Pátek

20. května 2022

Nyní

22°

Zítra

16°

Svátek má

Odměny za letošní volby: předseda komise 2200, řadoví komisaři 1800

29. 7. 2021

page.Name
Volební komisaři dostanou za letošní sněmovní volby zaplaceno o 500 korun více než před čtyřmi lety. Zájemci se mohou kandidujícím stranám a hnutím nebo obecním úřadům přihlásit nejpozději v prvním zářijovém týdnu. Komise musí být naplněny do 17. září, což je podle harmonogramu na webu ministerstva vnitra nejzazší termín pro jejich ustavující zasedání.

Řadoví volební komisaři dostanou letos odměnu 1800 korun, místopředseda 2100 korun a předseda komise o stokorunu více. Zvýšení odměn platilo už pro loňské krajské volby. Důvodem zvýšení byla snaha přilákat do komisí dostatek lidí.

Kromě odměn mají volební komisaři z řad podnikatelů a živnostníků nárok také na náhradu ušlého výdělku ve výši 43 korun za hodinu, nejvýše však 340 korun za den. Členy komisí budou moci do 8. září nominovat kandidující uskupení, chybějící místa musí obsadit starostové ze zájemců, kteří se přihlásili na obci. Členství v komisi bývá vítaným přivýdělkem pro seniory, plnoleté studenty či matky na mateřské dovolené.

Náklady na odměny patří k nejvyšším, které stát s volbami má. Okrskových volebních komisí je zhruba 14.900, pro každý volební okrsek a tím i volební místnost jedna. Komise musejí být podle volebního zákona nejméně pětičlenné s výjimkou volebních okrsků, kde je méně než 300 voličů - v takovém případě mohou mít jen čtyři členy. Výjimkou jsou také tříčlenné volební komise na českých velvyslanectvích.

Volební komisaři budou o druhém říjnovém víkendu dohlížet na regulérnost hlasování, vydávat budou hlasovací obálky a odevzdané hlasy následně sčítat. Zapisovatelé a předsedové komisí pak mají odpovědnost za zápis o výsledcích voleb v jejich okrsku. Výsledky pak předávají Českému statistickému úřadu ke zveřejnění na volebním serveru.

(ČTK)
Ilustrační foto: Miloš Šálek