Pátek

19. dubna 2024

Nyní

Zítra

Svátek má

Olympijský dům pro olympiádu mládeže ve Špindlerově Mlýně otevře 23. ledna

23. 9. 2022

page.Name
Součástí zimní Olympiády dětí a mládeže (ODM), která začne 22. ledna na zimním stadionu v Hradci Králové, bude několik doprovodných akcí. Centrem desátého ročníku zimní ODM bude krkonošské středisko Špindlerův Mlýn, kde se 23. ledna otevře olympijský dům. V ten se promění vojenská zotavovna Hotel VZ Bedřichov, bude ústředním místem setkávání a konání doprovodného programu. Uvedla to mluvčí kraje Martina Svatoňonová.

Do Královéhradeckého kraje na zimní olympiádu mládeže zamíří zhruba 1700 sportovců. Kraj olympiádu, která potrvá do 27. ledna, organizačně zajišťuje.

"Olympijský dům sportovcům a návštěvníkům her nabídne během čtyř dní doprovodné akce a na venkovním podiu se odehrají i medailové ceremoniály. Vstup do olympijského domu bude pro sportovce a návštěvníky olympiády zdarma, a to každý den od 9:00 do 21:00," uvedla Svatoňová.

Kromě odpočinkové zóny, info pointu a doprovodných aktivit organizovaných českým olympijským výborem (ČOV), partnery akce a kraje, se na venkovním pódiu umístěném před olympijským domem odehrají podvečerní medailové ceremoniály, během kterých převezmou sportovci medaile za své výkony. "Na závěr olympijských her se zde uskuteční jejich slavnostní zakončení," uvedla Svatoňová.

Součástí doprovodného programu zimní ODM budou také besedy s významnými sportovci. "Pro návštěvníky olympijského domu budou připraveny propagační materiály a upomínkové předměty," uvedl náměstek hejtmana pro školství a sport Arnošt Štěpánek (Piráti).

Podle něj je nosnou myšlenkou ODM 2023 společné ubytování většiny sportovců krajských výprav na jednom místě tak, aby se posílila soudržnost celé krajské výpravy. "V olympijském domě bude ubytována část sportovců a vedoucích krajských výprav, kteří mají své závody přímo ve Špindlerově Mlýně, a také sportovci běžecký disciplín sportujících ve Vrchlabí," doplnil Štěpánek.

Ubytování sportovců v dalších městech je zajištěno převážně v krajských ubytovacích zařízení, a to v internátech středních škol.

Lyžaři a snowboardisté budou soutěžit na sjezdovkách ve Špindlerově Mlýně a do Vrchlabí zamíří biatlonisté, zimní orientační běžci a běžkaři. Týmy hokejistů změří síly ve dvou halách, jedna bude připravena ve Vrchlabí a druhá v Trutnově. Krasobruslaři svůj boj o medaile svedou v Nové Pace.

Olympiáda dětí a mládeže je každoroční celostátní soutěž pro děti od deseti do 16 let, které bojují o individuální medaile a také o body pro svůj kraj. Letní ODM se letos uskutečnila v Olomouckém kraji.

(ČTK)
Foto: Město Špindlerův Mlýn