Pondělí

24. června 2024

Nyní

22°

Zítra

22°

Svátek má

Ambasadorka Eva Adamczyková: Přijďte zafandit a podpořit nové naděje

20. 1. 2023

page.Name
V neděli odpoledne slavnostním ceremoniálem v Hradci Králové odstartuje zimní Olympiáda dětí a mládeže, kterou hostí Královéhradecký kraj. Velkou část sportovních disciplín bude hostit i Vrchlabí. A nejen to. Ambasadorkou celé akce a vlajkonoškou výpravy našeho kraje totiž bude vrchlabská rodačka a olympijská šampionka v snowboardcrossu Eva Adamczyková. V rozhovoru pro web Vrchlabinky.cz prozradila, jak se k této akci dostala a proč je důležité, že se takové akce konají.

Jste ambasadorkou zimní Olympiády dětí a mládeže. Jak jste se k této čestné pozici dostala?
Protože celý náš systém je propojen, tak jsem byla oslovena pořadateli. Proběhlo to skrze moje trenéry, ale i svaz lyžování. Roli v tom pochopitelně hrál i Český olympijský výbor. Sportovní rybníček v Čechách není zas tak velký, takže se to ke mně dostalo poměrně zavčasu.

Kdysi jste na těchto olympiádách sama soutěžila. S jakými pocity budete vstupovat do této role?
Tady musím upřesnit, že jsem na této olympiádě nikdy nesoutěžila, ale byla jsem na Evropské olympiádě dětí a mládeže. Takže zkušenost přímo s touto akcí nemám. Ale myslím si, že je to dobrá příležitost pro poměření sil s vrstevníky v celonárodním klání. To mi přijde jako skvělá myšlenka a skvělá věc. K této roli budu přistupovat zodpovědně a jsem jí poctěna. Byla jsem požádána o zapálení ohně a abych byla vlajkonošem výpravy Královéhradeckého kraje. Pro mne je to ještě o to větší srdcová záležitost, protože se akce koná u nás v Krkonoších. Takže jsem moc ráda, že toho mohu být součástí.

Jaké povinnosti jsou s touto funkcí spojeny?
Já mám pocit, že toho zas tolik nemusím dělat. Pořadatelé mi s tím pomůžou a hodně toho zařídí za mne (smích). Jsou tam nějaké drobnosti. Musím se samozřejmě v ten den dostavit na konkrétní místo a poslouchat, co mám udělat. Tedy jak správně zapálit oheň a nést vlajku. Časově i to zabere jeden celý den v Hradci Králové a ve Špindlerově Mlýně. Protože mám uprostřed sezony, tak musím říci, že to vyšlo docela dobře. A však hned druhý den odjíždím na závody, takže to mám poměrně časově nacpaný. Ale zvládnu to.

Na jaké závody se těšíte nejvíce?
Samozřejmě na ty snowboardové, ráda sleduji i hokej. Ale jak jsem řekla, hned druhý den odjíždím, takže to budu moci sledovat jen přes sociální sítě a osobně se nezúčastním.

Co si myslíte o pořádání olympijských her pro děti jako takových?
Podle mne je to super, protože je to dobrá zkušenost. A to jak v závodění, tak i potkávání se s těmi lidmi. Myslím, že je to tak velká akce, že je to i odměna pro děti za jejich snahu a je to nějaký cíl, ke kterému mohou směřovat a je to super motivace. Já osobně mám ráda akce, kde se můžete potkat i s jinými sportovci z jiných sportů.

Co byste popřála vše účastníkům?
Přeji všem účastníkům, aby si to užili. Aby je to bavilo a dali do toho všechny svoje síly a soustředění. Někdo z nich vyhraje, někdo ne. Ale důležité je, aby si to vyzkoušeli.

Jak byste pozvala Vrchlabáky k návštěvě sportovních klání a fandění?
Prostě přijďte se podívat a pokud v tu dobu budete někde kolem, tak přijďte zafandit. Děti sice nejsou profesionální vrcholoví sportovci, ale o to je to právě někdy zajímavější. Vidět to nadšení dětí je super. Takže přijďte zafandit a podpořit nové naděje.

Jiří Štefek
jiri@vrchlabinky.cz
Foto: archiv Evy Adamczykové