Středa

18. května 2022

Nyní

15°

Zítra

16°

Svátek má

Červíček: Intenzivně jednáme s Piráty a koalicemi s KDU a TOP 09

5. 10. 2020

page.Name
Vítězné uskupení v čele s ODS vede nejintenzivnější jednání o možné koalici v Královéhradeckém kraji s Piráty, Koalicí pro Královéhradecký kraj (KDU-ČSL, VPM, Nestraníci) a také se Spojenci pro Královéhradecký kraj (TOP 09, HDK, LES). V pondělí to uvedl lídr vítězné koalice ODS, STAN a Východočeši Martin Červíček (ODS). V 45členném zastupitelstvu by tato koalice měla 27 hlasů, bez koalice TOP 09, HDK, LES by to bylo 23 hlasů. Podrobnosti k vyjednávání nesdělil.

Přestože Piráti dostali nabídku funkce hejtmana v případné koalici s ANO a ČSSD a Zelení, nepovažuje Červíček vyjednávání za ztracená. Tato koalice by měla 23 hlasů. Piráti se sedmi mandáty jsou klíčem pro sestavení obou možných koalic.

"Ode mě (Piráti) slyšeli hodně podrobně, jaké zapojení by mohli mít jednotliví partneři. Nechci rozlišovat, co je zajímavá nabídka, co se neodmítá. Jsem přesvědčen o tom, že se neodmítá nabídka, která má smysl, která je založena na věcných základech," řekl v pondělí dopoledne Červíček.

Další možnosti případných koalic nekomentoval. V úvahu připadá také koalice ODS, STAN, Východočeši s ANO a ČSSD a Zelenými, která by měla 28 hlasů. ANO již dříve uvedlo, že na funkci hejtmana netrvá.

"Dnes se mimo jiné opět potkám s lidovci a Piráty, předpokládám, že v jednání ve věcných záležitostech budeme pokračovat. Pevně věřím, že brzy bude jasněji," řekl Červíček.

Krajské volby v Královéhradeckém kraji vyhrála koalice ODS, STAN a Východočeši se ziskem 12 mandátů. Dvanáct křesel získalo i druhé ANO. Třetí Piráti získali sedm zastupitelů. Po čtyřech mandátech získaly koalice ČSSD a Zelených, lidovecká Koalice pro Královéhradecký kraj a koalice TOP 09, HDK a LES. Dva mandáty získala SPD.

(ČTK)