Pondělí

16. května 2022

Nyní

21°

Zítra

16°

Svátek má

Potvrzeno: Na Trutnovsku se o křeslo v Senátu utkají čtyři kandidáti

14. 8. 2020

page.Name
Městský úřad v Trutnově zaregistroval všechny čtyři kandidáty, kteří se chtějí na podzim ucházet o místo v Senátu za tento obvod. Chyby v žádostech nebyly, řekl Jiří Masařík z trutnovského městského úřadu. Při posledních volbách do Senátu na Trutnovsku kandidovalo devět lidí. Místo senátora bude na návrh hnutí STAN obhajovat starosta Vrchlabí Jan Sobotka.

Volby v trutnovském obvodu se konají po necelých třech letech. V říjnu 2017 byl tehdejší senátor, majitel textilky Juta Jiří Hlavatý, díky preferenčním hlasům zvolen ve sněmovních volbách poslancem, a mandát senátora mu tím zanikl.

Hnutí ANO nasadí na Trutnovsku do senátních voleb starostu Dvora Králové nad Labem Jana Jarolíma, má podporu ČSSD. Za hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD) bude kandidovat živnostník Michal Slavka z Trutnova. V boji o křeslo v Senátu se utká také kandidátka ODS, advokátka a provozovatelka Luční a Labské boudy v Krkonoších Klára Sovová. Sovová, které se členkou ODS stala letos, v minulých senátních volbách na Trutnovsku kandidovala za Nezávislou iniciativu.

V doplňovacích senátních volbách se v lednu 2018 na Trutnovsku utkalo devět kandidátů včetně Hlavatého, který se mandátu poslance vzdal a do Senátu se chtěl vrátit. Ve druhém kole však proti Sobotkovi neuspěl. Sobotka měl tehdy podporu od TOP 09, KDU-ČSL a ODS. V roce 2014 Hlavatý ve druhém kole porazil náčelníka Horské služby Krkonoše Adolfa Klepše (za TOP 09 a STAN).

Senátní volby se budou konat společně s krajskými 2. a 3. října. Jejich případné druhé kolo je naplánované na 9. a 10. října.

(ČTK)