Neděle

26. června 2022

Nyní

15°

Zítra

18°

Svátek má

ANO v hradeckém kraji chce v krajských volbách opět vyhrát

11. 9. 2020

page.Name
Hnutí ANO v Královéhradeckém kraji chce v říjnových volbách obhájit prvenství z minulých voleb a po nich sestavovat krajskou koalici. Za úspěch by považovalo zisk alespoň 25 procent hlasů a 13 mandátů v pětačtyřicetičlenném zastupitelstvu, tedy stejně jako nyní. Uvedli to zástupci hnutí při oficiálním zahájení kampaně, do níž ANO v kraji vloží asi dva miliony korun.

ANO povede do krajských voleb podnikatel Jaromír Dědeček, dvojkou bude krajská zastupitelka a královéhradecká veterinářka Ivana Hantschová. Ze třetího místa bude kandidovat starosta Hronova Petr Koleta, ze čtvrtého starosta Častolovic Zdeněk Praus, na pátém místě je manažer v automobilovém průmyslu Jan Kříž. Poslanci Jiří Mašek, Petr Sadovský a Pavel Plzák jsou na konci kandidátky. Výjimkou je ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová, která bude kandidovat z 11. místa. Nejmladšímu kandidátovi je 22 let a nejstaršímu 78.

Hlavní programovou prioritou je zrychlení výstavby dálnic D11 a D35, urgentní příjmy s pohotovostí v krajských nemocnici a boj proti kůrovci a suchu, uvedli zástupci hnutí. V oblasti ekonomiky to jsou investice. "Z krize se chceme proinvestovat, proto jsme připraveni nezastavit klíčové investice i za cenu krátkodobého úvěru," uvedl Dědeček, který je kandidátem na hejtmana.

Přestože hnutí ANO v minulých krajských volbách v Královéhradeckém kraji s přehledem zvítězilo, skončilo v opozici. Na pětičlenné koalici se dohodly ČSSD, ODS, Koalice pro Královéhradecký kraj, koalice Starostů a Východočechů a TOP 09. Hejtmanem se stal Jiří Štěpán (ČSSD).

"Pro nás je klíčové sestavení koalice. Nechceme se dostat do situace, že nás jako v roce 2016 poražení obejdou a my zůstaneme v opozici. Jsme si vědomi toho, že ani přesvědčivé vítězství jako při posledních krajských volbách nemusí stačit, a proto ve volebním zisku cílíme ještě výš," uvedl Dědeček.

Na Hradecku, Trutnovsku a Rychnovsku se v říjnu budou současně s krajskými volbami konat také volby senátní. Hnutí ANO nasadí kandidáty ve dvou ze tří volebních obvodů. Nikoho nebude mít na Rychnovsku, tam podpoří ředitele Hasičského záchranného sboru Královéhradeckého kraje Františka Mencla, který kandiduje za ČSSD jako nestraník. Na Trutnovsku do senátních voleb nominovalo ANO starostu Dvora Králové nad Labem Jana Jarolíma, má podporu ČSSD, na Hradecku poslance a bývalého ředitele krajské zdravotnické záchranné služby Jiřího Maška.

Volby do zastupitelstev krajů se uskuteční společně s volbami do třetiny Senátu v pátek a v sobotu 2. a 3. října. V Královéhradeckém kraji bylo pro říjnové krajské volby zaregistrováno 12 politických subjektů.

(ČTK)
Ilustrační foto: Miloš Šálek