Středa

24. července 2024

Nyní

14°

Zítra

11°

Svátek má

Devátý triumf mushera Jiřího Vondráka na Ledové jízdě

7. 2. 2022

Devátý triumf mushera Jiřího Vondráka na Ledové jízdě 54 snímků
Smečka psů, musher a ještě za nimi běžkař. Jestliže jste se o víkendu pohybovali v Krkonoších, mohli jste tohle neobvyklé spojení potkat. V nejvyšších českých horách se jel 28. ročník Ledové jízdy. Třídenní závod psích spřežení vyhrál musher Jiří Vondrák z Rudníku v tandemu s běžkařem Davidem Chaloupským z Hradce Králové. Trať o délce 121 kilometrů zdolali za necelých sedm hodin.

Do závodu, který odstartoval sobotní noční etapou z Pece pod Sněžkou od sjezdovky Javor, se vydalo letos jen sedm posádek. Nechyběl však mezi nimi například přední rakouský musher Robert Reitinger či devítinásobná účastnice Jana Hellerová. Nejvíce účastí – sedmnáct – má Jiří Vondrák, který dnes v cíli po poledni na Hanapetrově pasece nad Dolním Dvorem oslavil své deváté prvenství. Běžkař David Chaloupský se po jeho boku radoval pošesté.

 

Zajímavostí závodu je, že týmy si vezou veškeré vybavení s sebou a mezi etapami bivakují v přírodě.

Každý ročník Ledové jízdy je připomínkou neobvyklého života Dr. Václava Vojtěcha, cestovatele a spisovatele. Ten 27. ledna 1929 v rámci expedice admirála Byrda vstoupil jako první Čech na území Antarktidy.

Ledová jízda 2022 – Memoriál Dr. Václava Vojtěcha

1. Jiří Vondrák a David Chaloupský 6:50:53
2. Aleš Schejbal a Leoš Mastník 6:59:15
3. Robert Reitinger a Jan Dvořáček 9:36:48
4. Tomáš Kubín a Bořek Ledvinka 12:10:37
5. Jana Hellerová a Zdeněk Pospíšil 12:48:33

Michal Bogáň
michal@trutnovinky.cz
Foto: Jan Bartoš