Neděle

26. června 2022

Nyní

14°

Zítra

18°

Svátek má

GLOSA: Základní plat senátora je 90 800 korun. Není to málo?

1. 8. 2020

page.Name
Volební obvod číslo 39 – Trutnov bude v letošních říjnových volbách do Senátu držet jeden celostátní rekord – o hlasy voličů se budou ucházet pouze čtyři kandidáti: Jan Jarolím (ANO 2011), Michal Slavka (SPD), Jan Sobotka (STAN) a Klára Sovová (ODS). Možnost přihlásit se skončila v úterý 28. července. Když se v tomto obvodě konaly naposledy, tedy mimořádně na začátku roku 2018, ucházelo se o křeslo v Senátu 9 uchazečů. O současné politice si můžeme myslet leccos, ale čtyři uchazeči jsou opravdu málo. Cynik by provokativně mohl namítnout, zda ti senátoři nemají malý plat, když se tu hlásí tak málo uchazečů.

Nechme hovořit čísla. V současné době je základní měsíční hrubý plat senátora 90 800 korun. Vedle toho mají členové horní komory ještě nárok čerpat nemalé paušální náhrady. Například za stravné a reprezentaci to je měsíčně až 13 500 korun nebo na cestovních náhradách mohou podle vzdálenosti svého bydliště od Prahy čerpat až 50 500 korun měsíčně. Podtrženo sečteno, někteří senátoři si každý měsíc mohou přijít i na 150 tisíc hrubého, což je nějakých 105 tisíc čistého.

Ale zpět k nám do Podkrkonoší. Takto málo lidí tu do Senátu nikdy nekandidovalo. Je s podivem, že předem do ringu hodila ručník i taková tradiční strana jako je ČSSD, ale i Piráti, kteří se s ODS přetahují o post nejsilnější opoziční strany. Vzniknou tu tak podivná předvolební ad-hoc spojenectví, ve kterých ani nejde tolik o myšlenky, jak spíš osobní sympatie či vypočítavý politický pragmatismus. Z pohledu politických stran to je standardní postup, volič je však přehlídnut. Bez mrknutí oka a bez nejmenších skrupulí. Nejde o něj, ale jen o jeho volební hlas.

Volby do Senátu se netěší velké účasti. Letos bude první kolo voleb spojeno i s krajskými volbami, ve kterých se dá očekávat volební účast mezi 40 až 45 procenty, případné druhé kolo bude „vděčné“ alespoň za 25 procent. Řada lidí vůbec nechápe, proč Senát je, k čemu je dobrý a jaké má kompetence. Panuje o něm malá informovanost a aby se to změnilo se nepřetrhnou ani většina médií natož senátoři samotní. A nebo tomu bude letos na podzim jinak?

Jiří Štefek
jiri@vrchlabinky.cz
Foto: Senat.cz