Neděle

26. června 2022

Nyní

14°

Zítra

18°

Svátek má

Koalice ODS, STAN a Východočechů chce v hradeckém kraji zvítězit

5. 7. 2020

page.Name
Koalice ODS, Starostů a nezávislých (STAN) a Východočechů by chtěla v říjnových krajských volbách v Královéhradeckém kraji zvítězit a stanout v čele krajské vlády. Při dnešním podpisu koaliční smlouvy to řekl lídr kandidátky, náměstek hejtmana, senátor za Náchodsko a bývalý policejní prezident Martin Červíček (ODS). Hranicí vítězství ve volbách podle něj bude zisk na úrovni 12 až 13 mandátů z pětačtyřicetičlenného zastupitelstva.

ODS i Starostové a Východočeši jsou součástí součástí současné krajské koalice tvořené ještě ČSSD, Koalicí pro Královéhradecký kraj a TOP 09.

Ve volbách v roce 2016 ODS získala deset procent hlasů a pět mandátů v pětačtyřicetičlenném zastupitelstvu. STAN a Východočeši kandidovali před čtyřmi lety spolu a získali devět procent a čtyři mandáty.

Na druhém místě společné kandidátky bude náměstkyně hejtmana pro kulturu a školství Martina Berdychová (Východočeši) a na třetím krajský radní pro finance Rudolf Cogan (STAN). Čtvrtý je radní kraje pro investice Václav Řehoř (ODS), pátý je starosta Jaroměře Josef Horáček (STAN). Na osmém místě je předseda krajské ODS a dlouholetý starosta Trutnova Ivan Adamec (ODS).

"Každý se musel kousnout do rtu," řekl Červíček (na snímku) k ambicím jednotlivých stran prosadit své lidi na kandidátku. Z kandidátní listiny čítající 50 jmen zaujímají lidé nominovaní ODS polovinu míst. Na volební kampaň hodlá trojkoalice dát dva až tři miliony korun.

Hnutí ANO, které v krajských volbách v roce 2016 v hradeckém kraji zvítězilo, ale skončilo v opozici, povede do voleb podnikatel z Jičínska Jaromír Dědeček (ANO). Koalice pro Královéhradecký kraj bude ve složení KDU-ČSL, VPM a hnutí Nestraníci, jejím lídrem bude bývalý předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek.

Uskupení Spolu pro kraj, které tvoří ČSSD a Strana zelených, povede hejtman Jiří Štěpán (ČSSD). Lídrem kandidátky KSČM bude poslanec Zdeněk Ondráček (KSČM). Lídrem Pirátů bude obchodní analytik a zastupitel Pavel Bulíček (Piráti). Hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD) do voleb povede advokátka Markéta Pakandlová.

ČTK