Pondělí

24. června 2024

Nyní

22°

Zítra

22°

Svátek má

Olympiáda začne v neděli, Vrchlabí bude hostit hokej, biatlon či běžecké lyžování

19. 1. 2023

page.Name
Královéhradecký kraj a především region Krkonoš a Podkrkonoší bude již za pár dní hostit největší sportovní svátek pro děti a mládež. Od 22. do 26. ledna zde totiž proběhne 20. Olympiáda dětí a mládeže ČR 2023. Jedním z pořadatelských měst bude i Vrchlabí, které bude hostit část hokejového turnaje nebo závody v biatlonu, běžeckém lyžování a lyžařském orientačním běhu.

Slavnostní zahájení 20. Olympiády dětí a mládeže (ODM) se uskuteční v neděli 22. ledna od 14 hodin v ČPP Aréně v Hradci Králové, kde moderátorem akce bude olympijský medailista Roman Šebrle.

 V čele sportovních výprav ze všech čtrnácti krajů České republiky půjdou vlajkonoši z řad bývalých i současných sportovců. Po skončení slavnostního ceremoniálu se jednotlivé výpravy rozjedou na ubytování do Krkonoš. Celkem na zimní ODM do Královéhradeckého kraje zamíří zhruba 1 700 účastníků ze všech čtrnácti krajů republiky. Očekává se také zájem ze strany škol z regionu, rodičů i rodinných příslušníků a velkých sportovních fanoušků z veřejnosti.

Sportovci jednotlivých krajských výprav začnou bojovat o medaile od pondělí 23. ledna. Sjezdovky ve Špindlerově Mlýně otestují lyžaři a snowboardisté, ve Vrchlabí v areálu Vejsplachy své umění ukážou biatlonisté, běžkaři, zimní orientační běžci a zrakově postižení běžkaři. Hokejisté odehrají zápasy ve Vrchlabí i Trutnově, krasobruslaři se představí v Nové Pace. Kromě zmíněných disciplín jsou na programu rovněž šachy. Přenosy vybraných závodů mohou diváci také sledovat živě na ČT Sport a streamingy najdou na olympijskytym.cz/tv.

„Mladí sportovci budou bojovat o medaile v deseti sportech. Nezapomněli jsme ani na hendikepované sportovce a do programu tak zařadili jednu paralympijskou disciplínu, a to běžecké lyžování zrakově postižených. Bude plnohodnotnou součástí bodovaných výsledků jednotlivých krajských výprav,“ uvedl Arnošt Štěpánek, náměstek hejtmana Královéhradeckého kraje odpovědný za oblast školství a sportu.

Olympijský dům se otevře ve Špindlerově Mlýně 22. ledna ve 20 hodin slavnostním přestřižením pásky. V olympijský dům se promění hotel Vojenská zotavovna Bedřichov. Sportovcům a návštěvníkům her nabídne během čtyř dní doprovodné akce a na venkovním pódiu se odehrají i medailové ceremoniály, během kterých převezmou sportovci medaile za své výkony. Vstup do olympijského domu bude pro sportovce a návštěvníky olympiády zdarma, a to každý den od 9 do 21 hodin a pro sportovce i veřejnost nabídne útočiště plné zábavných aktivit a soutěží, olympijskou vzdělávací zónu EDA i odpočinkovou část s herními konzolemi, doprovodné aktivity organizované ČOV, partnery akce a kraje. Součástí doprovodného programu budou také tematické večery a debaty se zajímavými hosty a nebudou chybět ani nepostradatelné medailové ceremoniály pod širým nebem. Na závěr olympijských her se zde uskuteční jejich slavnostní zakončení.

Ambasadorkou akce je olympijská vítězka v snowboardcrossu Eva Adamczyková, která však nebude jen ambasadorkou, ale bude zároveň i vlajkonoškou výpravy Královéhradeckého kraje a zapálí i olympijský oheň. „Těší mě, že je to právě Eva Adamczyková. Eva je nejen špičková snowboardistka a olympijská vítězka zimních olympijských her v roce 2014 v Soči, ale také rodačka z Vrchlabí, která má Královéhradecký kraj neodmyslitelně spojen se svými sportovními začátky. Cítím hrdost, že naše mladé sportovní talenty dovede na plochu právě ona,“ uvedl hejtman Martin Červíček.

Na pořadatelství Olympiády dětí a mládeže se podílí Královéhradecký kraj spolu s Českým olympijským výborem. Organizátoři spoléhají i na velkou pomoc od dobrovolníků. Zájemci si mohli vybrat z několika pracovních pozic a sportovišť či míst, na kterých se připojí k organizačnímu týmu největší multisportovní akce v České republice. Dobrovolnická práce na ODM 2023 v Královéhradeckém kraji je vhodná ideálně pro zájemce starší 18 let, kteří milují sport a rádi se zapojí do přátelského a aktivního kolektivu. Náplň jejich práce bude rozmanitá a zahrnuje organizaci na sportovištích, zajišťování ceremoniálů nebo třeba zpracování sportovních výsledků.

Za 20 let konání se dětských olympiád zúčastnilo přes 50 000 mladých sportovců a sportovkyň. Mezi nimi je řada dnes úspěšných sportovců, například lyžařka Ester Ledecká či hokejista David Pastrňák. Diváci mohou sportoviště navštěvovat během celé olympiády od 23. do 26. ledna. Přehled jednotlivých sportů je dostupný na www.olympijskytym.cz. Veškeré informace a sportovní příběhy budou také v mobilní aplikaci Olympijský tým, která je dostupná na Google Play a App Store.

„Olympiáda dětí a mládeže je největší multisportovní akce u nás, kterou za dvacet let existence prošly tisíce mladých lidí. Někteří z nich, jako například Ester Ledecká nebo Josef Dostál, se dostali i na velkou olympiádu a pro některé zůstala Olympiáda dětí a mládeže největší sportovní akcí v životě. S tímto vědomím se se také snažíme každý ročník ODM připravit,“ shrnul Filip Šuman, místopředseda Českého olympijského výboru odpovědný za Olympiádu dětí a mládeže.

Jiří Štefek, Martina Svatoňová
redakce@trutnovinky.cz
Foto: Dan Lechman