Sobota

13. července 2024

Nyní

19°

Zítra

20°

Svátek má

FOTO: Olympijský orientační běh na lyžích závodníci odstartovali sprintem

24. 1. 2023

FOTO: Olympijský orientační běh na lyžích závodníci odstartovali sprintem 8 snímků
V pondělí proběhl v rámci Olympiády dětí a mládeže ve Vrchlabí v lyžařském areálu Vejsplachy orientační běh mládeže na lyžích. Svou vítězku nebo vítěze v disciplíně sprint měl Královehradecký kraj, ale i kraje Vysočina, Liberecký či Moravskoslezský.

V orientačním běhu na lyžích závodníci předem trasu svého závodu neznají. Po příjezdu jsou odvedeni do takzvané karantény, kde se rozcvičují a připravují na výkon. Ze startu vyráží v minutových intervalech poté, co obdrží mapu závodu. K běhu na lyžích se přidává orientace v mapě, bez které závod nelze dokončit. Aby totiž závodník úspěšně projel cílem, musí projet všemi kontrolami rozmístěnými po závodišti. Závod tak není čistě o rychlosti, do hry vstupuje taktika a výběr trasy. V jakém pořadí kontroly projede, je totiž čistě na závodníkovi. To, že projede kontrolou, zaznamenává Air čip, který má závodník u sebe.

V pondělním sprintu se představili chlapecké i dívčí kategorie od 14 do 16 let (H/D 14) a od 16 do 18 let (H/D 16). Závodu se zúčastnilo 93 závodníků z celé republiky, vítězi však mohli být pouze čtyři. V kategorii H 14 zvítězil Štěpán Holas z Moravskoslezského kraje, na druhém místě se umístil Adam Engel a třetí příčku obsadil Lukáš Štěrba. V kategorii H 16 získal zlato Vladimír Srb z Vysočiny, stříbro Ctibor Podrábský a bronz Marek Lesák. Dívčí vítězkou v kategorii od 14 do 16 let byla Pavlína Salabová, druhá byla Matilda Tomášková, obě z Libereckého kraje. Třetí místo získala Selina Havardová. Vítězství nadšeně oslavovala její starší sestra Sheila Havardová v nejstarší kategorii dívek za Královehradecký kraj. Za ní se umístila Barbora Chrástová a jako třetí Eva Baldrianová.

Karolína Hančová, jediná Vrchlabačka startující za Královéhradecký kraj se umístila na devátém místě. Olympiáda pro ni, ani pro ostatní lyžaře ani zdaleka nekončí. V orientačním běhu nás čekají ještě dvě disciplíny - štafeta a krátká trať.

Ve Vrchlabí se dnes můžeme těšit na lední hokej na zimním stadionu a v areálu na Vejsplaších na závod v biatlonu, běžecké lyžování klasickou technikou nebo běžecké lyžování zrakově postižených.

Text a foto: Antonín Kašpar