Pátek

20. května 2022

Nyní

21°

Zítra

15°

Svátek má

Konečně jsme porazili to plíživé zlo, říká nová poslankyně Potůčková

9. 10. 2021

page.Name
Skokanem voleb se stala Lucie Potůčková. Šestačtyřicetiletá starostka městyse Mladé Buky se dostala do sněmovny ze sedmého místa na kandidátce Piráti a Starostové. Dostala 10 910 preferenčních hlasů. Přeskočila tak dokonce i stranického lídra Martina Jiránka z Trutnova „S takovým výsledkem jsem fakt nepočítala,“ přiznala v rozhovoru pro Vrchlabinky.

Co vás překvapilo nejvíc?
Samozřejmě to, že jsem se dostala do sněmovny, ale především podpora preferenčních hlasů. Ta je enormní.

Čím to bylo?
Samozřejmě, že tomu hodně pomohl ten můj tweet (odmítla návštěvu ministryň za ANO - pozn. redakce). Holka z malé obce, aby se takhle dostal nahoru, to není standardní. Kdo mě zná, tak ví, že je to můj systematický postoj. Politice se věnuju dlouhodobě. Byla jsem i na trutnovském náměstí při Milionu chvilek a říkala jsem tam nějaké projevy. Je to nějaký směr, ale zvrat byl asi ten tweet.

Teď tedy musíte nastoupit do sněmovny. Voliče přece odmítnout nemůžete.
Určitě to neodmítnu, to by byla zrada, nezodpovědné a nefér. Bude to pro mě životní veletoč.

Co vše zvolení do sněmovny znamená pro městys?
To je dobrá otázka. Ještě nevím. Jsem v dramatickém rozmýšlení. Každopádně bych nechtěla zklamat lidi v Mladých Bukách a dotáhla si funkční obdobní, akorát budu řešit, jakým způsobem to udělat. Určitě budu potřebovat velkou pomoc.

K výsledkům voleb. Hovoří se o tom, že vládnout by mohli SPOLU a Piráti se Starosty. Je to dobrá zpráva?
Určitě! Nejlepší zpráva voleb je, že tam nejsou komunisti a že jsme konečně porazili to plíživé zlo. Ježíš, to je úplně nejlepší zpráva!

Může vydržet vládní koalice pěti stran celé čtyři roky?
Myslím, že ano. Vidím to na mnoha místech. Lidi se z toho poučili, že vláda jedné dvou stran, že to k ničemu nevede. Názorová pestrost je dobrá, vidíme to na kraji. Není to poprvé, a není to první funkční období. Navíc lidé v koalicích od sebe zase tak moc názorově nejsou.

čtěte také: Česko volilo. Jak se hlasovalo na Trutnovsku?


Není moc úspěšných žen v politice. Už jste to s někým probírali?

Zatím jsme se o tom moc nebavili. Objevují se spíš diskuse na sociálních sítích na téma, proč není víc žen v politice. Je to proto, že startovní čára není stejná, zvláště ženy v mém věku, které se starají o děti a dělají vytíženou pozici jako je starostování, tak samozřejmě možnosti jsou někde jinde, není to vyvážené. V mém případě tomu hodně pomohl ten můj zmiňovaný tweet.

Jestli budete zároveň poslankyní i starostkou městyste, tak si vyzkoušíte plnou pracovní nálož.
Budu to mít našláplé. Mám ale velké štěstí, že mám kolem sebe v Mladých Bukách fantastický tým kolem sebe. Bez toho by se na něco takového nedalo ani pomyslet. Ale může se klidně stát, že mi radní v Mladých Bukách dají najevo, že si mám vybrat. A já to budu respektovat.

Kde a jak teď budete slavit?
Nikde! Jsem nyní v Hradci Králové. Za chvilku pojedu domů a možná si dám někde doma nějaké prosecco.

čtěte také: Adamec: Sice těsně, ale vyhráli jsme!


Pavel Cajthaml

pavel@trutnovinky.cz
Foto: archiv Lucie Potůčkové