Neděle

26. června 2022

Nyní

14°

Zítra

18°

Svátek má

Kraji zřejmě povládne čtyřkoalice v čele s ODS, hejtmanem bude Červíček

5. 10. 2020

page.Name
Na vedení Královéhradeckého kraje se dnes předběžně dohodly čtyři politické subjekty v čele s ODS. Vítězná koalice ODS, STAN a Východočeši by měla vytvořit koalici s Piráty, Koalicí pro Královéhradecký kraj (KDU-ČSL, VPM, Nestraníci) a se Spojenci pro Královéhradecký kraj (TOP 09, HDK, LES). V 45členném zastupitelstvu budou mít 27 hlasů, řekli dnes novinářům zúčastnění politici. Hejtmanem má být senátor, dosavadní náměstek hejtmana pro dopravu a bývalý policejní prezident Martin Červíček (ODS).

Koaliční dohodu by subjekty měly podepsat nejdříve příští týden. Hnutí ANO, ČSSD a Zelení a SPD zřejmě skončí v opozici.

"Shodli jsme se po několika jednáních, že máme společnou vůli a budeme jednat o vytvoření stabilní koalice pro další rozvoj Královéhradeckého kraje," řekl novinářům Červíček.

V radě kraje by měli mít čtyři posty zástupci vítězné koalice ODS, STAN, Východočeši, tři Piráti a po jednom radním Koalice pro Královéhradecký kraj a Spojenci pro Královéhradecký kraj. "Dostal jsem důvěru, hejtmanem budu já," řekl Červíček.

Lídr Koalice pro Královéhradecký kraj a bývalý šéf lidovců Pavel Bělobrádek (KDU-ČSL) dnes novinářům potvrdil, že by měl být členem krajské rady. Spojenci pro Královéhradecký kraj navrhli do rady bývalého primátora Hradce Králové Zdeňka Finka, uvedla předsedkyně HDK Pavlína Springerová.

Klíčem k sestavení vládnoucí koalice byli Piráti se sedmi mandáty. Konkurenční blok stran, který usiluje o sestavení případné koalice je hnutí ANO, ČSSD a Zelení, ti nabídli dokonce Pirátům křeslo hejtmana. Piráti, ale nabídku nepřijali.

"Snažíme se co nejvíc prosadit náš program, na základě vzájemných jednání jsme se rozhodli, že nám jsou v současnosti bližší. Budeme jednat dál o tom, jakým způsobem dosestavíme koalici, případně, na čem se dál domluvíme," řekl novinářům lídr pirátské kandidátky Pavel Bulíček (Piráti).

Hnutí ANO patrně čekají další čtyři roky v opozici. "Žádnou zášť vůči nikomu nemám, je to vyřešená záležitost, jdeme dál," řekl k dohodě čtyř subjektů na koalici lídr ANO Jaromír Dědeček. Řekl, že Červíčkovi gratuluje k získání hejtmanského křesla. "Doufám, že zůstaneme konstruktivní opozicí, jako jsme byli v minulém volebním období. Pokud by se tam ale děly nějaké věci, které by se nám nelíbily, tak bychom třeba konstruktivní nebyli. Ale nechci nic předjímat," řekl Dědeček.

Po 12 letech v čele kraje jde do opozice ČSSD. Její lídr a stávající hejtman Jiří Štěpán ve vyjádření pro ČTK připomněl, že nová koalice je složena z deseti subjektů, z nichž devět bylo součástí tří volebních uskupení. "Není to cesta ke stabilitě," řekl s tím, že za funkčnější považuje trojkoalici ANO, Pirátů a ČSSD. "Nabídli jsme Pirátům významné pozice v radě i hejtmana, ale raději dali přednost tomu, aby byli součástí desetikoalice," řekl. Utvořená koalice podle něj spíše odráží celostátní politiku než zájem jednotlivých subjektů spravovat Královéhradecký kraj. Štěpán nevyloučil, že se vrátí k původní profesi pedagoga na Univerzitě Hradec Králové.

Krajské volby v Královéhradeckém kraji vyhrála koalice ODS, STAN a Východočeši se ziskem 12 mandátů. Dvanáct křesel získalo i druhé ANO. Třetí Piráti získali sedm zastupitelů. Po čtyřech mandátech získaly koalice ČSSD a Zelených, lidovecká Koalice pro Královéhradecký kraj a koalice Spojenci pro Královéhradecký kraj složená z TOP 09, HDK a LES. Dva mandáty získala SPD.

V Královéhradeckém kraji poslední čtyři roky vládla pětičlenná vládní koalice ČSSD, ODS, Koalice pro Královéhradecký kraj, koalice Starostů a Východočechů a TOP 09.

(ČTK)