Neděle

22. května 2022

Nyní

10°

Zítra

14°

Svátek má

Jarolím: kolega Sobotka dosáhl zaslouženého vítězství

10. 10. 2020

page.Name
Chtěl zvítězit, ale ztrátu zhruba 5 tisíc voličů z prvního kola nedohnal. Královédvorský starosta Jan Jarolím (ANO2011) ve druhém kole senátní volby na Trutnovsku prohrál s Janem Sobotkou (STAN) o 8 tisíc hlasů. "Už když bylo sečteno sedmdesát procent hlasů, tak jsem panu Sobotkovi volal a blahopřál mu. Jsem rád, že na našich přátelských vztazích ani senátní kampaň nic nepoškodila. Spíš naopak," řekl Jan Jarolím.

Proč jste nevyhrál?
Upřímně, mám pocit, že se na tom hodně podepsala nízká volební účast. Nejvíc mě ale mrzí, že se mi nepodařilo přesvědčit ani lidi z mého domovského města. V tom mám asi před sebou ještě spoustu práce, když to porovnám třeba s Vrchlabím. Jsou to spíš podprahové věci a domněnky, co mohlo ve volbách pomoct. Určitě tomu nepomohla doba. Spousta lidí se bála jít někam ven z domu. Já se ale budu muset trochu zamyslet hlavně nad tím, jak ve skutečnosti za mnou lidé jdou nebo nejdou.

V porovnání s prvním kolem senátní volby obdržel Jan Sobotka jen o 2 tisíce hlasů méně, vy ale o více než 5 tisíc. Vy jste propadl hodně, on téměř vůbec.
Pan Sobotka zřejmě posbíral i hlasy, které v prvním kole sesbírali paní Sovová a pan Slavka. A bohužel nepřišli žádní voliči navíc. Nepochybně kolega Sobotka dosáhl zaslouženého vítězství.To ale vypadá, že museli ve druhém kole odpadnout i vaši voliči.
Asi ano. Můžeme ale jen spekulovat, proč to tak je. Jestli kvůli covidu, nebo mé kandidatuře pod hlavičkou ANO, nebo přímo mé osobě, nebo kvůli špatnému počasí. Další důvody už mě nenapadají.

Co si myslíte o Janu Sobotkovi? Bude dobrý senátor?
Když jsem mu blahopřál, tak jsem mu řekl, že bych byl moc rád, kdyby v Senátu pokračoval ve stylu, jak tam působil dva dosavadní roky. Pro Vrchlabsko udělal skvělou práci a když si u toho všeho vzpomene, že existuje i Královédvorsko, budu rád. On odvádí dobrou práci, jsme kamarádi, to tak zůstalo. Poděkoval jsem mu za to, v jakém duchu se předvolební kampaň vedla. On mi to vrátil stejně, bylo to fair play.

Senátní hlasování ve třech největších městech okresu
   Trutnov Dvůr Kr. Vrchlabí celý obvod
Jan Sobotka  74,95%  53,87%  90,15%  74,58%
Jan Jarolím  25,04%  46,12%    9,84%  25,41%

Uspěl jste aspoň ve volbami před týdnem. Už podruhé jste se stal krajským zastupitelem. Co plánujete?
Předchozí čtyři roky jsem byl ve výboru pro dopravu a regionální rozvoj. Pokud bude vůle, rád bych také do výboru pro bezpečnost. Jako starosta s tím přicházím denně do styku. Kraj je jako jedna velká obec, principy fungují podobně, spousta věcí se tak dá propojovat.

Pavel Cajthaml
pavel@trutnovinky.cz
Foto: Miloš Šálek
Grafika: Michal Kriegler