Neděle

11. června 2023

Nyní

15°

Zítra

14°

Svátek má

Sice těsně, ale vyhráli jsme! Symbolika je jasná, tvrdí poslanec Adamec

9. 10. 2021

page.Name
Koalice Spolu vyhrála volby. Porazila dosud vládnoucí hnutí ANO, a to nejen v celostátním měřítku. Zvítězila i v kraji a přímo v Trutnově. „Je to vynikající úspěch,“ říká trutnovský starosta, lídr koalice Spolu v kraji a znovuzvolený poslanec Ivan Adamec (61).

Překvapilo vás vítězství koalice Spolu?
Říkal jsem už před volbami, že budeme mít v kraji čtyři mandáty. To se naprosto splnilo. To, že jsme vyhráli i v republikovém měřítku, tak to je velmi dobře. Překvapilo mě to. Sice je to o prsa vietnamské ženy, jak se říká, ale vyhráli jsme. Symbolika je jasná.

Jste se opět poslancem. Zůstanete i nadále trutnovským starostou?
Uvidíme, co bude dál. To zatím nikdo neví. V Praze se nyní rozeběhnou jednání, uvidíme, jak se to bude vyvíjet a jaká bude případně moje pozice. Mám předsevzetí, že do konce volebního období bych starostou zůstal s tím, že před dalšími komunálními volbami se uvidí. To je zatím ještě daleko.

Neodejdete do Prahy na nějaký vysoký post ve vládě nebo ve sněmovně?
Osobně si to zatím nepřipouštím. To je věc vedení strany a hlavně budoucího premiéra a předsedy strany Petra Fialy.

Vraťme se k výsledkům voleb. Překvapilo vás na nich něco?
Ne. Čekal jsem, že se dostanou do sněmovny jen čtyři strany. U komunistů jsem trochu váhal, že by to třeba ještě mohli zlomit, ale o sociální demokracii a dalších stranách jsem předpokládal, že se nedostanou.

Vypadá to, že koalici by mohli vytvořit Spolu a Piráti se Starosty. Je to podle vás přijatelná koalice?
Samozřejmě, že ano. Dohromady máme více než potřebných 101 křesel.

Může vydržet koalice pěti stran celé čtyři roky?
Určitě. U nás se už v kampani při přípravě voleb ukázalo, že jsme se v koalici Spolu na všem dohodli.

čtěte také: Česko volilo. Jak se hlasovalo na Trutnovsku?


Měl by prezident Zeman pověřit sestavením vlády vítěznou koalici Spolu nebo stranu s nejsilnějším poslaneckým klubem, tedy hnutí ANO?

Koalice je jako strana, dokonce má ještě přísnější podmínky pro vstup do sněmovny. Takže Spolu je normální politický subjekt, jako každý jiný.

Trutnov přišel o tři poslance Jiránka, Plzáka a Ondráčka. Je to pro Trutnov špatně?
To nechci hodnotit. Myslím, že nakonec budeme mít v parlamentu jako Králohradecký kraj takovou sílu, že ani Trutnov nepřijde zkrátka. Já sám jsem dostatečnou zárukou, že Trutnov nikdy nepřijde zkrátka.

Novou poslankyní je naopak starostka Mladých Buků Lucie Potůčková. Překvapilo vás to?
Asi na sebe hodně upozornila. Je to věc voličů Starostů. Starostové byli na koaliční kandidátce v menšině, ale Piráty převálcovali.

Jak dlouho budete slavit a kdy se jako vítězové pustíte do práce?
Práce začne už zítra. Skončily volby, začíná se pracovat. Zítřkem začíná nové období. Jak to bude konkrétně vypadat, to záleží na tom, co se bude dít v Praze, jak budou vypadat jednání prezident versus jednotlivé strany a jak se celá situace bude vyvíjet. Počítám s tím, že to nebude jednoduché.

čtěte také: Potůčková: Konečně jsme porazili to plíživé zlo


Pavel Cajthaml

pavel@trutnovinky.cz
Foto: archiv Ivana Adamce