Čtvrtek

19. května 2022

Nyní

14°

Zítra

17°

Svátek má

Kampaň v hradeckém kraji zatím v klidu, policie řešila ojedinělé incidenty

29. 9. 2021

page.Name
Kampaň před říjnovými sněmovními volbami v Královéhradeckém kraji vrcholí. Politické subjekty vsází na osobní kontakt s voliči, předvolební tiskoviny, plakáty, billboardy, důležitým komunikačním kanálem jsou pro politiky také sociální sítě. Regionální lídry přijíždějí podpořit celostátní předsedové či předsedkyně jejich stran. Až na výjimky se předvolební kampaň v regionu odehrává v poklidu. Policisté v kraji řešili ojedinělé incidenty, nejčastěji šlo o strhané plakáty a poničené předvolební poutače, vyplynulo z vyjádření policie a politických subjektů.

Sněmovní volby budou 8. a 9. října. V kraji letos kandiduje 17 politických subjektů. V Královéhradeckém kraji se bude ve volbách rozdělovat 11 poslaneckých mandátů.

Například v centru Hradce Králové někdo v noci na 20. září poničil předvolební poutač hnutí Trikolora Svobodní Soukromníci. Hnutí škodu odhadlo na 12.000 korun. Policie po pachatelích pátrá. Policie vyšetřuje také stržení předvolebních plakátů z výlohy v hradecké Škroupově ulici, která je v těsném sousedství Baťkova náměstí. Policie v tomto případě eviduje škodu necelých 11.000 korun. Také v Chlumci nad Cidlinou během září neznámý pachatel odcizil z přívěsného vozíku za auto tři bannery, šlo o agitaci namířenou proti premiérovi Andreji Babišovi (ANO).

"Městská policie Trutnov neeviduje žádná oznámení v souvislosti s předvolební kampaní," řekla Iva Trávníčková z trutnovské radnice. Podobně reagovali na dotaz také zástupci radnic v Náchodě a v Jičíně.

Kandidáti některých politických uskupení se snaží zviditelnit při konání různých akcí, které s volbami nesouvisejí. Jedna z kandidujících stran si například v sobotu 18. září u vchodu do Šimkových sadů v Hradci Králové, kde se zrovna konaly krajské dožínky, zřídila veřejně označené petiční místo, což jim ale umožňuje petiční právo.

Volební kampaň v Královéhradeckém kraji před krajskými volbami se točí kolem ekonomické situace kraje a jeho budoucnosti. Hlavními programovými tématy kandidujících subjektů v kraji jsou bytová problematika, doprava a zdravotnictví.

V Královéhradeckém kraji v říjnových sněmovních volbách kandiduje 271 lidí, což je proti předchozím volbám v roce 2017 o 37 procent méně. Tehdy se na kandidátkách objevilo rekordních 433 jmen.

(ČTK)
Ilustrační foto: Miloš Šálek