Středa

18. května 2022

Nyní

16°

Zítra

17°

Svátek má

Sobotka: Bylo klíčové, jak se rozhodnou voliči v Trutnově

10. 10. 2020

page.Name
Na dalších šest let bude senátorem. Jan Sobotka (Starostové a nezávislí) obhájil post Senátora za volební obvod č. 39 Trutnov. Podruhé za sebou přesvědčivě vyhrál. Před dvěma lety nad podnikatelem Jiřím Hlavatým z ANO2011, letos nad královédvorským starostou Janem Jarolímem ze stejného hnutí. Získal o 8 tisíc hlasů víc.

Jste spokojený s výsledkem spokojený?
Samozřejmě, jsem nadšený! Musím poděkovat voličům, kteří mě podpořili. Jsem rád, že dokážou ocenit práci, kterou děláte, a ne jak silný máte marketing.

Překvapilo vás něco ve druhém kole senátních voleb na Trutnovsku?
Nečekal jsem takový rozdíl, myslel jsem, že to bude těsnější. Na druhou stranu, člověk je vždy trochu nejistý, protože obhajoba je těžší.

Bylo to jiné než před dvěma lety, když jste uspěl poprvé?
Tehdy to byla trochu jiná situace. Vše bylo po zániku mandátu pana Hlavatého hodně narychlo, byl krátký čas na volebním kampaň, a tak dále. Nyní to byly řádné volby. Jsem rád, že to dopadlo, jak dopadlo. Pana Jarolíma jsem považoval za silného soupeře.Při detailním pohledu do statistik je patrné, že jste zvítězil i v Trutnově. Bylo to podle vás klíčové?
Trutnov je druhé největší město v kraji a se svým množstvím voličů rozhoduje volby ať senátní, krajské nebo parlamentní. Určitě jsem o Trutnov stál, bylo klíčové, jak se právě Trutnov rozhodne.

Volební účast ve 2. kole byla proti prvnímu sotva poloviční. Kolega Jarolím měl pokles počtu hlasů právě zhruba o polovinu. Vy ne. Čím to je?
Do druhého kola jdou hlasovat lidé, kteří se zajímají o věci veřejné, a vědí, co chtějí udělat. Často se rozhodují bez ohledu na kampaně, mají jasný názor. Před týdnem, ve spojení s krajskými volbami volili i někteří, kteří se o Senát běžně nezajímají a třeba mohli volit spíš citem. Nyní volili ti, kteří mají jasno a vědí dopředu, co chtějí udělat.

Evidentně jste zmobilizoval voliče lépe než váš rival.
Podle mě je to i tím, že pan Jarolím kandidoval za ANO, které v Senátu nemá takovou sílu, anebo voliči ANO nejsou ti pravicoví, nevnímají tolik fakt, že Senát má významnější úlohu.

Senátní hlasování ve třech největších městech okresu
   Trutnov Dvůr Kr. Vrchlabí celý obvod
Jan Sobotka  74,95%  53,87%  90,15%  74,58%
Jan Jarolím  25,04%  46,12%    9,84%  25,41%


Co plánujete na nejbližší dny?

Starý mandát senátora mi zaniká až 18. října, než mi začne platit nový máme ještě řádnou schůzi. Už nyní se začne řešit stavba Senátu, kdo bude předsedou a tak dále. Bude běh jednání až do ustavujícího jednání, což myslím, bude asi za měsíc. Bude se normálně pracovat, je tam spousta věcí, které přišly ze sněmovny.

Koho podpoříte jako předsedu Senátu?
Řekl jsem Miloši Vystrčilovi, že bych byl rád, aby zůstal předsedou. Myslím, že je dobrým předsedou a nemíním to měnit.

Čemu se hodláte v Senátu věnovat?
Chtěl bych pokračovat v práci v senátním výboru pro zahraniční věci, obranu a bezpečnost. A jak jsem říkal už před volbami, chci pomoci ke zrychlení stavby dálnice D11 a věnovat se například novému stavebnímu zákonu.

Pavel Cajthaml
pavel@trutnovinky.cz