nahoru.  

Olympioniky i jejich doprovod čekají v Číně přísná opatření kvůli covidu. Co všechno po vás požadují?
Obecně cestování se za poslední tři roky kvůli covidu zhoršilo. Opatření je celá řada. My si tím procházíme už několikátou sezonu, ale v souvislosti s olympiádou je to ještě přísnější. A to jak z české, tak z čínské strany, zvlášť po tom, co se dělo v Japonsku. Před odletem jsme chodili každý den na testy, všichni musíme být očkovaní a musíme splnit všechny další náležitosti s tím spojené.

Martin Černík

  • narozen: 25. srpna 1976 v Hořicích, následně se přestěhoval do Hradce Králové.
  • sportovní kariéra: Se snowboardingem začínal v Peci pod Sněžkou a během několika let se vypracoval do české reprezentace a začal jezdit vrcholné světové závody ve freestylových disciplínách – Halfpipe, Big Air, Slopestyle, freeriding.
  • úspěchy: Dvakrát vyhrál titul mistra republiky, zvítězil na ISF Continental Open, stal se vicemistrem světa v U-rampě, zúčastnil se Arctic Challenge a skončil na 3. místě ve World Heli Challenge. Byl prvním českým snowboardistou, který startoval na olympijských hrách (2006 v Turíně).
  • trenérská kariéra: Od roku 2010  působí jako manažer a kouč české reprezentace ve freestyle snowboardingu, s níž se zúčastnil ZOH 2010, 2014, 2018 a nyní 2022. Pořádá i výukové kempy pro veřejnost. Jeho nejznámější svěřenkyní je Šárka Pančochová, účastnice ZOH 2010, 2014, 2018, 2022, držitelka stříbra z MS a Winter X Games).

Některým lidem i z řad sportovců se nelíbí, že se Hry konají v Číně. Co tomu říkáte?   
V Číně jsem byl jednou na závodech, ale na rovinu říkám, že kdyby se olympiáda uskutečnila někde v Alpách, byl bych radši, měl bych to blíž domů. (úsměv) A asi by tam byl i lepší sníh, ale myslím, že Číňané udělají maximum pro to, aby olympiádu připravili dobře. Necháme se překvapit, jak to bude vypadat.

V roce 2006 v Turíně jste se stal prvním českým snowboardistou, který startoval na olympiádě. Co se vám vybaví při vzpomínce?
Je to už dávno, ale největší radost člověk měl, když se tam vůbec dostal, protože jen se na olympiádu kvalifikovat je ohromně těžké. Kvalifikace trvá sezonu a půl, moc míst není, jen třicet a dostat se tam je těžké. Ale následně, když už tam člověk je, je to skvělý zážitek, protože olympiáda je monstrózní a velká akce. Tehdy v Turíně bylo skvělé, že jsme mohli chodit se dívat i na ostatní sporty, celá sportovní komunita žila pohromadě. Nyní budeme víc odděleni. Bude to jiné. Na druhou strany nás čekají tři disciplíny, půjdeme z jedné do druhé, takže se člověk za těch sedmnáct dní prakticky nezastaví a na nic víc čas nebude. A pak už poletíme domů, rychle to uteče.

V Pekingu se letos ani na jiné sporty nepodíváte kvůli restrikcím. A hlediště také nebudou natřískaná. To je určitě škoda?
Na rovinu musím říct, že ani nemám zprávy, jak to bude v Číně vypadat. Pravidla se pořád mění a někdy je ani nestačím sledovat. Všechno si nastuduji až těsně před cestou. Diváky v tuhle chvíli neřeším, zajímám se hlavně o to, aby se pořadatelům podařilo vytvořit dobrou trať a při cestování ani při pobytu tam jsme neměli žádné problémy.

Jiří Tůma
jiri.tuma@salonkyhk.cz
Foto: www.martincernik.cz