Neděle

22. května 2022

Nyní

13°

Zítra

15°

Svátek má

Do Senátu na Trutnovsku kandidují STAN, ANO, ODS a SPD

20. 7. 2020

page.Name
O senátorské křeslo v obvodě Trutnov by se měli v říjnu utkat kandidáti hnutí ANO, ODS, hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD) a hnutí STAN. Ostatní parlamentní strany své kandidáty zřejmě nepostaví.

Místo senátora bude na návrh hnutí STAN obhajovat starosta Vrchlabí Jan Sobotka, který má dojednanou podporu od TOP 09 a Pirátů. Podporu mu podle předsedy krajských lidovců Vladimíra Dernera dá i KDU-ČSL. Při posledních volbách do Senátu na Trutnovsku kandidovalo devět lidí. Další kandidáti mohou ještě i letos přibýt, poslední termín pro jejich přihlášení je 28. července.

Sobotka také kandiduje v krajských volbách na 21. místě společné kandidátky ODS, STAN a Východočechů. V senátních volbách se však utká s kandidátkou ODS, kterou bude advokátka a provozovatelka Luční a Labské boudy v Krkonoších Klára Sovová. Sovová, které se členkou ODS stala letos, v minulých senátních volbách na Trutnovsku kandidovala za Nezávislou iniciativu.

Hnutí ANO nasadí na Trutnovsku do senátních voleb starostu Dvora Králové nad Labem Jana Jarolíma. Jarolím má osobní podporu od poslance a předsedy hradecké krajské ČSSD Jan Birkeho. Za hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD) bude kandidovat živnostník Michal Slavka z Trutnova.

Volby v trutnovském obvodu se konají po necelých třech letech. V říjnu 2017 byl tehdejší senátor, majitel textilky Juta Jiří Hlavatý, díky preferenčním hlasům zvolen ve sněmovních volbách poslancem, a mandát senátora mu tím zanikl.

V následných doplňovacích volbách se v lednu 2018 utkalo devět kandidátů včetně Hlavatého, který se mandátu poslance vzdal a do Senátu se chtěl vrátit. Ve druhém kole však proti Sobotkovi neuspěl. Sobotka měl tehdy podporu od TOP 09, KDU-ČSL a ODS. V roce 2014 Hlavatý ve druhém kole porazil náčelníka Horské služby Krkonoše Adolfa Klepše (za TOP 09 a STAN).

Volební obvod číslo 39 Trutnov:

Název navrhujícího uskupení jméno a příjmení kandidáta roku 2020 jméno a příjmení kandidáta roku 2018 jméno a příjmení kandidáta roku 2014
ANO Jan Jarolím Jiří Hlavatý Jiří Hlavatý
Svoboda a přímá demokracie (SPD) Michal Slavka Luďka Tomešová  
STAN Jan Sobotka Jan Sobotka  
ODS Klára Sovová   Pavel Káňa
Piráti   Jaroslav Dvorský  
nezávislý kandidát   Terezie Holovská  
Občanská demokratická aliance   Blanka Horáková  
KSČM   Iva Řezníčková Slavomil Brádler
Nezávislá iniciativa   Klára Sovová  
ČSSD   Karel Šklíba Pavel Trpák
Strana práv občanů     Jaroslava Hamerková
TOP 09     Adolf Klepš
Kozí alternativa     Stanislav Penc
Hnutí dobrých proměn     Stanislav Rudolfský

Zdroj: politické strany, www.volby.cz

(ČTK)