Neděle

22. května 2022

Nyní

13°

Zítra

15°

Svátek má

Koalice pro Královéhradecký kraj chce obhájit pět mandátů

4. 7. 2020

page.Name
Koalice pro Královéhradecký kraj (KKHK), kterou tvoří KDU-ČSL, Volba pro město a Nestraníci, by chtěla v říjnových krajských volbách obhájit pět mandátů získaných ve volbách roku 2016 téměř za deset procent hlasů. Náklady na předvolební kampaň koalice by měly činit asi 1,5 milionu korun. ČTK to dnes řekl lídr kandidátky, poslanec a bývalý předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek. Koalice pro Královéhradecký kraj je součástí krajské koalice tvořené ještě ČSSD, ODS, Starosty a Východočechy a TOP 09.

"Je tady velká konkurence, došlo k pospojování některých subjektů. Přál bych si, abychom jako koalice obhájili pět mandátů a KDU-ČSL své čtyři," řekl Bělobrádek. Uskupení je podle něj připraveno jednat po volbách o případné koalici i přijmout roli opozice. "Osobně rozhodně nejsem připraven hrát ponižující roli nějakého ocásku v jakékoliv koalici," řekl Bělobrádek. Za Bělobrádkem kandidují starosta Černčic Martin Machů (KDU-ČSL), vysokoškolský pedagog Miroslav Půža (VPM), místostarosta Jičína Petr Hamáček (KDU-ČSL) a lékař Jan Čáp (KDU-ČSL).

Ve volbách v roce 2016 byl součástí Koalice pro Královéhradecký kraj také Hradecký demokratický klub (HDK). Letos se však stal součástí uskupení Spojenci pro Královéhradecký kraj, který ještě tvoří TOP 09 a Liberálně ekologická strana. "Mrzí mě, že HDK odešel. Bylo to o tom, že jsme se neshodli na senátním kandidátovi v Hradci Králové. HDK staví svého kandidáta a my také," uvedl Bělobrádek. Za KDU-ČSL bude do senátu kandidovat Jan Čáp. HDK a TOP 09 podporují kandidaturu právníka Jana Holáska.

Hnutí ANO, které v krajských volbách v roce 2016 v hradeckém kraji zvítězilo, ale skončilo v opozici, povede do voleb podnikatel z Jičínska Jaromír Dědeček (ANO). Jedničkou společné kandidátky ODS, STAN a Východočechů bude náměstek hradeckého hejtmana, senátor za Náchodsko a bývalý policejní prezident Martin Červíček (ODS). Uskupení Spolu pro kraj, které tvoří ČSSD a Strana zelených, povede hejtman Jiří Štěpán (ČSSD). Lídrem kandidátky KSČM bude poslanec Zdeněk Ondráček (KSČM). Lídrem Pirátů bude obchodní analytik a zastupitel Pavel Bulíček (Piráti). Hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD) do voleb povede advokátka Markéta Pakandlová.

ČTK